pudel portret
Pudle to rasa psów do towarzystwa, która charakteryzuje się bardzo przyjaznym usposobieniem | fot.: Fotolia

Pudel – inteligentny, najlepszy przyjaciel człowieka

Pudel to bardzo popularna rasa psów, znana ze względu na wyjątkowo osobliwy wygląd oraz swoją bardzo interesującą historię. Czasy tych psów rozpoczęły się na arystokratycznych dworach. Na początku traktowano je jako psy myśliwskie, do polowań i poszukiwań, jednak po czasie okazały się idealnymi kompanami gospodarzy bogatych domów, a także ze względu na swoją niezwykłą inteligencję świetnymi zwierzętami cyrkowymi. Pudle najprawdopodobniej rozpoczęły swoją historię na obszarze Francji, a popularność zdobyły na dworze Ludwika XVI, gdzie były ubóstwiane oraz wyjątkowo pielęgnowane.

Rodzaje ras pudli i ich niestandardowy wygląd

Najbardziej znanym jest Pudel Królewski – Duży, który jako pierwszy pojawił się na świecie i to od niego zaczęto hodowlę innych rodzajów: średniego, karłowatego i miniaturowego. Bez względu jednak na konkretną odmianę, każdy z nich charakteryzuje się niesamowicie elegancką i wykwintną budową oraz pięknym i jednolitym ubarwieniem. Ich głowa jest wprost proporcjonalna do reszty ciała, co oznacza, że nie może być dużo większa, ani wyjątkowo mała. Oczy pudli są migdałowate, szeroko rozstawione, a na ich wysokości lub odrobinę niżej znajdują się uszy. Ponadto psy te charakteryzują się bardzo umięśnionymi, szerokimi i krótkimi lędźwiami oraz wysoko osadzonym ogonem. Pudle zamiast sierści posiadają włos wełnisty, który może być w kolorze: czarnym, białym, brązowym, srebrnym lub płowym. Co ważne – rodzaje tych psów różnią się jedynie wysokością w kłębie.

Jaki charakter mają pudle?

Pudle to rasa psów do towarzystwa, która charakteryzuje się bardzo przyjaznym usposobieniem. Są niesamowicie lojalne wobec swoich właścicieli oraz niezwykle posłuszne i mądre. Bardzo szybko uczą się nowych nawyków, a także sztuczek. Pudle są jednak przede wszystkim bardzo wierne i oddane swoim ludzkim przyjaciołom, ale mimo to potrafią być bardzo uparte. Szybko przywiązują się do miejsc i właścicieli, są niezwykle wesołe i pomocne. Jest to idealna rasa dla osób niewidomych oraz do służb ratowniczych. Takie psy poza niesamowicie ogromną miłością i radością, wprowadzają w domach poczucie bezpieczeństwa. Mogą się okazać najlepszym przyjacielem i obrońcą człowieka.

pielęgnacja pudli
Pudle najprawdopodobniej rozpoczęły swoją historię na obszarze Francji, a popularność zdobyły na dworze Ludwika XVI, gdzie były ubóstwiane oraz wyjątkowo pielęgnowane | fot.: Fotolia

Pielęgnacja pudli

Pudle to psy, które wymagają dość sporej opieki i pielęgnacji ze względu przede wszystkim na swoją sierść. Należy je regularnie czesać oraz strzyc, aby zapobiec powstaniu kołtunów, które w ostateczności mogą doprowadzić do ogolenia psa do zera. Przed rozpoczęciem czesania, włosy pudli należy nawilżać wodą lub przystosowanymi do tego preparatami po to, aby zachowały one swój naturalny, lokowany wygląd. Nie częściej niż raz w tygodniu warto czyścić psom uszy, aby zapobiec zatkaniu i zapaleniom, a przynajmniej raz na tydzień dbać o ich uzębienie poprzez przyzwyczajanie do mycia odpowiednimi do tego produktami. Jeśli chodzi o kąpanie pudli, należy robić to jak najrzadziej, najlepiej nie więcej niż raz na dwa miesiące i tylko przy użyciu specjalnie do tego przystosowanych szamponów.

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu pudla warto pamiętać o tym, że wymaga on niesamowitej opieki i zaangażowania. Jednak nie powinno być to czynnikiem negatywnym, ponieważ jest to jedyna wada, która gaśnie w towarzystwie zalet, jakimi są inteligencja, lojalność, uczuciowość oraz niesamowite oddanie.

AHA

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …