buldog francuski
Buldogi francuskie budzą uśmiech samym swoim wyglądem, mają też pogodne usposobienie: są po prostu wesołe i łagodne | fot.: Fotolia

Buldog francuski – długouchy przyjaciel

Buldogi francuskie to bardzo popularna rasa psów w Polsce. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup tego uroczego psiaka, powinniśmy swoją decyzję solidnie przemyśleć. Buldogi francuskie wymagają atencji, umiarkowanego ruchu i solidnej dawki czułości.

Rys historyczny

Buldogi francuskie, jak nazwa wskazuje, wywodzą się z Francji. Prawdopodobnie rasa ta pochodzi od mastifów azjatyckich i tybetańskich, które były wcześniej sprowadzone do Anglii. Po wielu krzyżówkach z angielskimi terierami mastify uległy miniaturyzacji i tak pojawiły się pierwsze buldogi  ważące ledwie 8-14 kg. Te miniaturowe psy po raz pierwszy pojawiły się we Francji w 1850 roku. Jednakże po dalszych krzyżówkach powstało wiele innych, nowych ras, w tym buldog francuski, który z racji swoich cech był bardzo popularny do tępienia gryzoni. Jednak w miarę popularyzacji rasy buldogi francuskie trafiły na salony i do dzisiaj są to psy idealne do domu. Pierwszy raz opisano wzorzec rasy buldoga francuskiego w 1898 roku, jednakże po II wojnie światowej rasa ta zanikła i tylko skrupulatne działania hodowców sprawiły jej stopniowe odbudowanie.

buldog francuski
Buldogi francuskie to świetny wybór zarówno dla singli, jak i rodzin z małymi dziećmi | fot.: Fotolia

Charakter psa

Buldogi francuskie budzą uśmiech samym swoim wyglądem, mają też pogodne usposobienie: są po prostu wesołe i łagodne. Jednakże w tym przypadku nic nie dzieje się samo – psy wymagają dużo uwagi i domagają się czułości od opiekuna. Mimo, że przywiązują się szczególnie do właściciela, dobrze tolerują także dzieci i nie przejawiają agresji. Buldog świetnie sprawdza się zarówno u mieszkańców domów wielorodzinnych jak i domów z ogrodem, ale zaleca się im umiarkowaną aktywność fizyczną ze względu na budowę dróg oddechowych. To psy skore do zabawy, chętnie więc inicjują rożne aktywności z właścicielem.

Wobec innych psów buldogi mogą być nieufne, ale mogą też okazać się śmiałe i uparte. Warto rozpocząć szkolenie i układanie buldoga już od szczenięctwa.

Szczegóły wyglądu

Buldogi francuskie wyróżniają się zwłaszcza budową głowy. Mają dość dużą i kwadratową czaszkę, a do tego płaski pysk z wyrazistymi oczami i duże odstające uszy, które wiele osób uważa za najbardziej interesujący element ich wyglądu. Za cechy charakterystyczne rasy uznaje się krótką czaszkę i przodozgryz. Niestety taka budowa sprawia, że buldogi mogą połykać jedzenie bez rozgryzania, a także chrapać, ponieważ mają szczególną budowę dróg oddechowych. Psy te mają też charakterystyczne fałdy skóry na pysku, które trzeba poddawać uważnej pielęgnacji. Na szczęście psy te bardzo lubią zabiegi przeprowadzane w tej okolicy polegające na oczyszczaniu i masowaniu. Dla zachowania właściwej higieny psa trzeba też kąpać, do czego niestety trzeba go przyzwyczaić stopniowo. Należy też pielęgnować uszy, zęby i pazury. Buldogi mają skłonność do alergii pokarmowych, są też narażone na występowanie dysplazji stawu biodrowego.

Pamiętajmy, że buldożka warto kupić w sprawdzonej hodowli, ponieważ psy tej rasy są narażone na duże prawdopodobieństwo wystąpienia różnych wad wrodzonych czy chorób. Dlatego tak ważne jest, aby pies był od urodzenia pod opieką weterynarza i nie był obciążony wadami genetycznymi po rodzicach. Ponieważ buldożki francuskie są niezwykle oddane swoim opiekunom, z powodzeniem sprawdzą się zarówno jako członek jednoosobowej rodziny, jak i kompan dla dzieci.

 
NMI

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …