młoda kobieta leżąca w łóżku
Postępowanie w przypadku kaszlu przede wszystkim należy rozpocząć od leczenia przyczynowego, czyli choroby, która go wywołała | fot.: stock.adobe.com

Sposoby na męczący kaszel

Sezon jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji układu oddechowego, których najczęściej nieodłącznym elementem jest kaszel. Zwykle jest on potrzebny i pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Jednak kiedy występuje ze znaczną częstotliwością, wybudza w nocy i utrudnia funkcjonowanie, staje się bardzo męczący. W takich sytuacjach warto być przygotowanym i wiedzieć, jak można sobie pomóc.

Czym jest kaszel?

Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, który uniemożliwia przedostawanie się do dróg oddechowych groźnych elementów ze środowiska zewnętrznego. Ponadto bierze udział w stałym oczyszczaniu dróg oddechowych razem z rzęskami, które występują na powierzchni nabłonka oddechowego. Wychwytują one szkodliwe patogeny, które następnie są gromadzone w obrębie śluzu oskrzelowego i przesuwane z pomocą rzęsek w stronę tchawicy. Tam podrażniają receptory nerwowe, które niosą do centralnego układu nerwowego informację wyzwalającą odruch kaszlowy, co pozwala na usunięcie mikrocząstek poza oskrzela.

W jakich chorobach występuje kaszel?

Najczęściej kaszel utożsamia się z chorobami, których proces infekcyjny toczy się w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Wśród nich znajdują się:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • przeziębienie,
  • grypa.

Poza tym kaszel może być wywołany reakcją nadwrażliwości na pewne substancje zawarte w powietrzu i mieć podłoże alergiczne. Oprócz tego kaszel może towarzyszyć chorobom, w których dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych, czyli: astmie oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Dodatkowo może być objawem lewokomorowej niewydolności serca, reflusku żołądkowo-przełykowego oraz choroby nowotworowej płuc.

Z czym wiąże się przewlekły kaszel?

Kaszel dzieli się ze względu na czas trwania na: ostry, który trwa poniżej 3 tygodni, oraz przewlekły, trwający powyżej 8 tygodni. Przewlekły kaszel zawsze symbolizuje zmiany chorobowe, które mają miejsce w układzie oddechowym. W tym przypadku należy wyodrębnić tzw. kaszel „produktywny”, który jest wynikiem wydzieliny zalegającej w oskrzelach, oraz „suchy”, będący skutkiem podrażnienia receptorów kaszlowych. Najczęściej kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni i mieć związek z przebytą chorobą np. zapaleniem oskrzeli, w której po wyzdrowieniu nadal ma miejsce nadprodukcja wydzieliny w obrębie drzewa oskrzelowego. Natomiast jeżeli kaszel nie ma związku z przebytą lub aktualną infekcją, pojawia się nagle i trwa dłuższy czas, a także towarzyszy mu chudnięcie, osłabienie czy plucie krwią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać szczegółową diagnostykę.

Jak zwalczać kaszel?

Postępowanie w przypadku kaszlu przede wszystkim należy rozpocząć od leczenia przyczynowego, czyli choroby, która go wywołała. W przypadku wirusowych bądź bakteryjnych infekcji układu oddechowego można sięgnąć po środki dostępne w aptekach, które ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i pomagają zmniejszyć częstotliwość kaszlu. Wśród nich znajdują się produkty Flavamed, które należą do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych, używanych w leczeniu mokrego kaszlu, związanego z chorobą płuc i oskrzeli. Dzięki substancji czynnej o nazwie ambroksol rozrzedzają gęsty śluz, co sprawia, że łatwiej go odkrztusić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ból gardła

Lek antyseptyczny na ból gardła? Czyli jaki?

Dobrze znasz ten moment, gdy czujesz suchość i drapanie w gardle, prawda? Nie warto tego …