samochody stojące na parkingu
Polisa OC jest zawierana na 12 miesięcy, a po upływie tego czasu ulega automatycznemu przedłużeniu, o ile nie zostanie wypowiedziana | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Jako właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce musisz wykupić dla niego ubezpieczenie OC, jednak masz prawo wyboru towarzystwa. Możesz również je zmienić, jeżeli uznasz to za korzystne. Dowiedz się, kiedy warto zrezygnować z usług obecnej firmy ubezpieczeniowej i zacząć poszukiwać nowej oferty.

Podwyżka składki przy automatycznym przedłużeniu polisy

Polisa OC jest zawierana na 12 miesięcy, a po upływie tego czasu ulega automatycznemu przedłużeniu, o ile nie zostanie wypowiedziana. Co jednak istotne, nie jest powiedziane, że ta sama polisa, która rok wcześniej była najtańsza, pozostanie taka po przedłużeniu. Dlatego gdy otrzymasz od obecnego towarzystwa ubezpieczeniowego kalkulację składki na kolejny rok, porównaj jej wysokość z kosztem OC w innych firmach.

Jeśli się okaże, że gdzieś indziej polisa jest dostępna w niższej cenie, zrezygnuj z obecnego ubezpieczenia i skorzystaj z najtańszej oferty. Jeżeli zastanawiasz się, jak wypowiedzieć wcześniej polisę OC i czy jest to w ogóle możliwe, odpowiadamy: taka możliwość istnieje wyłącznie w przypadku nabycia używanego samochodu z aktualnym ubezpieczeniem i po kupnie nowej polisy. Wówczas można zrezygnować z OC poprzedniego właściciela.

Utrata zniżek po szkodzie

Specyfika OC polega na tym, że wysokość składki zależy od mnóstwa czynników, a do najistotniejszych należy historia przebiegu polisy. Jeżeli kierowca ma na swoim koncie wiele stłuczek, kolizji i wypadków, musi się liczyć z wysoką ceną obowiązkowego ubezpieczenia. Każda szkoda podwyższa bowiem składkę OC, jednak w różnym zakresie – podczas gdy w jednej firmie stracisz z tego powodu zaledwie 5% zniżek, w innej zostanie Ci odebranych 20%.

Jeżeli towarzystwo, w którym obecnie masz wykupioną polisę, nie jest przyjazne szkodowym kierowcom, po spowodowanej stłuczce, kolizji czy wypadku Twoja składka znacznie wzrośnie. Aby ją obniżyć, sprawdź, ile wyniesie jej wysokość w innych towarzystwach. Posłuż się w tym celu internetowymi porównywarkami ubezpieczeniowymi, które pozwalają na obliczenie składki w wielu firmach za jednym razem.

Dokupienie autocasco

Posiadasz OC, ale dochodzisz do wniosku, że warto dokupić autocasco. W tej sytuacji opłaca się poczekać do momentu, aż obowiązkowa polisa zacznie wygasać, tak aby móc zamówić nowe OC w pakiecie razem z AC. Dlaczego to lepsze rozwiązanie niż kupowanie ubezpieczeń osobno? Ponieważ w pakiecie są one tańsze nawet o 50%. Pamiętaj jednak, że w odróżnieniu od zawsze jednakowego OC polisa autocasco różni się pod względem zakresu ochrony, pod kątem którego powinno się ją wybierać.

Jak wypowiedzieć OC

Chcesz zrezygnować z obecnej polisy, jednak żeby to doszło do skutku, konieczne jest przestrzeganie określonych procedur. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się na stronie https://wypowiadamoc.pl – zajrzyj na nią, jeżeli zamierzasz zrezygnować z obecnej polisy. Aby to było możliwe, musisz sporządzić odpowiedni dokument.

Wypowiedzenie OC powinno mieć formę papierowego dokumentu wysłanego do towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto też zorientować się, czy istnieje możliwość rozwiązania umowy poprzez wiadomość e-mail, ponieważ to upraszcza i przyspiesza procedury. Samo pismo powinno obejmować następujące informacje:

  • numery rejestracyjne pojazdu,
  • marka, model i rok produkcji,
  • dzień rezygnacji z polisy,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe i adres zameldowania właściciela,
  • nazwa towarzystwa, w którym polisę kupiono,
  • powód rezygnacji (wygaśnięcie aktualnego ubezpieczenia),
  • podstawę prawną (art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • podpis właściciela lub właścicieli.

Z kolei w treści dokumentu należy napisać, że rezygnujesz z obecnego ubezpieczenia o wskazanym numerze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

człowiek na nartach

Ubezpieczenie na narty w Polsce – ile kosztuje i dlaczego warto je mieć?

O polisach narciarskich najczęściej mówi się w kontekście wyjazdów za granicę. Tymczasem w obliczu pandemii …