Bari Vecchia
Bari znane jest nie tylko ze swojego nadmorskiego położenia, ale także z wielu zabytków i historycznych części jak Bari Vecchia | fot.: stock.adobe.com

Włoskie miasto Bari – coraz popularniejsze wśród turystów

Bari jest miastem położonym w południowej części Włoch, praktycznie na obcasie włoskiego buta (południe Włoch w regionie Apulia). Jest najważniejszym miastem Morza Adriatyckiego, będącego częścią Morza Śródziemnego. Samo miasto liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców Bari. To siedziba władz gminy, stolica prowincji Bari jest też stolicą Apulii. To kultowe miejsce i piękne miasto słynące z najpiękniejszych plaż regionu, zabytków ze starym miastem (Bari Vecchia) na czele, jedzenia i doskonałych restauracji – wśród których prym dzierżą owoce morza oraz street food oraz centrum wydarzeń historycznych.

Historia Bari

Bari powstało już w starożytności. Wówczas było małą rzymską osadą, znaną pod nazwą Barium. Ze względu na swoje położenie, było ważnym portem morskim od 180 p.n.e. jednocześnie pozostając ważnym ośrodkiem handlowym i strategicznym.

Od 873 miasto znajdowało się pod panowaniem Bizancjum.

W wiekach XI-XIII miasto było punktem zbornym dla rycerzy wypraw krzyżowych. Dzięki temu stało się zamożną republiką budującą swą potęgę na handlu morskim. W XIII w. cesarz i król Sycylii Fryderyk II rozbudował system obronny miasta, normandzki zamek i bastion portowy.

W kolejnych latach Bari było stolicą samodzielnego księstwa Bari należącego do rodu Sforzów. To miasto rodzinne Bony Sforzy.

W XVI wieku Bari znalazło się pod panowaniem królestwa Neapolu. Po chwilowym podupadnięciu, ponownie rozkwitło w XVIII wieku. W okresie panowania francuskiego w XIX wieku marszałek Francji Joachim Murat został mianowany przez Napoleona I królem Sycylii. To Murat rozbudował Bari w głąb lądu – budynki i pałace nowej dzielnicy zwane są Borgo Murattiano (dzielnica Murat). Od 1860 Bari weszło w skład Królestwa Włoskiego.

Na początku XX wieku także było ważnym miejscem w historii. 2 grudnia 1943 doszło do niemieckiego nalotu na port w Bari. Przez historyków epizod ten został określony „Małym Pearl Harbor”. W ciągu 20 minut bombardowania zatonęło 28 statków i zginęły około 2 tysiące ludzi, w tym wielu cywilów.

Bari
To kultowe miejsce i piękne miasto słynące z najpiękniejszych plaż regionu, zabytków ze starym miastem (Bari Vecchia) na czele | fot.: stock.adobe.com

Atrakcje Bari

Co ciekawe, Bari, ze stosunkowo niewielką liczbą ludności, jest największym miastem, jakie leży nad Adriatykiem. Daje mu to nadmorską dominację pod względem kulturalnym, handlowym i przemysłowym. Jak widać w tym ośrodku ścierają się wszystkie domeny Włoch – od pomników historii, przez turystykę po najnowsze technologie.

Z portu Bari wypływają statki, będące pomostem pomiędzy Włochami a innymi państwami basenu Morza Śródziemnego, jak Grecja, Chorwacja czy Czarnogóra. Tak rozwinięta infrastruktura sprawia, że turyści, przebywający w tym mieście, mogą wybrać się na wycieczkę do dowolnego kraju południa Europy.

Centrum Bari – jak dotrzeć, jak się poruszać

Co ciekawe, miasto to cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Świadczy o tym duża liczba bezpośrednich lotów z takich miast jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk i stosunkowo krótka podróż, trwająca niewiele ponad 3 godziny. W samym rejonie Bari istnieje świetnie rozwinięty transport publiczny, ze szczególnym naciskiem na gęstą sieć kolei. Równie łatwo można znaleźć rozkłady jazdy autobusów i busów miejskich. Możemy spokojnie podróżować wynajętym samochodem lub właśnie transportem publicznym. Bez problemu wszędzie dotrzemy z dworca kolejowego albo lotniska, z którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Z lotniska do centrum Bari dotrzemy bez najmniejszego problemu.

