azory
Azory to zdecydowanie jeden z tych zakątków świata, które warto odwiedzić w swoim życiu | fot.: stock.adobe.com

Azory – Hawaje Europy – poznaj 9 powodów dla których warto je odwiedzić

Należysz do osób, które już marzą o urlopie i błogim lenistwie? Nie jesteś sam. Poszukiwanie idealnego kierunku podróży warto zacząć jak najszybciej. Co powiesz na archipelag dziewięciu egzotycznych wysp? Azory nie bez powodu nazywane są Hawajami Europy. Sprawdź dlaczego!

Portugalski wulkaniczny raj

Azory swoją nadzwyczajna urodę i kształt zawdzięczają erupcjom wulkanów, których w tej części Oceanu Atlantyckiego nie brakuje. Nie obawiaj się. Ostatni gwałtowny wyrzut lawy miał miejsce w 1957 roku. Dzięki temu masz o 1,5 kilometra kwadratowego więcej co zwiedzania! Dziewicza natura to tylko jedna z rzeczy za które pokochasz Azory. 

Dlaczego warto spędzić wakacje na Azorach?

Pogoda – tu zawsze jest ciepło! Temperatura waha się zazwyczaj od 15 do 30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że niezależnie od tego kiedy uda Ci się wziąć urlop, Azory zawsze pozostaną dobrym wyborem.

Wspaniała architektura – na wyspach dominują biało-czarne budowle utrzymane w stylu kolonialnym. Na Azorach znajdzie się też coś dla fanów urbexu. Zaglądając do opuszczonych budynków takich jak np. Monte Palace Hotel poczujecie przyjemny dreszczyk emocji! To jedna z tych atrakcji za które nie zapłacicie ani grosza. Ktoś chętny na kilka upiornych zdjęć?

Monte Palace urbex azory
Monte Palace ruiny luksusowego hotelu na Azorach | fot.: stock.aodbe.com

Gorące źródła – możecie wybierać spośród wielu! A co za tym idzie z łatwością znajdziecie te mniej oblegane przez turystów.

Idealne miejsce na piesze wędrówki – ukształtowanie terenu wulkanicznych wysp sprzyja trekkingowi. Sama Sao Miguel ma co najmniej 12 szlaków turystycznych obfitujących w zapierające dech widoki. Możecie być pewni, że wysiłek, który włożycie w wyprawę nie pójdzie na marne. Po drodze będziecie mijać m.in. szumiące wodospady.

São Miguel
São Miguel – portugalska wyspa wulkaniczna w archipelagu Azorów, zwana także „Zieloną Wyspą” | fot.: stock.adobe.com

Delfiny i wieloryby – jeśli zdecydujecie się na rejs łódką z pewnością spotkacie całe gromady morskich ssaków. Delfiny, wieloryby i orki traktują Azory jak swój dom. Obserwujcie i pozwólcie się zachwycić potędze natury.

walenie azory
Delfiny, wieloryby i orki traktują Azory jak swój dom | fot.: stock.adobe.com

Wulkaniczne jaskinie – jeśli zależy Wam na odrobinie adrenaliny zdecydujcie się na eksplorację jaskiń. Wyspy takie jak Terceira i Sao Miguel rozkochają Was w swoich podziemnych tunelach i tajemniczych korytarzach.

Tradycyjne potrawy i wyborne wino – Azory to przede wszystkim smak! Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na poznanie ducha regionu jest zakosztowanie w lokalnej kuchni. Dajcie się oczarować posiłkom skomponowanym ze świeżych ryb, skorupiaków i egzotycznych owoców. Azory posiadają własne winnice, a produkowane tu wino cechuje się niezwykły aromatem i charakterem. Spróbujcie koniecznie!

owoce morza azory
Azory to przede wszystkim smak! | fot.: stock.adobe.com

Plantacje herbaty – tak, europejska herbata naprawdę istnieje! Dwie najstarsze plantacje w Europie możecie zobaczyć w północnej części Sao Miguel, w regionie Ribeira Grande: Porto Formoso i Cha Gorreana.

Sztuka – miłośnicy muzeów i na Azorach znajdą coś dla siebie. Ciekawi Was historia wielorybnictwa, produkcji wina lub sztuka współczesna? Ruszajcie na miasto!

Azory to zdecydowanie jeden z tych zakątków świata, które warto odwiedzić w swoim życiu. Nie potrzebujecie do tego nawet paszportu. Ten rajski zakątek jest przecież częścią Unii Europejskiej. Miłej zabawy!

PSZ

Sprawdź także

wadi rum jordania

Niesamowite trekkingi w Azji

Azja to prawdziwy raj dla piechurów. Przy tak wielu możliwościach zarówno początkujący, jak i bardziej …