buldog francuski
Buldogi francuskie uwielbiają towarzystwo i są doskonałymi psami rodzinnymi | fot.: stock.adobe.com

Francuskie rasy psów – poznaj ich usposobienie i charakter

Szacuje się, że we Francji występuje ponad 40 ras psów, wśród których możemy znaleźć czworonogi o różnych temperamentach i potrzebach. Ze względu na ich różnorodność, każdy z nas może znaleźć pupila odpowiadającego swoim potrzebom i możliwościom. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

Francuskie rasy psów – Buldog francuski

Buldog francuski to jedna z najmodniejszych obecnie ras francuskich, którą widzimy wszędzie w życiu codziennym, nie tylko na rogach ulic, ale także na ubraniach i kubkach. Charakterystyczny wygląd buldoga francuskiego – szeroki pysk, podkrążone oczy i postawione uszy, oraz jego niezwykły charakter sprawiły, że stał się ulubieńcem arystokracji. Buldogi francuskie uwielbiają towarzystwo i są doskonałymi psami rodzinnymi. Są bardzo grzeczne, akceptują inne zwierzęta i bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Są figlarne, inteligentne i przyjazne. Ze względu na niewielkie wymagania ruchowe są jednymi z najpopularniejszych psów nadających się do życia w mieszkaniu.

Francuskie rasy psów – Pudel

pudel francuski
Pudle istnieją już od co najmniej 400 lat, jednak do dziś nie do końca można określić ich pochodzenie. Uważane są za rasę francuską | fot.: stock.adobe.com

Pudle to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych ras we Francji. Przyciąga ludzi nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także na ponadprzeciętną inteligencję. Pierwotnie rasa ta była psem pracującym, wykorzystywanym do polowań na ptactwo wodne. Nazwa 'Pudel’ oznacza po niemiecku „kałużę”, ale w swoim ojczystym języku, francuskim, nazywa się go „caniche”, nawiązując do jego pokrewieństwa z „cane”, samicą kaczki. Pudle szybko zostały pokochane przez wielu ludzi, nie tylko myśliwych, ponieważ były towarzyskie, zabawne i niezwykle lojalne wobec swoich właścicieli. Uważa się je również za jedną z najbardziej inteligentnych ras na świecie. Trening z człowiekiem i spełnianie jego oczekiwań jest dla pudli nagrodą samą w sobie. Dziś są hodowane przez wielu wpływowych ludzi i często można je zobaczyć na wystawach. Te niezwykle inteligentne psy przyciągają uwagę swoją długą sierścią, którą można strzyc i czesać na wiele sposobów. Mają wydłużoną kufę, wiszące uszy, czarne oczy i nos. Wesołe i energiczne, ale także lubią spędzać czas na kanapie ze swoimi opiekunami.

Francuskie rasy psów – Dogue de Bordeaux

dogue de bordeaux
Dog z Bordeaux – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie doga, wyhodowana we Francji jako pies stróżujący i do polowania | fot.: stock.adobe.com

Psy te były używane we Francji już w XII wieku – do polowań na dziki, wilki i niedźwiedzie. W średniowieczu wykorzystywano je do hodowli bydła. Oprócz pilnowania inwentarza, wykorzystywano je również do szczotkowania innych zwierząt i walki z innymi psami. Rasa na krótko straciła popularność w XX wieku, ale obecnie powraca. Psy rasy Bordeaux są bardzo przywiązane do swoich rodzin i nie lubią być od nich oddzielone na dłuższy czas. Kiedy czują się zagrożone, będą bronić swojej rodziny i swojego terytorium. Przy odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu rasa ta dobrze znosi obecność dzieci i innych zwierząt domowych, jeśli są z nimi od szczenięctwa. Psy rasy Bordeaux są chętne do szkoleń jednak powinny być ono stanowcze i konsekwentne.

Francuskie rasy psów – Papillon

Papillon
Papillon – rasa psa, łącząca cechy spaniela i szpica | fot.: stock.adobe.com

Papillon jest rasą spanieli kontynentalnych. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu Papillona jest to, że jego uszy stoją pionowo i są pokryte wieloma długimi włosami. Nazwa Papillon, która po francusku oznacza motyla, pochodzi prawdopodobnie właśnie od tych uszu. Przez długi czas Papillon był typowym psem ozdobnym, przeznaczonym głównie do towarzyszenia osobom należącym do wyższych sfer francuskiego społeczeństwa. Jest psem bardzo czułym wobec swojego właściciela i może okazać swoją lojalność na wiele różnych sposobów. Papillony są również psami uwielbiającymi towarzystwo człowieka, więc pozostawanie w samotności przez zbyt długi czas mogą dokonywać zniszczeń w mieszkaniu.

Francuskie rasy psów – Owczarek francuski briard

Owczarek francuski briard spaceruje po parku
Owczarek francuski briard – jedna z ras psów należących do psów pasterskich | fot.: stock.adobe.com

Typowi przedstawiciele rasy zaliczani są do psów zaganiających i pasterskich. W czasie wojny uczestniczyły w poszukiwaniu rannych na polu walki. Wykorzystywano je także do hodowli i ratowania tonących, ale w ostatnich latach ograniczono je głównie do ról społecznych. Owczarki rzadko chorują i mają długie włosie, którego nie zrzucają. Inteligentne i tolerancyjne, dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Ich popularność w Polsce wciąż rośnie dlatego coraz częściej możemy je spotkać na posesjach prywatnych, jako psy stróżujące.

Francuskie rasy psów – Owczarek pikardyjski

owczarek pikadryjski
Owczarek pikardyjski – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich | fot.: stock.adobe.com

Typ francuskiego psa klasyfikowanego jako pies pasterski. Uważa się, że został sprowadzony do Francji przez Celtów w IX wieku. Pikardyjskie psy pasterskie są rasą inteligentną, wrażliwą i podatną na szkolenie. Były one również przedmiotem prób pracy. Rasa ta jest dość temperamentna i lubi dużo się ruszać, ale nie naciska na swoich właścicieli i cierpliwie czeka na spacery i zainteresowanie. Są czujne, uważne i łagodne, mają dobre podejście do dzieci. Owczarki pikardyjskie uwielbiają ruch, co czyni je doskonałym towarzyszem dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Chętnie będą ci towarzyszyć na spacerze lub przejażdżce rowerowej, lub ćwiczyć posłuszeństwo, sporty obronne i ćwiczenia agility.

Podsumowanie

Francuskie psy charakteryzują się przepięknym wyglądem i dużą inteligencją. Często wymagają odpowiedzialnej hodowli i opieki. Jak każda rasa mogą przejawiać problemy zdrowotne i posiadać znaczne potrzeby żywieniowe. Koszt ich opieki jest dość drogi. Jednak ich charakter, zdolności i lojalność wobec rodziny z nawiązką rekompensują wszystkie trudy.

RKI

Sprawdź także

buldog francuski

Buldog francuski – długouchy przyjaciel

Buldogi francuskie to bardzo popularna rasa psów w Polsce. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup …