tradycyjna kawka
Tradycyjne metody, takie jak drip (metoda przelewowa), French Press, Moka, Chemex czy Aeropress, pozwalają na lepszą kontrolę nad procesem parzenia, ale i elementami całego rytuału | fot.: pexels

Róże sposoby parzenia kawy: dlaczego warto sięgnąć po tradycyjne metody?

Tradycyjne metody parzenia kawy cieszą się rosnącą popularnością wśród kawoszy i entuzjastów kawy na całym świecie. Choć nowoczesne ekspresy do kawy oznaczają wygodę i pyszną, ustandaryzowaną kawę, wiele osób odkrywa na nowo wartość tradycyjnych metod parzenia. Poznajmy powody, dla których warto sięgnąć po tradycyjne metody parzenia kawy:

Pełniejszy smak i aromat

Tradycyjne metody, takie jak drip (metoda przelewowa), French Press, Moka, Chemex czy Aeropress, pozwalają na lepszą kontrolę nad procesem parzenia, ale i elementami całego rytuału: temperaturą wody, czasem ekstrakcji czy sposobem mielenia kawy. Dzięki temu można uzyskać kawę o pełniejszym, bardziej zróżnicowanym smaku i aromacie.

Rytuał

Parzenie kawy staje się rytuałem, który pozwala zwolnić i cieszyć się chwilą. Proces mielenia ziaren, kontrolowania temperatury wody i czasu ekstrakcji może być prawdziwą przyjemnością i sposobem na chwilę relaksu.

Zrównoważony rozwój i ekologia

Wiele tradycyjnych metod nie wymaga użycia plastiku lub jednorazowych kapsułek, co jest korzystne dla środowiska. Używanie trwałych czy papierowych filtrów czy manualnego młynka do kawy zmniejsza ilość odpadów.

Edukacja i eksperymentowanie

Eksplorowanie różnych metod parzenia pozwala na głębsze zrozumienie procesu przygotowywania kawy i wpływu różnych zmiennych na smak napoju (są to: grubość mielenia ziaren, rodzaj i jakość wody oraz oczywiście rodzaj kawy i sposób jej parzenia). Jest to również świetny sposób na eksperymentowanie z różnymi rodzajami kaw, stopniem ich mielenia i metodami parzenia.

Wartość tradycji

Wiele tradycyjnych metod parzenia kawy ma głębokie korzenie kulturowe. Na przykład turecka kawa, włoski espresso czy etiopska ceremonia parzenia kawy są ważnymi elementami dziedzictwa kulturowego i sposób na doświadczenie tradycji innych kultur. Choć polskiej, parzonej kawie „fusówce” daleko do jakiejkolwiek głębokiej tradycji

Popularne tradycyjne metody parzenia kawy

 • French Press: Prosta metoda, która pozwala na pełną ekstrakcję smaku i aromatu z kawy dzięki dłuższemu czasowi parzenia i stosunkowo grubemu mieleniu.
 • Drip (Metoda przelewowa): Pozwala na dokładne kontrolowanie smaku poprzez regulację prędkości przelewania wody przez kawę.
 • Moka: Włoski ekspres do kawy, który parzy kawę pod ciśnieniem, zbliżając jej smak do espresso.
 • Aeropress: Wszechstronna metoda, która łączy w sobie elementy pressu i filtru, umożliwiając szybkie przygotowanie kawy o bogatym smaku.
 • Kawa po turecku: metoda polegająca na gotowaniu bardzo drobno zmielonych ziaren kawy z wodą (i często z cukrem), co daje gęsty i mocny napar.
 • Chemex: Chemex to jedna z metod parzenia kawy, która łączy w sobie elegancję z prostotą. Jest to rodzaj dzbanka z filtrem, charakterystyczny dzięki swojemu kształtowi klepsydry i wykonaniu z wysokiej jakości szkła. Metoda ta pozwala na przygotowanie klarownej, czystej w smaku kawy, dzięki specjalnie zaprojektowanym grubym filtrom papierowym, które skutecznie usuwają oleje i zanieczyszczenia.
kawka chemex
Chemex to jedna z metod parzenia kawy, która łączy w sobie elegancję z prostotą | fot.: pexels

Kawa z Chemexa – przewodnik

Parzenie kawy metodą Chemex to sztuka, która łączy w sobie prostotę z elegancją. Chemex, dzięki swojej charakterystycznej, klepsydrowej formie i szklanej konstrukcji, nie tylko pięknie się prezentuje, ale również pozwala na przygotowanie wyjątkowo czystej i aromatycznej kawy. Aby w pełni wykorzystać potencjał tej metody, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka zasadniczych aspektów: mielenie ziaren, wybór filtrów, proces parzenia oraz serwowanie.

