Inhalacje niemowląt
Inhalacje doskonale sprawdzają się na katar i kaszel także w przypadku nieco starszych dzieci. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak prawidłowo inhalować niemowlęta? Praktyczny poradnik

W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci leczenie uciążliwego kaszlu bardzo często jest utrudnione z powodu niemożliwości podania odpowiednich leków i syropów przeciwkaszlowych. Istnieje jednak sposób, który pozwoli znacznie złagodzić objawy przeziębienia – to inhalacje uprawniające prace układu oddechowego i w żaden sposób nieingerujące w delikatny układ odpornościowy dziecka.

Kiedy inhalować niemowlaka?

Gdy dziecko ma intensywny katar, kaszle i ma trudności z oddychaniem to bezwzględnie należy udać się na wizytę do pediatry. W przypadku niewielkiego przeziębienia, któremu towarzyszy katar, zapchane zatoki i kaszel, warto zastosować domowe sposoby. Inhalacje na kaszel można przeprowadzić dwiema metodami: przy użyciu specjalnych urządzeń do inhalacji niemowląt (tak zwane nebulizatory) oraz nawilżenia powietrza w całym pokoju, w którym przebywa maluch. Prawidłowo przeprowadzona inhalacja nie tylko usprawni pracę układu oddechowego dziecka, ale także znacznie przyspieszy proces leczenia i złagodzi uciążliwe dolegliwości fizyczne u niemowlaka.

Nebulizacja niemowlęcia

Specjalne nebulizatory wskazane są w przypadku ciężkich chorób układu oddechowego, m.in. przy zapaleniu oskrzeli. Pomagają nawilżyć nabrzmiałą śluzówkę dzięki roztworowi soli fizjologicznej, 3% wody morskiej lub mgiełki solankowo-jodowo-bromowej. Niemowlę należy trzymać w pozycji półleżącej i użyć do inhalacji specjalnej maseczki do twarzy. Pod żadnym pozorem nie wolno inhalować dziecka na siłę, ponieważ wzmożony płacz i nerwowość jedynie podrażni układ oddechowy i wzmoże dolegliwości. Nebulizacja powinna trwać około 10 minut i można ją powtarzać od dwóch do trzech razy dziennie. Po przeprowadzeniu inhalacji należy odkazić urządzenie zgodnie z zaleceniami producenta. Pod tym adresem znajdziecie szczegółowy filmik prezentujący, jak prawidłowo wykonać inhalację u niemowlaka: http://www.kaszeludzieci.pl/inhalacje-niemowlat.html.

Inhalacje na kaszel u niemowlaka

Drugim sposobem jest inhalacja całego pomieszczenia, w którym znajduje się małe dziecko. Do miski wlewa się bardzo gorącą wodę i dodaje kilka torebek suszonych ziół, głównie odkażającego rumianku oraz przy pomocy olejków wykrztuśnych (najlepiej sięgnąć po olejek sosnowy, jodłowy, tymiankowy, miętowy oraz eukaliptusowy). Przeciwwskazaniem do tego typu inhalacji jest uczulenie na jakikolwiek olejek. Warto mieć na uwadze, aby nie dopuścić do zbytniego przegrzania temperatury w pomieszczeniu – nie powinna ona przekraczać 23 stopni Celsjusza, zaś ogólna wilgotność powinna wynosić około 70-80%. Zbyt duża powoduje nadmierne rozwijanie się wilgoci i pleśni, które działają udrażniająco na układ oddechowy dziecka.

Innego rodzaju inhalację zapewniają specjalne urządzenia, do których wlewa się sól fizjologiczną (ok 2-3ml), która następnie zamieniana jest na delikatną mgiełkę. Elektryczny inhalator to wydatek od 150zł do 300zł i jest szczególnie przydatny dla rodziców małych astmatyków oraz dzieci często chorujących na zapalenie oskrzeli. Podobnie jak w przypadku nebulizacji, elektryczny inhalator używa się 2-3 razy dziennie nie więcej niż 15 minut każdorazowo.

Inhalacje przedszkolaka – dodatkowe informacje

Inhalacje doskonale sprawdzają się na katar i kaszel także w przypadku nieco starszych dzieci. U przedszkolaków dodatkowo można zastosować delikatnie oklepywanie pleców, aby ułatwić odkrztuszanie się zalegającej w płucach wydzieliny. Na noc warto zastosować specjalny plasterek nasączony olejkami eterycznymi, który przykleja się do ubranka dziecka. Jeśli takie inhalacje na kaszel nie przynoszą rezultatów, należy udać się do lekarza pediatry, aby przepisał odpowiednie syropy lub tabletki wykrztuśne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jesienna pogoda a kaszel

Jak pozbyć się mokrego kaszlu?

Wielkimi krokami nadchodzi okres zimowo-świąteczny, a wraz z nim charakterystyczne dla naszego klimatu przymrozki. Miło …