Bari znane jest nie tylko ze swojego nadmorskiego położenia, ale także z wielu zabytków i historycznych części jak Bari Vecchia. W ten sposób staje się destynacją, którą można odwiedzać o każdej porze roku. Już na pierwszy rzut oka każdy turysta znajduje w tym mieście coś dla siebie.

Zabytki Bari. Najważniejsze miejsca

Jak w każdym starożytnym mieście, a historia Bari sięga jeszcze czasów przed narodzeniem Chrystusa, najważniejszym obiektem jest stare miasto o nazwie Citta Vecchia/Bari Vecchia – stara część miasta to miejsce, w którym zachwycają wąskie uliczki i niepowtarzalny klimat. Obecnie w tym miejscu znajduje się targ, na którym można zakupić niemal każdy produkt regionalny.

Oczywiście w mieście znajdują się znane budowle oraz mnóstwo zabytkowych kościołów. Wystarczy wspomnieć tutaj zamek Castello Svevo di Bari.

Z kolei Bazylika św Mikołaja, która uznawana jest za jeden z najważniejszych pomników epoki romańskiej, to miejsce pochówku królowej Bony Sforzy, żony polskiego króla Zygmunta Starego. Jej grób znajduje się za głównym ołtarzem. Bazylikę św Mikołaja warto odwiedzić także ze względu na patrona. Jego relikwie zostały sprowadzone do miasta Bari w 1087 roku, 110 lat później wybudowano bazylikę San Nicola.

Palazzo Mincuzzi – to pałac będący własnością rodziny kupców z Bari. Był niegdyś jednym z najbardziej prestiżowych sklepów w mieście.

Palazzo Mincuzzi Bari
Palazzo Mincuzzi – to pałac będący własnością rodziny kupców z Bari. Był niegdyś jednym z najbardziej prestiżowych sklepów w mieście | fot.: stock.adobe.com

Teatro Margherita to dawny teatr w mieście Bari w Apulii na wschodnim wybrzeżu Włoch. Teatro Margherita po długiej renowacji został przekształcony w muzeum sztuki współczesnej.

Teatro Margherita Bari
Margherita po długiej renowacji został przekształcony w muzeum sztuki współczesnej | fot.: stock.adobe.com

Castello Normanno Svevo – Zamek Szwabski, znany również jako Zamek Houhenstaufen z XII wieku.

Castello Normanno Svevo
Castello Normanno Svevo | fot.: stock.adobe.com

Romańsko-gotycka katedra św. Sabina (Cattedrale di San Sabino) wzniesiona na przełomie XI i XII w., w miejscu, w którym stał wcześniej pałac bizantyjskiego namiestnika miasta. Św. Sabin. Katedra została zbudowana z materiału odzyskanego właśnie z poprzedniego kościoła bizantyjskiego. Romańską katedrę warto zobaczyć także z innego powodu – to tam podziwiać można obraz Madonna Odegitria przywieziony z Konstantynopola w VIII w. Jak legenda głosi, został namalowany przez św. Łukasza i przedstawia dokładny wizerunek Madonny.

Teatro Petruzzelli to największy teatr w Bari i czwarty co do wielkości we Włoszech. Przez cały rok odbywają się tutaj przedstawienia teatralne, można zobaczyć balet, wysłuchać włoskiej opery czy udać się na koncerty.

Ulice Bari

Warto przejść się najważniejszą ulicą miasta, jaką jest Piazza Mercantile czy Corso Vittorio Emanuele II przy której znajduje się wejście na plażę. Reprezentacyjną ulicą miasta jest właśnie Corso Vittorio Emanuele II. Przy niej mieści się duża liczba kościołów, kamienic i restauracji. To właśnie w tym miejscu mieszkańcy Bari spędzają najwięcej czasu. Z kolei ulica Sparano to miejsce, w którym znaleźć można wspaniały street food. Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese – choć de facto są dwoma placami, można je spokojnie wziąć za jeden duży. To jedno z ulubionych miejs, w których wolny czas spędza wielu mieszkańców Bari.

