found footage
Gatunek found footage pojawił się w 1980 roku w filmie "Cannibal Holocaust" , wyreżyserowanym przez Ruggero Deodato | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze filmy w konwencji found footage

Found footage to technika filmowa wykorzystująca  stylizowane na amatorskie nagrania wideo. Bohaterowie tego typu filmów wcielają się w filmowców i nagrywają materiał w filmie za pomocą kamer wideo. Dla dodania autentyczności na ekranie pojawia się czasami migający przycisk „REC”. Podkreśla to surowy charakter materiału filmowego. Filmy wykorzystujące tę technikę należą do podgatunku found footage filmów paradokumentalnych lub horrorów.

Gatunek found footage pojawił się w 1980 roku w filmie „Cannibal Holocaust” , wyreżyserowanym przez Ruggero Deodato. Film ten opowiada o ekipie filmowców poszukujących zaginionych członków swojego zespołu, którzy badali plemię kanibali w Amazonii. Aktorzy grający ekipę manewrują kamerami, sprawiając wrażenie, jakby to oni byli źródłem materiału filmowego. Od tego przełomowego filmu wielu innych naśladowców zastosowało tę technikę w filmach wysokobudżetowych, filmach niezależnych i serialach internetowych. Filmy typu found-footer często mają datę premiery w okolicach Halloween ze względu na ich upiorny charakter. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym produkcjom. 

Projekt Blair Witch

Klasyk wyprodukowany w 1999, wyreżyserowany i zmontowany przez Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza. Film ten ponownie spopularyzował gatunek found-footage. Fabuła produkcji przeszła do klasyki. Studenci filmowi wędrują do Black Hills of Maryland, aby zbadać lokalną legendę znaną jako Wiedźma Blair. Niestety znikają, ale rok później inni odkrywają ich nagrania, ujawniając okropności, których byli świadkami.

REC

Wyprodukowany w 2007 Hiszpański film found footage Jaume Balagueró i Paco Plaza pokazuje ratowników prowadzących akcję ratunkową budynku mieszkalnego, co prowadzi do zamknięcia budynku i wdrożeniu kwarantanny dla mieszkańców. Akacja wywołuje chaos wśród mieszkańców.

Paranormal Activity 

Domowy thriller Orena Peli opiera się na nagraniach z monitoringu właścicieli domów, aby pokazać nadprzyrodzone siły, które niepokoiły mieszkańców. Film nakręcono w roku 2007.

Cloverfield 

Film z 2008 to typowe science fiction autorstwa Matta Reevesa. Film traktuje o potworach opowiadając historię sześciu młodych przyjaciół z Nowego Jorku, którzy uciekają przed najeźdźcami,jacy wtargnęli na ich pożegnalne przyjęcie.

Łowca trolli 

Nakręcona w 2010 roku Norweska mroczna fantazja André Øvredala przedstawia trzech filmowców śledzących kłusowników, którzy zamiast tego znajdują człowieka, który zabija trolle dla rządu.

Lake Mungo 

Ten wyprodukowany w 2012 roku psychologiczny horror w reżyserii Joela Andersona, bada następstwa śmierci nastolatka przez utonięcie. Brat tragicznie zmarłego ustawia kamery wideo w domu, po to aby uchwycić częstą obecność ducha topielca.

V/H/S 

Stworzona w roku 2012 przez Brada Miskę i studio produkcyjne Bloody Disgusting antologia found-footage, zawiera sześć krótkich horrorów, w tym „The Second Honeymoon”, którego scenariusz napisał i wyreżyserował Ti Westa. Ten projekt zapoczątkował sequel „V/H/S 2”, który był bogatszą wersją pierwszej części mrocznego horroru. 

BRY

Sprawdź także

Alfred Hitchcock i Kim Novak na planie filmu Zawrót głowy (1958)

Alfred Hitchcock – najlepsze filmy

„Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Tak filmy …