Wysokie Tatry ,Skrajny Granat,Dolina Gąsienicowa,Kościelec,Czarny Staw Gąsienicowy
Wysokie Tatry, Skrajny Granat, Dolina Gąsienicowa, Kościelec, Czarny Staw Gąsienicowy | fot.: stock.adobe.com

Najtrudniejsze trasy wspinaczkowe w Polsce

Wspinaczka staje się coraz popularniejsza, również w Polsce. Oprócz odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i kondycji, duży wpływ ma również wybór trasy wspinaczkowej. Jakie trasy wspinaczkowe w Polsce można zaliczyć do najtrudniejszych? 

Wspinaczka w Polsce – poznaj najtrudniejsze trasy 

Wydaje się, że polskie góry to dobry wybór wyłącznie dla początkujących amatorów wspinaczki. To jednak błędne założenie. Okazuje się jednak, że rodzime skały są dobre zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze wspinaczką, jak i doświadczonych. 

Najpopularniejszym miejscem szkolenia w Polsce zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tras wspinaczkowych jest Hala Gąsienicowa. Rekomenduje się ją zwłaszcza z uwagi na łatwo dostępne ściany, do których dojść można względnie łatwymi szlakami. Najpopularniejszą ścianą wspinaczkową w polskich Tatrach jest Kościelec (W). 

W Polsce do określania trudności poszczególnych szlaków wykorzystuje się najczęściej Tatrzańską Skalę Wspinaczkową lub Skalę Kurtyki. Do oznaczania stosuje się rzymskie cyfry I-VI, przy czym I to trasa najłatwiejsza, natomiast VI najtrudniejsza.

Do najtrudniejszych tras można zaliczyć: 

  1. Prawy Dziędzielewicz VI – znajduje się po zachodniej stronie Kościelca. Wytyczona została w 1939 roku, dla zaawansowanych polskich amatorów wspinaczki to propozycja obowiązkowa. Ma długość 140 metrów, a czas przejścia wynosi ok. 3,5 godziny. Rozpowszechniona jest anegdota, że po przejściu trasy dana osoba staje się taternikiem. 
  2. Droga Kajki (VI) – występują kruche miejsca, czas przejścia szacowany na ok. 3 godziny (długość 140 metrów). Pierwsze przejście odnotowano w 1973 roku. 
  3. Motyka V (Szarpane Turnie) – określana również Drogą Motyki znajduje się na zachodzie Szarpanych Turni. Po raz pierwszy pokonano ją w 1931 roku. Obecnie średni czas przejścia określa się na 2-3 godziny. 
  4. Mięguszowiecki Szczyt Wielki (Droga Surdela V+) – dłuższa od wcześniejszych propozycji, czas przejścia wynosi 4-5 godzin. Znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku i ceniona jest z uwagi na widoki.
  5. Kieżmarska Kopa / Polski Kut IV+  – znajduje się na Kieżmarskim Kopiniaku. Rekomendowana zwłaszcza zimą. Pierwsze podejście nastąpiło w 1978 roku. Długość wynosi ok. 300 m, a przejście zajmuje 3-4 godzin. 
  6. Zadni Granat V+ – trasa wytyczona w 1986 roku znajdująca się w Dolinie Gąsienicowej. Czas przejście szacowany jest na 3-4 godziny, trasa ma 250 m (dodatkowo wlicza się również 150 m przejścia po trawach). 

Wspinaczka – od czego warto zacząć swoją przygodę? 

Do wspinaczki należy się odpowiednio przygotować. Mowa nie tylko o kondycji fizycznej, ale przede wszystkim o stronie praktycznej. To coraz popularniejsze hobby, jednak należy je poprzedzić odpowiednim kursem, który można wykonać w kilku miejscach w Polsce. Instruktor przekaże niezbędną teorię dotyczącą sprzętu, ale również udzieli porad praktycznych, które okażą się niezbędne podczas samodzielnej wspinaczki.

Absolutną podstawą jest kurs skałkowy. Po jego przejściu można zdecydować się na kurs taternicki. 

APA

Sprawdź także

wadi rum jordania

Niesamowite trekkingi w Azji

Azja to prawdziwy raj dla piechurów. Przy tak wielu możliwościach zarówno początkujący, jak i bardziej …