przedłużający się kaszel
Kaszel jest to odruch organizmu, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych oraz usunięcie zalegającej w nich wydzieliny | fot.: materiał partnera

Przedłużający się kaszel – kiedy zasięgnąć opinii lekarza?

Długotrwałego i przewlekłego kaszlu nie można lekceważyć, gdyż jego przyczyną bardzo często są choroby układu oddechowego. Natomiast rzadziej jest on spowodowany schorzeniami przewodu pokarmowego, układu krążenia lub zatok przynosowych. Kaszel może być objawem przewlekłej choroby płuc. Jeśli trwa on już dłuższy czas, trzeba zgłosić się do lekarza. Kiedy jeszcze należy zasięgnąć opinii specjalisty?

Czym jest kaszel?

Przewlekły kaszel[1] to taki, który trwa dłużej niż 8 tygodni. Jego przyczyny mogą być różne i dlatego konieczna jest konsultacja lekarska, gdzie lekarz będzie mógł zlecić badania, aby móc postawić prawidłową diagnozę. Kaszel jest to odruch organizmu, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych oraz usunięcie zalegającej w nich wydzieliny. Ze względu na charakter można go podzielić na suchy, czyli bez odkrztuszania wydzieliny oraz mokry, czyli wykrztuśny, inaczej produktywny.

Kiedy zgłosić się z kaszlem do lekarza?

Każdy przypadek przewlekłego kaszlu[2], czyli takiego, który trwa dłużej niż 8 tygodni, powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Większość przypadków kaszlu związana jest z chorobami układu oddechowego. W związku z tym najlepiej udać się do pulmonologa, a jest to specjalista, który specjalizuje się w chorobach układu oddechowego.

Kaszel, który pojawia się przy łagodnej infekcji, nie stanowi powodu do obaw, gdyż najczęściej ustępuje samoistnie. Jeśli jednak jest to choroba, która ma ciężki przebieg, a do tego pojawia się gorączka, osłabienie albo inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do specjalisty. Natomiast rzadziej kaszel powoduje omdlenia, bezsenność, pękanie drobnych naczynek krwionośnych na spojówkach oczu, a także wymioty wywołane kaszlem. Gdy jednak pojawią się takie objawy, trzeba od razu zgłosić się do lekarza.

Do lekarza należy udać się również wtedy, gdy występuje kaszel mokry, a plwocina ma ropny albo nieprzyjemny zapach. Wydzielina ropna żółta albo zielona może wskazywać na zakażenie bakteryjne i będzie świadczyła o zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu oskrzeli lub płuc. Z kolei wydzielina o nieprzyjemnym zapachu pojawia się przy zakażeniu bakteriami beztlenowymi. Natomiast gęsta, lepka oraz śluzowa wydzielina świadczy o przewlekłym zapaleniu oskrzeli, a przeźroczysta może wskazywać na astmę. Także grudki, krew albo cząsteczki pokarmu w wydzielinie powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Jak leczyć kaszel?

W większości sytuacji krótkotrwały kaszel jest konsekwencją infekcji wirusowej i nie wymaga leczenia farmakologicznego, a wtedy wystarczy odpoczynek oraz picie dużej ilości płynów.

Jeśli pojawia się ból i wysoka gorączka można zastosować leki dostępne w aptece bez recepty. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj leki, które mają w swoim składzie ambroksol. Ta substancja czynna powoduje zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych, ale też zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Dochodzi do poprawy transportu wydzieliny, dzięki czemu wspomaga się oczyszczanie dróg oddechowych, łatwiejsze staje się odkrztuszanie. Przyczynia się również do złagodzenia kaszlu i nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Jeśli u danej osoby pojawia się kaszel, któremu towarzyszą inne objawy, konieczne staje się przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki oraz określenie jego przyczyny, co pozwoli dobrać odpowiednie leczenie. Na podstawie rodzaju kaszlu, objawów towarzyszących oraz w oparciu o dodatkowe badania specjalista będzie mógł postawić prawidłową diagnozę, co pozwoli leczyć objawy choroby oraz wyeliminować jej przyczyny.

Referencje:

  1. Krenke R. i in., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ, 6/2018.
  2. Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] Via Medica, 2017.

[1] R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ, 6/2018, s. 23-33.

[2] A. Undrunas, K. Kuziemski, Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej [w:] Via Medica, 2017, s. 41-49.

Materiał partnera

Sprawdź także

Jesienna pogoda a kaszel

Jak pozbyć się mokrego kaszlu?

Wielkimi krokami nadchodzi okres zimowo-świąteczny, a wraz z nim charakterystyczne dla naszego klimatu przymrozki. Miło …