Smaki Bari

Bari słynie również z kuchni regionalnej i najlepszych restauracji. Najważniejszą potrawą są popizze, czyli kulki wytwarzane z mąki pszennej a następnie smażone na oleju. Będąc w Apulii koniecznie trzeba skosztować calzone di cipolla. To włoska wersja ciasta cebulowego.

Popizze
Popizze, czyli kulki wytwarzane z mąki pszennej a następnie smażone na oleju | fot.: stock.adobe.com

Strada delle Orecchiette – czyli ulica makaronu

Jedną z kulinarnych atrakcji Bari jest makaron orecchiette, charakterystyczny dla samej Apulii. Ten klasyczny apulijski makaron swoim kształtem przypomina uszy, tworzony jest zaś z pszenicy durum (semoliny). Jak w całych Włoszech, makaron występuje w różnych wielkościach, w zależności od przygotowywanego dania. Można go znaleźć na ulicy Via Arco Basso, nieoficjalnie znanej jest jako Strada delle Orecchiette.

Bari orecchiette
Bari, ulica, na której kobiety własnoręcznie robią makaron orecchiette | fot.: stock.adobe.com

Jak widać, w mieście Bari każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie bez względu na ilość wolnego czasu, jaki posiada. Bari wraz z Bari Vecchia jest bardzo przyjazne dla turystów. Tutaj ściera się historia i duża ilość zabytków, wysoki poziom industrializacji, kultury (Teatro Margherita) oraz turystyka. Miasto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnym odwiedzającym poprzez stały rozwój, zarówno bazy hotelowej jak i transportu zbiorowego a turyści odwdzięczają się coraz częstszymi wizytami w regionie Apulii. Oprócz historii i spaceru w historycznej części miasta warto chłonąć tam smaki, przejść się Strada delle Orecchiette, spróbować pizzy w kultowej Pizzeria di Cosimo, sprawdzić klasyczny apulijski makaron, który można znaleźć w każdej restauracji czy pójść na plażę Polignano a Mare. Polignano a Mare to przykład miejskiej plaży, która jest skryta w lagunie między klifami, ale zachwyca wszystkich turystów. Pane e Pomodoro to kolejna z plaż niedaleko centrum miasta. To ciekawe miejsce dla dzieci – jest tam m.in. plac zabaw.

Polignano a Mare Bari
Polignano a Mare to przykład miejskiej plaży, która jest skryta w lagunie między klifami, ale zachwyca wszystkich turystów | fot.: stock.adobe.com

Warto zobaczyć Castello Normanno Svevo, przejść po dzielnicy Murat i zajrzeć do starej części miasta (Bari Vecchia). Nawet jeśli nie zrobimy zakupów w Benettonie w Palazzo Mincuzzi, także warto tam zajrzeć. A jeśli chcemy ruszyć na zakupy, skierujmy się na Via Sparano da Bari – to miejsce, w którym znajdziemy mnóstwo sklepów odzieżowych, ale też street food. Via Sparano da Bari, czyli nowe Bari.

Via Sparano da Bari, określa się nowym Bari
Via Sparano da Bari, określa się nowym Bari | fot.: stock.adobe.com

Via Sparano da Bari, określa się nowym Bari

Na Piazza Mercantile poczujemy klimat miasta i zobaczymy codzienne życie mieszkańców. Samo Bari jest w ostatnich latach jednym z najchętniej odwiedzanych miast turystycznych, które szczodrze przyjmuje turystów z całego świata. Warto sprawdzić dlaczego.

ADU/RED

Sprawdź także

urbanistyka

Urbanistyka – co to za kierunek studiów? Dla kogo został stworzony?

Urbanistyka jest nauką o budowie miast i osiedli. Obejmuje wszelkie zagadnienia związane z planowaniem, urządzaniem …