młoda kobieta leżąca w łóżku
Postępowanie w przypadku kaszlu przede wszystkim należy rozpocząć od leczenia przyczynowego, czyli choroby, która go wywołała | fot.: stock.adobe.com

Sposoby na męczący kaszel

Sezon jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji układu oddechowego, których najczęściej nieodłącznym elementem jest kaszel. Zwykle jest on potrzebny i pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Jednak kiedy występuje ze znaczną częstotliwością, wybudza w nocy i utrudnia funkcjonowanie, staje się bardzo męczący. W takich sytuacjach warto być przygotowanym i wiedzieć, jak można sobie pomóc.

Czym jest kaszel?

Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, który uniemożliwia przedostawanie się do dróg oddechowych groźnych elementów ze środowiska zewnętrznego. Ponadto bierze udział w stałym oczyszczaniu dróg oddechowych razem z rzęskami, które występują na powierzchni nabłonka oddechowego. Wychwytują one szkodliwe patogeny, które następnie są gromadzone w obrębie śluzu oskrzelowego i przesuwane z pomocą rzęsek w stronę tchawicy. Tam podrażniają receptory nerwowe, które niosą do centralnego układu nerwowego informację wyzwalającą odruch kaszlowy, co pozwala na usunięcie mikrocząstek poza oskrzela.

W jakich chorobach występuje kaszel?

Najczęściej kaszel utożsamia się z chorobami, których proces infekcyjny toczy się w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Wśród nich znajdują się:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • przeziębienie,
  • grypa.

Poza tym kaszel może być wywołany reakcją nadwrażliwości na pewne substancje zawarte w powietrzu i mieć podłoże alergiczne. Oprócz tego kaszel może towarzyszyć chorobom, w których dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych, czyli: astmie oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Dodatkowo może być objawem lewokomorowej niewydolności serca, reflusku żołądkowo-przełykowego oraz choroby nowotworowej płuc.

Z czym wiąże się przewlekły kaszel?

Kaszel dzieli się ze względu na czas trwania na: ostry, który trwa poniżej 3 tygodni, oraz przewlekły, trwający powyżej 8 tygodni. Przewlekły kaszel zawsze symbolizuje zmiany chorobowe, które mają miejsce w układzie oddechowym. W tym przypadku należy wyodrębnić tzw. kaszel „produktywny”, który jest wynikiem wydzieliny zalegającej w oskrzelach, oraz „suchy”, będący skutkiem podrażnienia receptorów kaszlowych. Najczęściej kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni i mieć związek z przebytą chorobą np. zapaleniem oskrzeli, w której po wyzdrowieniu nadal ma miejsce nadprodukcja wydzieliny w obrębie drzewa oskrzelowego. Natomiast jeżeli kaszel nie ma związku z przebytą lub aktualną infekcją, pojawia się nagle i trwa dłuższy czas, a także towarzyszy mu chudnięcie, osłabienie czy plucie krwią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać szczegółową diagnostykę.

Jak zwalczać kaszel?

Postępowanie w przypadku kaszlu przede wszystkim należy rozpocząć od leczenia przyczynowego, czyli choroby, która go wywołała. W przypadku wirusowych bądź bakteryjnych infekcji układu oddechowego można sięgnąć po środki dostępne w aptekach, które ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i pomagają zmniejszyć częstotliwość kaszlu. Wśród nich znajdują się produkty Flavamed, które należą do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych, używanych w leczeniu mokrego kaszlu, związanego z chorobą płuc i oskrzeli. Dzięki substancji czynnej o nazwie ambroksol rozrzedzają gęsty śluz, co sprawia, że łatwiej go odkrztusić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta zapalenie pęcherza

Chcesz szybko i skutecznie pokonać zakażenie układu moczowego – zapytaj o FEMANNOSE® N

Koniec z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, „parciem” na pęcherz i koniecznością nadmiernie częstych wizyt w toalecie. …