Szara mozaika w kuchni
Sposób wykończenia podłogi oraz ścian odgrywa ogromną rolę w aranżacji kuchni. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mozaika – oryginalne wykończenie kuchni

Sposób wykończenia podłogi oraz ścian odgrywa ogromną rolę w aranżacji kuchni. Szczególne znaczenie ma również wygląd przestrzeni pomiędzy blatem i znajdującymi się nad nim szafkami. Aby uzyskać unikalny efekt końcowy, warto przekonać się, jakie możliwości oferuje mozaika. Jakie rozwiązania są polecane?

Jak wykorzystać mozaikę w kuchni?

Każdy projekt kuchni jest inny, a dzięki mozaice staje się wyjątkowy. Mozaika służy głównie do podkreślania lub wyodrębniania części przestrzeni, dlatego często stosuje się ją na małych powierzchniach takich jak ściana między dolnymi i górnymi szafkami. Może ozdobić sam blat. Układa się ją również na większych płaszczyznach ścian lub na podłodze. Niewielkie płytki doskonale prezentują się na wyspie kuchennej. Mozaikę można układać w taki sam sposób jak klasyczne płytki ścienne do kuchni, ale też tworzyć niecodzienne wzory. Płytki o oryginalnym kształcie zawsze będą przyciągać uwagę, nawet jeżeli wszystkie będą w tym samym kolorze.

Różnorodność materiałów, kształtów i wzorów

Opracowując aranżacje kuchni, zawsze trzeba brać pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również praktyczne. Mozaiki powstają z różnorodnych materiałów, a najczęściej stosuje się warianty wykonane z ceramiki, kamienia naturalnego i szkła. Nad kuchennym blatem sprawdzi się mozaika z każdego z wymienionych materiałów. Szklane wersje są wytrzymałe, ale ze względu na różnorodność kolorów i wzorów najwięcej możliwości zapewniają mozaiki ceramiczne. Jako materiał wykończeniowy stosuje się niekiedy mozaikę drewnianą, m.in. z dębu oraz drewna egzotycznego takiego jak wenge i merbau, ale najlepiej wykorzystać ją w miejscach, które nie są zagrożone zachlapaniem. Taka mozaika doskonale wpisuje się w charakterystyczny, pełen naturalnych barw i materiałów, styl skandynawski. Orientalna mozaika w kuchni jest nieoceniona, ponieważ pasuje do wielu wnętrz o prostym charakterze. Ożywia każde pomieszczenie. Producenci oferują mozaiki nie tylko w klasycznych kwadratowych kształtach, ale również okrągłych i owalnych, a ponadto w formie arabesek, heksagonów i inne nieregularne warianty. Na stronie Grupamo.pl można zobaczyć przykłady mozaik w eleganckim stylu.

Mozaika nad blatem – na co zwrócić uwagę?

Ściana nad blatem jest powierzchnią rzucającą się w oczy i właśnie tutaj warto postawić na ciekawe mozaikowe rozwiązania. Cała kuchnia może być urządzona w prostym stylu i klasycznej kolorystyce, ale wybór mocnego akcentu w postaci pięknej mozaiki doda jej niezapomnianego wyrazu.

Jak wyeksponować mozaikę?

Oświetlenie kuchni odgrywa znaczącą rolę w całej aranżacji, ponieważ zapewnia odpowiednie warunki w miejscu, gdzie przygotowywane są potrawy, ale może także eksponować poszczególne fragmenty wnętrza. Jeżeli mozaika została zastosowana pomiędzy blatem a wiszącymi nad nim szafkami, wówczas jej dekoracyjność uwydatni światło punktowe umieszczone pod szafkami. Mozaikę, przy pomocy oświetlenia, można zaakcentować na różne sposoby w zależności od jej usytuowania. Pomocne mogą być niewielkie lampy wiszące lub kinkiety.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

przelotki do zasłon i firan

Przelotka – kluczowy element wieszania firan i zasłon

W dekorowaniu okien, nie tylko tkaniny odgrywają główną rolę, ale także detale, które łączą estetykę …