Mielenie ziaren

Mielenie ziaren ma zasadnicze znaczenie dla optymalizacji smaku kawy parzonej w Chemexie. Ziarna powinny być zmielone na grubość przypominającą gruboziarnisty cukier. Zbyt drobno zmielone ziarna mogą spowodować, że kawa będzie gorzka i przeekstrahowana, podczas gdy zbyt grubo zmielone mogą skutkować wodnistym naparem. Idealna konsystencja mielenia pozwala na równomierną ekstrakcję, zapewniając bogaty i zbalansowany smak.

Filtry

Chemex wymaga stosowania specjalnych, grubych filtrów papierowych, które przyczyniają się do zachowania charakteru kawy. Filtry nie tylko usuwają większość zanieczyszczeń, ale również pozwalają na spokojne przesączanie wody, co sprzyja dokładnej ekstrakcji smaku. Ważne jest, aby przed użyciem opłukać filtr gorącą wodą, co pozwoli pozbyć się papierowego posmaku i jednocześnie ogrzać naczynie Chemex.

Proces parzenia

 1. Wybierz właściwy rozmiar Chemexa: obecnie na rynku dostępne są różne rozmiary naczyń. Od małych (1-3 filiżanki), przez średnie (4-6 filiżanek), aż po całkiem duże. Oczywiście rozmiar naczynia wybieramy zależnie od potrzeb. Warto jednak pamiętać, że w największych naczyniach nie zaleca się raczej parzenia małych ilości kawy – proces parzenia może być krótszy, niż wymagane, co może znacząco wpłynąć na smak kawy.
 2. Przygotowanie: Rozpocznij od umieszczenia filtra w górnej części Chemexu, z trzema warstwami skierowanymi w stronę dzióbka. Opłucz filtr i samo naczynie gorącą wodą, a następnie wylej wodę.
 3. Mielenie i dawkowanie: Zmiel odpowiednią ilość kawy (standardowo przyjmuje się proporcję około 6g kawy na 100 ml wody) i umieść zmieloną kawę w filtrze.
 4. Parzenie: Rozpocznij od zalewania kawy niewielką ilością gorącej wody (ok. 94-96°C), pozwól, aby kawa wstępnie puściła aromat (preinfuzja). Takie wstępne zalanie kawy trwa około 30 sekund. Następnie, powoli dolewaj resztę wody, wykonując ruchy spiralne od środka ku zewnętrznym krawędziom filtra. Cały proces parzenia powinien trwać od 3,5 do 4,5 minuty. Warto, żeby woda użyta do zaparzania kawy była przefiltrowana.
 5. Serwowanie: Po zakończeniu parzenia usuń filtr z kawą. Nie warto czekać na ostatnią kroplę kawy – płyn zatrzymany w filtrze nie ma już porównywalnej wartości z resztą naparu. Dzięki swojej konstrukcji, Chemex służy oczywiście za narzędzie do parzenia, ale jest także eleganckim dzbankiem.

Serwowanie

Kawa z Chemexa najlepiej smakuje, gdy jest świeżo zaparzona. Dzięki czystemu i zbalansowanemu profilowi smakowemu, doskonale sprawdza się serwowana bez dodatków. Jednakże, w zależności od preferencji, można ją również podawać z mlekiem lub śmietanką.

Dla miłośników kawy, eksploracja tradycyjnych metod parzenia jest sposobem na poszerzenie wiedzy, poprawienie umiejętności baristycznych i cieszenie się jeszcze lepszą kawą.

Redo

Sprawdź także

Kawa z Chemexa – przewodnik

Parzenie kawy metodą Chemex to swoisty rytuał, który łączy w sobie prostotę z elegancją. Chemex, …