Szara mozaika w kuchni
Sposób wykończenia podłogi oraz ścian odgrywa ogromną rolę w aranżacji kuchni. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mozaika – oryginalne wykończenie kuchni

Sposób wykończenia podłogi oraz ścian odgrywa ogromną rolę w aranżacji kuchni. Szczególne znaczenie ma również wygląd przestrzeni pomiędzy blatem i znajdującymi się nad nim szafkami. Aby uzyskać unikalny efekt końcowy, warto przekonać się, jakie możliwości oferuje mozaika. Jakie rozwiązania są polecane?

Jak wykorzystać mozaikę w kuchni?

Każdy projekt kuchni jest inny, a dzięki mozaice staje się wyjątkowy. Mozaika służy głównie do podkreślania lub wyodrębniania części przestrzeni, dlatego często stosuje się ją na małych powierzchniach takich jak ściana między dolnymi i górnymi szafkami. Może ozdobić sam blat. Układa się ją również na większych płaszczyznach ścian lub na podłodze. Niewielkie płytki doskonale prezentują się na wyspie kuchennej. Mozaikę można układać w taki sam sposób jak klasyczne płytki ścienne do kuchni, ale też tworzyć niecodzienne wzory. Płytki o oryginalnym kształcie zawsze będą przyciągać uwagę, nawet jeżeli wszystkie będą w tym samym kolorze.

Różnorodność materiałów, kształtów i wzorów

Opracowując aranżacje kuchni, zawsze trzeba brać pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również praktyczne. Mozaiki powstają z różnorodnych materiałów, a najczęściej stosuje się warianty wykonane z ceramiki, kamienia naturalnego i szkła. Nad kuchennym blatem sprawdzi się mozaika z każdego z wymienionych materiałów. Szklane wersje są wytrzymałe, ale ze względu na różnorodność kolorów i wzorów najwięcej możliwości zapewniają mozaiki ceramiczne. Jako materiał wykończeniowy stosuje się niekiedy mozaikę drewnianą, m.in. z dębu oraz drewna egzotycznego takiego jak wenge i merbau, ale najlepiej wykorzystać ją w miejscach, które nie są zagrożone zachlapaniem. Taka mozaika doskonale wpisuje się w charakterystyczny, pełen naturalnych barw i materiałów, styl skandynawski. Orientalna mozaika w kuchni jest nieoceniona, ponieważ pasuje do wielu wnętrz o prostym charakterze. Ożywia każde pomieszczenie. Producenci oferują mozaiki nie tylko w klasycznych kwadratowych kształtach, ale również okrągłych i owalnych, a ponadto w formie arabesek, heksagonów i inne nieregularne warianty. Na stronie Grupamo.pl można zobaczyć przykłady mozaik w eleganckim stylu.

Mozaika nad blatem – na co zwrócić uwagę?

Ściana nad blatem jest powierzchnią rzucającą się w oczy i właśnie tutaj warto postawić na ciekawe mozaikowe rozwiązania. Cała kuchnia może być urządzona w prostym stylu i klasycznej kolorystyce, ale wybór mocnego akcentu w postaci pięknej mozaiki doda jej niezapomnianego wyrazu.

Jak wyeksponować mozaikę?

Oświetlenie kuchni odgrywa znaczącą rolę w całej aranżacji, ponieważ zapewnia odpowiednie warunki w miejscu, gdzie przygotowywane są potrawy, ale może także eksponować poszczególne fragmenty wnętrza. Jeżeli mozaika została zastosowana pomiędzy blatem a wiszącymi nad nim szafkami, wówczas jej dekoracyjność uwydatni światło punktowe umieszczone pod szafkami. Mozaikę, przy pomocy oświetlenia, można zaakcentować na różne sposoby w zależności od jej usytuowania. Pomocne mogą być niewielkie lampy wiszące lub kinkiety.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …