kontynuacje znanych gier
Coraz popularniejsze w ostatnich czasach stają się remastery i remaki kultowych tytułów | fot.: StockAdobe.com

Nowe życie komputerowych klasyków – reedycje i remastery popularnych gier

Nie da się ukryć, że stworzenie dobrej gry wymaga sporej ilości pieniędzy i czasu. Nie zawsze jednak dany tytuł przypadnie graczom do gustu, a wtedy z pewnością nie uda się odzyskać poniesionych kosztów. Firmy próbują różnych rozwiązań, mało kto jednak decyduje się na stworzenie czegoś przełomowego i odkrywczego wiedząc, że może się to nie sprzedać.

Remastery i remake’i

Coraz popularniejsze w ostatnich czasach stają się remastery i remaki kultowych tytułów. Remaster polega zazwyczaj na poprawieniu jakości grafiki. Czyni się to, podwyższając rozdzielczość ekranu i poprawiając szczegółowość tekstur. Wszystkie mechaniki i rozwiązania pozostają dokładnie takie same jak w pierwszej wersji gry. Termin „remake” oznacza natomiast grę, która została stworzona na nowo i różni się nieco od oryginału. Podstawa rozgrywki jest jednakże taka sama, a fabuła nie jest zazwyczaj zmieniana w żaden sposób.

Kultowe gry i ich remastery/remake’i

Jedną z najbardziej wyczekiwanych obecnie gier jest remake MediEvil, którego premiera odbędzie się 25 października 2019. Jest to bardzo dynamiczna i atrakcyjna gra akcji, która zadebiutowała na konsoli Playstation w 1998 roku. Wcielamy się w niej w sir Daniela Fortesque – wskrzeszonego rycerza, który jako ożywiony szkielet walczy z czarnoksiężnikiem i jego bandą nieumarłych.

Całkiem niedawno (20 września 2019) otrzymaliśmy również remake klasycznej przygodówki The Legend of Zelda: Link’s Awakening z 1993 roku. Jako młody wojownik – Link przemierzamy świat, rozwiązując proste zagadki i walcząc z przeciwnikami.

Fani strategii czasu rzeczywistego nie mogą już doczekać się grudnia 2019 roku, kiedy to firm Blizzard wyda zremasterowaną wersję jednej z najsłynniejszych gier RTS wszechczasów. Mowa tutaj o Warcraft III, który to swoją premierę miał w 2002 roku. Oprócz znaczącej poprawy jakości grafiki, programiści przygotowują także spore zmiany w balansie jednostek, zaproponowane przez graczy i profesjonalnych zawodników.

Pełnoprawny remake gry Resident Evil 2 z 1998 roku pojawił się na rynku w styczniu 2019 roku. Tytuł od razu zaskarbił sobie serca wielu graczy, gdyż zachowano wszystko, co najlepsze, z oryginalnego wydania, poprawiając uciążliwe rozwiązania mechaniczne. RE2 bardzo szybko został nazwany remake’iem idealnym i przyniósł firmie Capcom wiele milionów dolarów zysku.

Mówiąc o idealnych adaptacjach, nie można zapominać także o Spyro Reignited Trilogy, czyli paczce zremasterowanych gier, które pierwotnie zostały wydane w latach 1998-2000 na konsoli PlayStation. Poprawione wersje dostępne są nie tylko na konsolach Sony, ale także na Xboxach i PC, dzięki czemu dużo większa ilość graczy może zapoznać się z tą klasyczną platformówką.

Wyjątkowo dobrym remasterem jest także Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, w którym wcielimy się w lisa – Casha przemierzającego skomplikowane i pełne niebezpieczeństw lokacje. Nowa wersja zawiera trzy pierwsze części przygód liska, w których znajdziemy całkowicie przerobione poziomy, z nowymi tekturami i specjalnymi efektami.

JMI

Sprawdź także

CS GO

Najlepsze strony z darmowymi skinami CS:GO

Od 2016 roku liczba serwisów oferujących usługę otwierania skrzyń rośnie wykładniczo, przez co nie tylko …