owczarek aussie
Dzieci powinny być przygotowane na obecność zwierzęcia, szanować jego naturę i zasady bezpieczeństwa podczas codziennych spotkań | fot.: stock.adobe.com

Psi towarzysze dla dzieci

Podczas gdy większość ras psów jest uważana za otwartą na dzieci, wszystkie zwierzęta domowe powinny czuć się komfortowo w obecności małych dzieci. Dzieci powinny być przygotowane na obecność zwierzęcia, szanować jego naturę i zasady bezpieczeństwa podczas codziennych spotkań. Niezależnie od tego, małe dzieci nigdy nie powinny być zostawiane z psem bez nadzoru osoby dorosłej, a osoba dorosła powinna nadzorować każdą ich interakcję.

Owczarek australijski aussie

Owczarek australijski to pies średniej wielkości. Jego inteligentne i przyjazne oczy mogą być brązowe, bursztynowe, niebieskie lub częściowo kolorowe. Czarno-niebieskie owczarki australijskie marmurkowe mają czarne nosy i usta; psy czerwono-marmurkowe i czekoladowe – brązowe. Średniej wielkości trójkątne uszy są wysoko osadzone i zagięte do przodu lub na boki. Owczarki australijskie mają naturalnie krótkie ogony. Kończyny: Mocne, proste i dobrze kątowane.

Owczarek australijski to inteligentny i lojalny pies, który okazuje uczucia swojemu właścicielowi. Ma łagodny temperament i łagodną osobowość, nie jest skłonny do konfliktów. Dlatego też doskonale sprawdza się w domu, w którym mieszkają dzieci.

Rasy psów dla dzieci: Owczarek australijski kelpie

owczarek kelpie
Kelpie to radosny i energiczny pies, który przy odpowiednim wychowaniu potrafi być spokojny i wyważony | fot.: stock.adobe.com

Owczarek australijski kelpie jest psem o podwójnej sierści – ma gruby, krótki podszerstek i twardą, nieco szorstką sierść okrywową. Sierść pozostaje ciemna, od czarnej przez szaroniebieską do jasnej czekolady. Znaleziono również czerwień. Lekkie oznaczenia są dość rzadkie. To bardzo aktywny, wszechobecny, a nawet wesoły pies. Uwielbia ruch i można go określić mianem „niespokojnego”. Najlepiej czuje się na dużych przestrzeniach, gdzie może bawić się ze swoim właścicielem do woli. Pomimo bardzo aktywnego trybu życia, owczarek australijski Kelpie właściwie wcale nie jest zmęczony. Jako pies pasterski uwielbia szczekać i to dość agresywnie. Będzie więc pełnił rolę stróża. Został nauczony podejmowania osobistych decyzji, ale okazuje przywiązanie i zaufanie do swoich właścicieli. Nie jest apodyktyczny i dobrze wykonuje polecenia.

Rasy psów dla dzieci: Welsh Corgi Pembroke

welsh pembroke corgi
Welsh corgi pembroke to pies niezwykle serdeczny w stosunku do ludzi | fot.: stock.adobe.com

Pembroke Welsh Corgi jest żywy, wesoły i przyjazny. Silny instynkt stadny trzyma go blisko rodziny, dlatego zazwyczaj nie lubi włóczyć się po okolicy. Wręcz przeciwnie, nie opowiada się po żadnej ze stron, jest bardzo lojalny i bardzo przywiązany do wszystkich członków rodziny. Welsh Corgi Pembroke to otwarty i czuły czworonóg w stosunku do ludzi. Nie jest agresywny ani nieufny wobec obcych. Dzięki jego cierpliwości przedstawiciele rasy Welsh Corgi Pembroke są świetnymi przyjaciółmi ze starszymi dziećmi, są jego idealnymi kompanami do zabaw czy uprawiania sportu. Czasami corgi zaczepiają biegnące dzieci z powodu instynktu pasterskiego – musisz im to uniemożliwić. Dobrze wychowany pembroke walijski corgi zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami. Jednak zaatakowany przez psy nie ma już długów. Konflikt może powstać między osobami tej samej płci mieszkającymi pod tym samym dachem. Jeśli chodzi o małe zwierzęta, Pembrokes wybacza.

Rasy psów dla dzieci: Whippet

whippet
Whippet to pies bardzo łagodny, w domu zachowuje się niezwykle spokojnie | fot.: stock.adobe.com

Whippet to łagodny, nieagresywny i zrównoważony pies o przyjaznym usposobieniu. Jest psem spokojnym i bardzo czystym, chętnym do współpracy. Mocno przywiązuje się do opiekuna, ale nie natrętnie. Wymaga dużo uwagi, zwłaszcza jako szczeniak. Był zadowolony z gry i nie wykazywał agresywnych zachowań. Whippeta można trenować do wyścigów konnych, lekkoatletyki, flyballu, agility czy frisbee. Warto zaznaczyć, że chart angielski nie lubi samotności i najlepiej czuje się w towarzystwie innego czworonoga. Poprzez łagodne, ale jednocześnie konsekwentne traktowanie szybko i chętnie się uczy. Brak silnego instynktu terytorialnego z pewnością nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Whippety to mało wymagające zwierzaki. Nadaje się do mieszkań i domów z ogrodem. Wystarczy, że zaproponujemy mu kilka spacerów w ciągu dnia, aby mógł się odprężyć. Jednak psy nie są polecane osobom, które mają mało wolnego czasu i są przepracowane. Whippet uwielbia towarzystwo ludzi i chętnie akceptuje inne zwierzęta w domu, dlatego nigdy nie należy go zostawiać samego. Świetny jako pies rodzinny lub jako pies sportowy. Whippet odnajdzie się w rodzinie z dziećmi i samotnej osobie chętnej do uprawiania sportu.

DKU

Sprawdź także

Leonberger

Leonberger – olbrzym o gołębim sercu

Wyglądem zewnętrznym przywodzić może na myśl zarówno psa, jak i lwa, jednak posiada bardzo spokojne …