wadi rum jordania
Wadi Rum pełne jest malowniczych granitowych skał i piaskowców | fot.: stock.adobe.com

Niesamowite trekkingi w Azji

Azja to prawdziwy raj dla piechurów. Przy tak wielu możliwościach zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani wędrowcy znajdą szlaki dla siebie. Ze wschodu kontynentu szczególną uwagę należy zwrócić na trasy do Gruzji, Jordanii, Izraela, Kirgistanu i Indii. Nie można zapomnieć o Himalajach, to także kierunek dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem.

Wadi Rum w Jordanii

Wadi Rum to najsłynniejsza pustynia w Jordanii. W języku arabskim nazwa oznacza dolinę piasku, ale ta pustynia to znacznie więcej niż tylko piasek. Wadi Rum pełne jest malowniczych granitowych skał i piaskowców. To właśnie dzięki tym skałom piasek nabiera niezwykłej czerwonej barwy. Trekking (zależnie od wybranej trasy, zazwyczaj to kilkadziesiąt kilometrów) pozwala spędzić dzień i noc na pustyni. Co ważne, w czasie podróży po pustyni warto przygotować się na spore wahania temperatur.

Skalny most Wadi Rum
Skalny most Wadi Rum | fot.: stock.adobe.com

Jednak o wiele ważniejsze, że w trakcie trwania można zobaczyć kosmiczne krajobrazy, czerwone wydmy, kamienne mosty i kaniony, dzikie wielbłądy i wreszcie spektakularne zachody słońca. Nie dziwi więc że największa dolina rzeki Jordanii była scenerią dla tak wielu produkcji filmowych. Nakręcono tutaj m.in. Gwiezdne wojny, Marsjanina, Lawrence’a z Arabii, Czerwoną planetę, Transformers i Prometeusza. Wadi Rum od 2011 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Trekking w Kirgistanie

Trekking Tienshan
Góry Tienszan to dziesiątki dolin porośniętych zielonymi pastwiskami, strumieniami o przejrzystym, błękitnym kolorze i niezwykle szerokimi rzekami polodowcowymi | fot.: stock.adobe.com

Kirgistan jest czasem nazywany Szwajcarią Azji ze względu na swoje naturalne piękno. Na południu znajduje się pogórze Pamiru z kultowymi dla wspinaczy ze Wschodu siedmiotysięcznikami, a na wschodzie stosunkowo młode i tajemnicze przedgórze tworzących się jeszcze Gór Tienszan. To one stanowią doskonały cel dla trekkerów z całego świata, którzy w ciągu kilkunastu dni podróży mają okazję zobaczyć niesamowitą przyrodę. Góry Tienszan to dziesiątki dolin porośniętych zielonymi pastwiskami, strumieniami o przejrzystym, błękitnym kolorze i niezwykle szerokimi rzekami polodowcowymi. Trekkingi zazwyczaj obejmują malownicze przełecze Bozoczuk (3369 m), Alianysz (3671 m), Almalu (3650 m) oraz Ala-Kul (3860 m). Dla spragnionych górskiej przygody trekkerów w zasiegu znajduje się Pik Uchitel o wysokości 4532 m n.p.m.

Pik Uchitel
Pik Uchitel (nauczyciel) w Kirgistanie. Góra ma około 4530 metrów wysokości | fot.: stock.adobe.com

Kirgistan jest krajem najbardziej oddalonym od morza na świecie, ale ma drugie co do wielkości alpejskie jezioro na świecie. Jezioro Issyk-Kul, w którym można się kąpać podczas trekkingu, jest malownicze – w tle ogromne ośnieżone szczyty na północy i czerwone skały na południu. Trasa prowadzi przez malownicze kaniony.

Trekking na Kinabalu 

Kinabalu to najwyższy szczyt (4101 m n.p.m.) Malezji, chętnie zdobywany przez turystów wysokogórskich. Wspinaczka na szczyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osiąga się Laban Rata (1400 metrów przewyższenia). Drugi etap trekkingu to już atak szczytowy i kolejne 800 metrów przewyższenia. Atrakcją samej podróży jest nie tylko szczyt, ale i podnóża góry porośnięte wilgotnym lasem równikowym tworząc Park Narodowy Kinabalu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mount Kinabalu
Kinabalu (malajski Gunung Kinabalu) – najwyższy szczyt (4101 m n.p.m.) Malezji, leżący w północno-wschodniej części wyspy Borneo | fot.: stock.adobe.com

Będąc na Borneo warto oczywiście wyruszyć nie tylko na sam szczyt. Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie. Administracyjnie należy do trzech krajów: Indonezji, Malezji i Brunei. Prawdziwą atrakcją jest sam Sułtanat, najbogatszy kraj świata ze względu na swoje zasoby ropy naftowej. Położenie geograficzne wyspy sprawia, że jest ona niezwykle atrakcyjną destynacją dla każdego turysty. Czemu? Bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od pięknych plaż i nurkowania, po wspinaczkę górską i tajemne jaskinie.

Park Narodowy Niah, znajdujący się w okręgu Miri, Sarawak, Malezja
Park Narodowy Niah, znajdujący się w okręgu Miri, Sarawak, Malezja | fot.: stock.adobe.com

Osobną atrakcją jest fantastyczna flora i fauna wyspy. Karimatan, Sarawak i Sabah mają parki narodowe, w których można zobaczyć różnorodne zwierzęta, od ptaków i nietoperzy po duże ssaki w ich naturalnym środowisku. Należy również podkreślić, że infrastruktura wyspy jest bardzo dobrze rozwinięta, a atrakcje dostępne dla niemal każdego miłośnika przyrody.

 Trekking do bazy pod Mount Everest

Everest Base Camp
Do wyboru mamy kilka popularnych tras trekkingowych. Najpopularniejszą z nich jest chyba trekking do bazy Mt. Everestu (Everest Base Camp) | fot.: stock.adobe.com

Trasa do Everest Base Camp zaczyna się w Lukli. Tu po wylądowaniu zostawia się bagaże pod opieką tragarzy, a następnie przez Phakding rusza do Namche Bazar, największej z najwyżej położonych wiosek Szerpów. Po odpoczynku i aklimatyzacji trekkerzy udają się do Tempoche, aby odwiedzić piękny klasztor buddyjski. Następnie – do Dingboche, aby podziwiać strzelistą sylwetkę Ama Dablam (6856m), stąd już niedaleko do południowej ściany Lothse. Możemy podziwiać jego ogrom i urzekające piękno. Kolejnym punktem na trasie może być osada pasterska Lobuche, z widokiem na Nuptse, skąd przekracza się morenę lodowcową do Gorak Shep. To punkt startowy Mount Everest Base Camp, gdzie przeżyjemy atmosferę alpejskiej przygody. Na deser – Kala Pattar (5545 m) – góra, z której można podziwiać Mount Everest. To jeden z tych widoków, które pamięta się do końca życia.

DKU

Sprawdź także

Gangkhar Puensum

Najwyższe (wciąż) niezdobyte szczyty na świecie

W świecie, który w coraz większym stopniu zdaje się być zdominowany przez człowieka, góry stanowią …