buldog francuski
Buldogi francuskie budzą uśmiech samym swoim wyglądem, mają też pogodne usposobienie: są po prostu wesołe i łagodne | fot.: Fotolia

Buldog francuski – długouchy przyjaciel

Buldogi francuskie to bardzo popularna rasa psów w Polsce. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup tego uroczego psiaka, powinniśmy swoją decyzję solidnie przemyśleć. Buldogi francuskie wymagają atencji, umiarkowanego ruchu i solidnej dawki czułości.

Rys historyczny

Buldogi francuskie, jak nazwa wskazuje, wywodzą się z Francji. Prawdopodobnie rasa ta pochodzi od mastifów azjatyckich i tybetańskich, które były wcześniej sprowadzone do Anglii. Po wielu krzyżówkach z angielskimi terierami mastify uległy miniaturyzacji i tak pojawiły się pierwsze buldogi  ważące ledwie 8-14 kg. Te miniaturowe psy po raz pierwszy pojawiły się we Francji w 1850 roku. Jednakże po dalszych krzyżówkach powstało wiele innych, nowych ras, w tym buldog francuski, który z racji swoich cech był bardzo popularny do tępienia gryzoni. Jednak w miarę popularyzacji rasy buldogi francuskie trafiły na salony i do dzisiaj są to psy idealne do domu. Pierwszy raz opisano wzorzec rasy buldoga francuskiego w 1898 roku, jednakże po II wojnie światowej rasa ta zanikła i tylko skrupulatne działania hodowców sprawiły jej stopniowe odbudowanie.

buldog francuski
Buldogi francuskie to świetny wybór zarówno dla singli, jak i rodzin z małymi dziećmi | fot.: Fotolia

Charakter psa

Buldogi francuskie budzą uśmiech samym swoim wyglądem, mają też pogodne usposobienie: są po prostu wesołe i łagodne. Jednakże w tym przypadku nic nie dzieje się samo – psy wymagają dużo uwagi i domagają się czułości od opiekuna. Mimo, że przywiązują się szczególnie do właściciela, dobrze tolerują także dzieci i nie przejawiają agresji. Buldog świetnie sprawdza się zarówno u mieszkańców domów wielorodzinnych jak i domów z ogrodem, ale zaleca się im umiarkowaną aktywność fizyczną ze względu na budowę dróg oddechowych. To psy skore do zabawy, chętnie więc inicjują rożne aktywności z właścicielem.

Wobec innych psów buldogi mogą być nieufne, ale mogą też okazać się śmiałe i uparte. Warto rozpocząć szkolenie i układanie buldoga już od szczenięctwa.

Szczegóły wyglądu

Buldogi francuskie wyróżniają się zwłaszcza budową głowy. Mają dość dużą i kwadratową czaszkę, a do tego płaski pysk z wyrazistymi oczami i duże odstające uszy, które wiele osób uważa za najbardziej interesujący element ich wyglądu. Za cechy charakterystyczne rasy uznaje się krótką czaszkę i przodozgryz. Niestety taka budowa sprawia, że buldogi mogą połykać jedzenie bez rozgryzania, a także chrapać, ponieważ mają szczególną budowę dróg oddechowych. Psy te mają też charakterystyczne fałdy skóry na pysku, które trzeba poddawać uważnej pielęgnacji. Na szczęście psy te bardzo lubią zabiegi przeprowadzane w tej okolicy polegające na oczyszczaniu i masowaniu. Dla zachowania właściwej higieny psa trzeba też kąpać, do czego niestety trzeba go przyzwyczaić stopniowo. Należy też pielęgnować uszy, zęby i pazury. Buldogi mają skłonność do alergii pokarmowych, są też narażone na występowanie dysplazji stawu biodrowego.

Pamiętajmy, że buldożka warto kupić w sprawdzonej hodowli, ponieważ psy tej rasy są narażone na duże prawdopodobieństwo wystąpienia różnych wad wrodzonych czy chorób. Dlatego tak ważne jest, aby pies był od urodzenia pod opieką weterynarza i nie był obciążony wadami genetycznymi po rodzicach. Ponieważ buldożki francuskie są niezwykle oddane swoim opiekunom, z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako członek jednoosobowej rodziny, jak i kompan dla dzieci.

 
NMI

Sprawdź także

buldog francuski

Francuskie rasy psów – poznaj ich usposobienie i charakter

Szacuje się, że we Francji występuje ponad 40 ras psów, wśród których możemy znaleźć czworonogi …