Pol’and’Rock Wojciech Pszoniak
Wojciech Pszoniak w 1990 został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku | fot.: By Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84471128

Wojciech Pszoniak – najważniejsze role kultowego aktora

Zmarły 19 października 2020 roku Wojciech Pszoniak to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w polskiej kinematografii powojennej. W czasie swojej długiej i owocnej kariery filmowej, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które do dziś rozpalają wyobraźnię widzów. Poniżej przedstawimy kilka najbarwniejszych postaci odgrywanych przez tego uznanego tytana aktorstwa.

„Diabeł”, reż. Andrzej Żuławski – Diabeł

Niewiele jest trudniejszych postaci do odegrania, niż sam Książę Ciemności, tymczasem Wojciech Pszoniak miał okazję wcielić się w niego dosyć wcześnie w swojej karierze. Film Andrzeja Żuławskiego z 1972 roku jest obecnie kojarzony przede wszystkim z wyjątkowo długim oczekiwaniem na swoją premierę; zablokowany w 1972 przez komunistyczną cenzurę, leżał „na półce” przez ponad piętnaście lat i trafił do kin dopiero w roku 1988. W tym mrocznym horrorze Pszoniak wciela się w rolę tajemniczego Nieznajomego, który uwalnia z więzienia młodego szlachcica, Jakuba. Mężczyzna nie wie, że jego wybawiciel to sam Antychryst, i wraca wraz z nim w swoje rodzinne strony. Z wolna diabeł wpędza go w coraz większe szaleństwo, co popycha go do strasznych czynów.

„Wesele”, reż. Andrzej Wajda – Dziennikarz i Stańczyk

W swojej cenionej adaptacji dramatu Wyspiańskiego z 1972 roku, Andrzej Wajda w pomysłowy sposób obsadził Wojciecha Pszoniaka w dwóch rolach: obecnego na weselu Dziennikarza oraz Stańczyka, zjawy, z którą ten rozmawia. Pszoniak wyjątkowo przekonująco odegrał zarówno zadufanego w sobie, gardzącego tradycją i przeszłością intelektualistę, jak i jego nadprzyrodzonego rozmówcę, który wypomina mu jego błędy i niegodną postawę. Sceny dialogu obu tych postaci to prawdziwy popis aktorstwa, który dowodzi, że Wojciech Pszoniak potrafił nie tylko wczuć się doskonale w każdą odgrywaną przez siebie rolę, ale też że umiał to zrobić nawet w obrębie tej samej sceny.

„Ziemia obiecana”, reż. Andrzej Wajda – Moryc Welt

W tym legendarnym filmie z 1974 roku, będącym adaptacją głośniej powieści Władysława Reymonta, Pszoniak wciela się w rolę młodego żydowskiego biznesmena w dziewiętnastowiecznej, przemysłowej Łodzi. Jego bohater, wraz z przyjaciółmi: granym przez Daniela Olbrychskiego Karolem i Maksem, w którego wciela się Andrzej Seweryn, nie ustają w staraniach zbicia dużej fortuny. Śledząc ich poczynania, film zagłębia się jednocześnie w paskudny, zindustrializowany świat przełomu wieków, i analizuje mroczne strony ludzkiej natury. Pszoniak znakomicie odgrywa rolę człowieka, któremu pieniądze przesłoniły wszystkie inne sprawy, w dużej mierze wpływając na potężny wydźwięk filmu.

Wyżej wymienione postacie to tylko niewielki wycinek z ogromnego portfolio ról Wojciecha Pszoniaka. A przecież artysta ten udzielał się nie tylko w kinie – jego żywiołem był teatr, gdzie również dorobił się znacznej ilości uznanych ról. Również jego twórczość kabaretowa do dziś cieszy się dużą popularnością. Warto zapoznać się z dorobkiem tego uznanego aktora, by oddać cześć jego pamięci.

AMA

Sprawdź także

makijaż ślubny panny młodej

Jaki makijaż ślubny dla panny młodej?

Makijaż ślubny jest ukoronowaniem całej stylizacji panny młodej. Ten właściwie dobrany i nałożony zatuszuje niedoskonałości …