border collie
Border collie. Rasa ta jest liderem wszystkich zestawień inteligentnych i komunikatywnych ras psów | fot.: stock.adobe.com

Najmądrzejsze i najbardziej komunikatywne rasy psów

Ocena inteligencji psa nie jest łatwa. Jak stwierdził w latach 90. psycholog Stanley Coren, istnieją różne typy inteligencji, między innymi inteligencja adaptacyjna (samodzielne rozwiązywanie problemów), inteligencja przestrzenna, społeczna i wiele innych. Ponadto ludzie maja tendencję do oceniania zwierząt w sztucznych, laboratoryjnych warunkach. W przypadku psów najczęściej w kategorii inteligencji myśli się o inteligencji roboczej, czyli mającej związek z uczeniem się. 

Najbardziej inteligentne psy według Stanleya Corena

Wspomniany już psycholog w książce „The Intelligence of Dogs” („Inteligencja psów”) pogrupował rasy psów zgodnie z ich inteligencją. Do najwyższej, królewskiej grupy zaliczył te, które potrzebują mniej niż 5 prób do nauczenia się nowej sztuczki i są posłuszne w ponad 95% przypadków. Nie jest niespodzianką, jakie rasy wiodą prym w tej kategorii:

 1. Border collie
 2. Pudel
 3. Owczarek niemiecki

W klasie drugiej znalazły się te zwierzęta, potrzebujące 5 do 15 prób w nauce nowych zadań i można na nich polegać w 85 %. Te rasy to:

 1. Walijski corgie pembroke
 2. Sznaucer miniaturowy
 3. Angielski Springer Spaniel

Psycholog wymienił znacznie więcej kategorii, co ciekawe, ostatnie, 141 miejsce w jego klasyfikacji zajął chart afgański. W obronie tej rasy wystąpił Frans de Waal, holenderski badacz zachowań zwierząt. Stwierdził on, że charty to raczej uparci wolnomyśliciele, którzy po prostu nie mają ochoty na wykonywanie poleceń.

młody piękny brązowy pudel na kanapie
Pudel. Chociaż kojarzony z ozdobą salonu, pudel jest niezwykle mądrym psem | fot.: stock.adobe.com

Rasy psów powszechnie uznawane za najinteligentniejsze

Istnieją rasy psów przez większość miłośników tych zwierząt uważane za wyjątkowo bystre. Lubią się uczyć i oprócz aktywności fizycznej potrzebują też umysłowej. Oczywiście nawet w obrębie danej rasy inteligencja jest cechą indywidualną i jeśli rasy Twojego psa nie ma na liście, nie znaczy to, że brakuje mu mądrości. Można uznać, iż wykonywanie poleceń i umiejętność uczenia się jest także wskaźnikiem komunikatywności. Pies dążący do kontaktu z człowiekiem nie jest przecież w stanie porozumiewać się z nami w inny sposób.

 1. Border collie. Rasa ta jest liderem wszystkich zestawień inteligentnych i komunikatywnych ras psów. Najbardziej znanym przedstawicielem tych pracowitych psów był Rico. Rico rozpoznawał znaczenie 250 słów i był w stanie przynieść odpowiednią zabawkę z innego pokoju.
 2. Pudel. Chociaż kojarzony z ozdobą salonu, pudel jest niezwykle mądrym psem, często szkolonym w kierunku pracy podczas katastrof, poszukiwania ofiar i  jako przewodnika osób niewidomych. Pudle wykazują ponadprzeciętną zdolność uczenia się.
 3. Owczarek niemiecki. Początkowo pracujący jako pies pasterski, obecnie owczarek niemiecki jest najczęściej psem służącym w policji, wojsku, służbach celnych i ratowniczych. Psy tej rasy nigdy nie zadowolą się tylko aktywnością fizyczną.
 4. Golden retriever. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej otwartych na człowieka, komunikatywnych ras psów. Goldeny są bardzo cierpliwe, uważne, przyjazne i inteligentne, a przy tym spokojne. Kiedyś używane do aportowania upolowanych ptaków, dziś są psami przewodnikami, asystentami osób niepełnosprawnych i ratownikami.
 5. Doberman. Kojarzony głównie z filmami akcji, gdzie występuje jako groźny i agresywny stróż, doberman jest co prawda pełen temperamentu, ale także uważny i inteligentny. Psy tej rasy pracują w policji i wojsku (szczególnie w Bundeswehrze), doskonale pilnują.
Owczarek niemiecki leżący w parku
Owczarek niemiecki. Początkowo pracujący jako pies pasterski, obecnie owczarek niemiecki jest najczęściej psem służącym w policji | fot.: stock.adobe.com

Jasne jest, że wszystkie psy są inteligentne, czasem tylko nie potrafimy tego dostrzec, określając mianem mądrych te, które są posłuszne i wykonują polecenia. A może o bystrości świadczy raczej własne zdanie na temat pokazywania sztuczek? Na to musi sobie odpowiedzieć psiarz, patrząc na swojego przyjaciela.

PGE

Sprawdź także

beagle

Beagle – uroczy myśliwy

Beagle od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Trudno się dziwić i nie uśmiechnąć na …