Doberman
Doberman jest silnym, reprezentacyjnym psem lubiącym dużo ruchu | fot.: Fotolia

Doberman – surowe psie piękno

Doberman jest dużym, eleganckim psem o atrakcyjnym wyglądzie. Jego charakter w dużej mierze zależy od wychowania psa, dlatego też najważniejsze jest, aby nauczyć go wszystkiego w pierwszych latach jego życia zaszczepiając mu jednocześnie pozytywne wzorce zachowań. Ta specyficzna rasa nadaje się raczej dla doświadczonych właścicieli psów.

Wygląd

Doberman jest dużym, umięśnionym psem okazującym swoją siłę. Ma długie łapy przystosowane do szybkiego biegania i długi, zgrabny tułów. Ma także bardzo małą głowę, którą zdobią długie, wąskie uszy. Jest to pies o bystrych, brązowych oczach. Ogólnie z wyglądu jest to pies elegancki, o czarnej, krótkiej, błyszczącej sierści. Również jego chód plasuje go wysoko w standardach psiej elegancji. Porusza się on zwinnie i dumnie, jak przystało na psa sportowego.

Charakter

Doberman posiada bardzo specyficzny charakter. Przede wszystkim jest to pies przywódczy, silny psychicznie. W postępowaniu z nim nie można okazywać niepewności, strachu, ponieważ może wówczas chcieć zdominować swojego człowieka. Jest bardzo ruchliwy, lubi biegać, raczej nie chce siedzieć w jednym miejscu. W związku z tym bardzo źle znosi zamknięcia w domu czy schronisku. Mimo swojej siły, jest to równocześnie pies bardzo wrażliwy, źle reagujący na jakiekolwiek zmiany – reaguje bardzo negatywnie na zmianę właściciela, często nie umie przystosować się do innego miejsca, innej osoby. Przywiązuje się zazwyczaj do jednego właściciela, jednocześnie traktując go jako swojego pana. Jeśli został dobrze ułożony, będzie niezwykle posłuszny i wykona każde polecenie. Poza tym doberman charakteryzuje się ponadprzeciętną inteligencją, dzięki czemu bardzo szybko się uczy. Jednocześnie jest to pies uwielbiający różnego rodzaju zabawy, pieszczoty. Lubi, kiedy poświęca mu się dużo uwagi.

Zdrowie

Właściwie pielęgnowany doberman rzadko kiedy choruje, nie oznacza to jednak całkowitego braku dolegliwości specyficznych dla danej rasy. W młodości może mieć problemy układem sercowo – oddechowym, w latach późniejszych z układem krwionośnym. Najczęstszymi chorobami, które występują u tej rasy psów są: kardiomiopatia rozstrzeniowa, niestabilność szyjnej części kręgosłupa, choroba von Willebranda, niedoczynność tarczycy i dysplazji. Dlatego też bardzo ważne jest regularne odwiedzanie weterynarza.

Z racji tego, że posiada bardzo krótką sierść, nie jest przystosowany do niskich temperatur. Nawet w naszym klimacie, przy srogiej zimie może marznąć i się przeziębiać.

Żywotność psa szacuje się na około 10-11 lat.

Doberman jest silnym, reprezentacyjnym psem lubiącym dużo ruchu. Jego usposobienie wskazuje na to, że jest to urodzony przywódca, jednak dobrze wychowany staje się posłuszny i oddany właścicielowi. Specyfika dobermana sprawia, że nie nadaje się on do mieszkania z każdym człowiekiem. Jego właściciel powinien prowadzić sportowy tryb życia i móc poświęcać mu bardzo dużo czasu. Ponadto jego właściciel powinien byś stanowczy, mieć doświadczenie z psami, aby pies nie znalazł okazji na dominację.

WST

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …