dzień św. Patryka
17 marca to tradycyjny dzień świętego Patryka - patrona Irlandii

Dziś wszyscy jesteśmy Irlandczykami

Jedna z popularnych anegdot filmowych mówi, że każdy pościg pieszy ulicami Nowego Jorku, musi zderzyć się z tłumem paradującym z okazji święta św. Patryka – niezależnie od pory roku. Kolorowe i radosne obchody ku czci patrona Irlandii przypadają właśnie dziś.

Znakami rozpoznawczymi tego najpopularniejszego na świecie wydarzenia rodem z kultury celtyckiej są: zieleń, piwo – najlepiej zielone i trójlistna koniczyna. Do tego festyny ze skoczną irlandzką muzyką i roześmiani ludzie, często przebrani za rubaszne elfy.

Chwytliwe święto rozprzestrzeniło się w Europie i Stanach Zjednoczonych, w których częstokroć organizowane są spektakularne przemarsze. Jednym z najpopularniejszych jest ten w Nowym Jorku, ale pierwszy korowód przeszedł w 1737 roku ulicami Bostonu. W Polsce dziś także zazielenią się budynki, a w wielu pubach będą irlandzkie happy hours.

Najbardziej huczne obchody święta odbywają się w samej Irlandii. Mimo, że zazwyczaj kolidują z Wielkim Postem, kościół przyznaje wówczas dyspensę. To  także dzień wolny od pracy – i słusznie, bo 17. marca każdy Irlandczyk powinien wypić co najmniej jedną szklankę whiskey ku czci patrona Irlandii. Taką porcję alkoholu wypijaną na raz z naczynia ze specyficznym, podłużnym dziubkiem, nazywa się dzbanem Patryka. 

Święty Patryk to żyjący w V wieku biskup irlandzki (choć z pochodzenia Irlandczykiem nie był), święty Kościoła katolickiego i misjonarz. To jemu tradycja przypisuje nawrócenie celtyckiej Irlandii na wiarę chrześcijańską. Mówi się o nim jako o cudotwórcy, wypędzającym węże – tak też przedstawia go ikonografia. Dzień świętego Patryka obchodzi się 17 marca, czyli w rocznicę jego śmierci (oczywiście jest to data symboliczna).

RED

 

Sprawdź także

kwitnące wiśnie w Japonii, w tle góra Fuji

Czym jest hanami i dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni”?

Jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii jest sezon kwitnienia wiśni. Kraj odwiedzają wtedy rzesze turystów z …