Zdjęcia weselne pamiątką na całe życie
Zdjęcia weselne pamiątką na całe życie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zdjęcia weselne: pamiątki czy zbędny wydatek?

Fotografie ślubne potrafią doskonale oddać atmosferę ulotnych chwil i zatrzymać w kadrze uczucia łączące nowożeńców. To najpopularniejsza forma uwieczniania ślubu oraz wesela, która pozwala przyjrzeć się wam oraz waszym bliskim w roli głównych bohaterów i uczestników wyjątkowej uroczystości. Doświadczony fotograf z żyłką artysty idealnie uchwyci każdy ważny moment, a zdjęcia ślubne w jego wykonaniu zapełnią album na wieczną pamiątkę.

Koszty fotografii ślubnych, czyli narzeczeni planują weselny budżet

Propozycje oraz szczegóły zawarte w cennikach fotografów są tak różne, że trudno się zdecydować już w pierwszym momencie. Należy zatem wybrać taką usługę, która spełni wasze oczekiwania zarówno pod względem zakresu działań, jak też związanymi z tym kosztami. Po obejrzeniu portfolio oraz osobistej rozmowie z fotografem będzie wam łatwiej podjąć decyzję.

Standardowo fotograf towarzyszy nowożeńcom podczas przygotowań, następnie w drodze na uroczystość zaślubin, podczas ceremonii, a później na przyjęciu weselnym do ustalonej godziny. Jest razem z wami w centrum wydarzeń, aby najlepiej oddać podniosły klimat ślubu, a następnie radosną atmosferę wesela. Dopełnieniem jest poślubna sesja zdjęciowa, a uzupełnieniem może być przedślubna sesja narzeczeńska, na którą pary decydują się coraz częściej.

Zdjęcia weselne, czyli co jest w cenie

Szukając odpowiedniej oferty zwróćcie uwagę na jej zróżnicowanie, ponieważ wasze oczekiwania mogą mieć także różny zakres. Od kilkunastu zdjęć studyjnych po bardzo rozbudowaną sesję w plenerze – zawsze jest to kwestia indywidualnych ustaleń, a koszty wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W wersji z uczestniczeniem fotografa w przygotowaniach, ślubie i weselu, a następnie sesji poślubnej, otrzymacie zazwyczaj:

  • album ze zdjęciami w określonych rozmiarach, i ustalonej liczbie,
  • opcjonalnie fotoksiążkę,
  • zdjęcia na nośniku: płyta CD lub DVD, pendrive,
  • multimedialną prezentację z podkładem muzycznym także na nośniku.

Zdjęcia mogą być oddane wam także bez albumu, w ozdobnym pudełku, z możliwością ułożenia ich według własnej wizji. Jedno ze zdjęć warto wybrać jako przewodnie i ustawić je w ramce lub powiesić na ścianie na wzór dawnych zwyczajów. Jeżeli natomiast daleko wam do takiego tradycjonalizmu,  wystarczą zdjęcia ślubne w albumie.

Sesja poślubna w plenerze
Sesja poślubna w plenerze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Od zdjęć weselnych po plener, czyli czas z fotografem

Wybrany fotograf powinien mieć dla was czas, ponieważ tylko bez pośpiechu fotografia ślubna ma szansę nabrać odpowiedniego wymiaru, a całość nie stanie się zbędnym wydatkiem. Upewnijcie się, że to jedyne zlecenie tego dnia i że fotograf będzie aktywnie uwieczniać wszystkie ważne momenty. Jego obecność przynajmniej do zakończenia zabaw oczepinowych lub do ustalonej godziny pozwoli zgromadzić odpowiedni materiał. Kilkanaście godzin pracy, a następnie kolejne podczas obróbki tych zdjęć dają szansę na wydobycie całego kolorytu waszego świętowania.

Druga część obejmuje sesję poślubną. Czas pracy wynosi zazwyczaj 4-6 godzin w przypadku pleneru, a sesja studyjna jest znacznie krótsza i także zależna o liczby ujęć. W plenerze można znaleźć ciekawe i niebanalne tło, dlatego jest to inwestycja godna uwagi. Także sesja poślubna wymaga opracowania graficznego, czyli w praktyce kolejnych godzin, które wasz fotograf przeznaczy na dopracowanie szczegółów, dobór filtrów i innych aspektów wpływających na ostateczny wygląd zdjęć. Ten czas to także składowa ostatecznych kosztów wykonanej dla was usługi.

Aby wasze zdjęcia weselne były wyjątkowe

Pamiątki ślubne zawsze wiążą się z określonymi kosztami, natomiast jest to dobra inwestycja, ponieważ zdejmuje z was ciężar samodzielnego organizowania. Zamiast kolegi lub kuzyna, który własną cyfrówką zrobi kilka ujęć, wybierzcie profesjonalistę, a wtedy każdy z gości będzie prawdziwym uczestnikiem ślubu i wesela. Korzystając z poleceń lub szukając w Internecie zwróćcie uwagę na portfolio. W nim najlepiej odbija się talent i kunszt wykonawcy ślubnych fotografii.

Materiał przygotował fotograf ślubny Emil Sosnowski.

Sprawdź także

fotografia ślubna

Fotograf ślubny powinien być kreatywny, zobacz na co warto zwrócić uwagę przeszukując setki ofert!

Planowanie ślubu to pełen emocji okres, a wybór fotografa ślubnego to jedno z najważniejszych zadań, …