Mężczyzna z nadpotliwością
Osoba cierpiąca na nadpotliwość bez trudu zauważy, że ma zaburzone funkcje wydzielnicze skóry. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością? Niezawodna pomoc – medycyna estetyczna

Ciągłe uczucie mokrości pod pachami, niezależnie od tego, ile stopni wskazują termometry, może oznaczać tylko jedno: hiperhydrozę (nadpotliwość). Ta wstydliwa przypadłość dotyka prawie 3% społeczeństwa, a ogólnodostępne preparaty z drogerii i aptek nie zawsze są na tyle silne, by się z nią uporać.

Skąd się bierze nadpotliwość i jak ją rozpoznać?

Wydzielanie potu to proces niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż umożliwia termoregulację oraz usuwanie ze skóry różnych substancji, np. metabolitów i mocznika. Problem zaczyna się wtedy, gdy pachy, czoło, dłonie czy stopy są nieustannie mokre. Skłonność do nadmiernego pocenia się może być wrodzona. Hiperhydroza pierwotna, ujawniająca się od lat młodzieńczych i występująca bez konkretnej przyczyny, jest znacznie częstsza niż wtórna, do której prowadzą niektóre zaburzenia (szczególnie neurologiczne oraz endykronologiczne). Przyjęto się, że hiperhydroza występuje wtedy, gdy gruczoły produkują więcej niż 50 mg potu w ciągu 5 minut. Osoba cierpiąca na nadpotliwość bez trudu zauważy, że ma zaburzone funkcje wydzielnicze skóry. Pot płynie z jej ciała strużkami, nie tylko wtedy, gdy na dworze panuje upał albo znajdzie się w stresującej sytuacji.

Gdzie szukać pomocy, kiedy pot ogranicza swobodę ruchów?

Problemem nadmiernej potliwości zajmuje się dermatologia. Przy tego typu zaburzeniach pierwszą metodą, jaką warto wypróbować, jest leczenie farmakologiczne. Dermatolog dobiera mocne preparaty do stosowania miejscowego (antyperspiranty z chlorkiem aluminium) albo doustnego (np. blokery kanału wapniowego, leki przeciwcholinergiczne). Kiedy farmakologia zawodzi lub jest niewskazana ze względu na duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, lekarz zwykle wysyła pacjenta na jonoforezę (paraliżowanie kanałów jonowych prądem) bądź wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu), które jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia nadpotliwości. Preparat ten czasowo blokuje przewodnictwo nerwowe do gruczołów potowych, co sprawia, że wydzielanie potu zostaje całkowicie zatrzymane. W ten sposób od nadpotliwości można uwolnić się na 6–12 miesięcy. To, jak długo utrzymają się efekty, zależy w głównej mierze od indywidualnych reakcji organizmu, ale także od jakości preparatu i profesjonalizmu tego, kto wykonuje zabieg. Dlatego bardzo ważne jest wybranie zaufanego i sprawdzonego miejsca. W gabinecie medycyny estetycznej Aesthetic wstrzyknięcie botoksu jest poprzedzone szczegółowym wywiadem i dokładną diagnostyką, za którą odpowiadają doświadczeni dermatolodzy. Lekarze badają skórę milimetr po milimetrze i ustalają, w którym miejscu znajdują się nadaktywne gruczoły. Wprowadzają środek, używając bardzo cienkich, sterylnych igieł, co u pacjentów wrażliwych na ból odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Zaraz po zabiegu można wrócić do normalnego funkcjonowania i zapomnieć o mokrych plamach pod pachami.

Sprawdź także

estetyka okolicy powiek

Estetyka okolicy powiek – jak jednocześnie dbać o wygląd i zdrowie?

Operacje plastyczne dawniej wzbudzały dość negatywne skojarzenia, jednak z biegiem czasu, ta tendencja wyraźnie się …