Zdjęcia weselne pamiątką na całe życie
Zdjęcia weselne pamiątką na całe życie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zdjęcia weselne: pamiątki czy zbędny wydatek?

Fotografie ślubne potrafią doskonale oddać atmosferę ulotnych chwil i zatrzymać w kadrze uczucia łączące nowożeńców. To najpopularniejsza forma uwieczniania ślubu oraz wesela, która pozwala przyjrzeć się wam oraz waszym bliskim w roli głównych bohaterów i uczestników wyjątkowej uroczystości. Doświadczony fotograf z żyłką artysty idealnie uchwyci każdy ważny moment, a zdjęcia ślubne w jego wykonaniu zapełnią album na wieczną pamiątkę.

Koszty fotografii ślubnych, czyli narzeczeni planują weselny budżet

Propozycje oraz szczegóły zawarte w cennikach fotografów są tak różne, że trudno się zdecydować już w pierwszym momencie. Należy zatem wybrać taką usługę, która spełni wasze oczekiwania zarówno pod względem zakresu działań, jak też związanymi z tym kosztami. Po obejrzeniu portfolio oraz osobistej rozmowie z fotografem będzie wam łatwiej podjąć decyzję.

Standardowo fotograf towarzyszy nowożeńcom podczas przygotowań, następnie w drodze na uroczystość zaślubin, podczas ceremonii, a później na przyjęciu weselnym do ustalonej godziny. Jest razem z wami w centrum wydarzeń, aby najlepiej oddać podniosły klimat ślubu, a następnie radosną atmosferę wesela. Dopełnieniem jest poślubna sesja zdjęciowa, a uzupełnieniem może być przedślubna sesja narzeczeńska, na którą pary decydują się coraz częściej.

Zdjęcia weselne, czyli co jest w cenie

Szukając odpowiedniej oferty zwróćcie uwagę na jej zróżnicowanie, ponieważ wasze oczekiwania mogą mieć także różny zakres. Od kilkunastu zdjęć studyjnych po bardzo rozbudowaną sesję w plenerze – zawsze jest to kwestia indywidualnych ustaleń, a koszty wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W wersji z uczestniczeniem fotografa w przygotowaniach, ślubie i weselu, a następnie sesji poślubnej, otrzymacie zazwyczaj:

  • album ze zdjęciami w określonych rozmiarach, i ustalonej liczbie,
  • opcjonalnie fotoksiążkę,
  • zdjęcia na nośniku: płyta CD lub DVD, pendrive,
  • multimedialną prezentację z podkładem muzycznym także na nośniku.

Zdjęcia mogą być oddane wam także bez albumu, w ozdobnym pudełku, z możliwością ułożenia ich według własnej wizji. Jedno ze zdjęć warto wybrać jako przewodnie i ustawić je w ramce lub powiesić na ścianie na wzór dawnych zwyczajów. Jeżeli natomiast daleko wam do takiego tradycjonalizmu,  wystarczą zdjęcia ślubne w albumie.

Sesja poślubna w plenerze
Sesja poślubna w plenerze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Od zdjęć weselnych po plener, czyli czas z fotografem

Wybrany fotograf powinien mieć dla was czas, ponieważ tylko bez pośpiechu fotografia ślubna ma szansę nabrać odpowiedniego wymiaru, a całość nie stanie się zbędnym wydatkiem. Upewnijcie się, że to jedyne zlecenie tego dnia i że fotograf będzie aktywnie uwieczniać wszystkie ważne momenty. Jego obecność przynajmniej do zakończenia zabaw oczepinowych lub do ustalonej godziny pozwoli zgromadzić odpowiedni materiał. Kilkanaście godzin pracy, a następnie kolejne podczas obróbki tych zdjęć dają szansę na wydobycie całego kolorytu waszego świętowania.

Druga część obejmuje sesję poślubną. Czas pracy wynosi zazwyczaj 4-6 godzin w przypadku pleneru, a sesja studyjna jest znacznie krótsza i także zależna o liczby ujęć. W plenerze można znaleźć ciekawe i niebanalne tło, dlatego jest to inwestycja godna uwagi. Także sesja poślubna wymaga opracowania graficznego, czyli w praktyce kolejnych godzin, które wasz fotograf przeznaczy na dopracowanie szczegółów, dobór filtrów i innych aspektów wpływających na ostateczny wygląd zdjęć. Ten czas to także składowa ostatecznych kosztów wykonanej dla was usługi.

Aby wasze zdjęcia weselne były wyjątkowe

Pamiątki ślubne zawsze wiążą się z określonymi kosztami, natomiast jest to dobra inwestycja, ponieważ zdejmuje z was ciężar samodzielnego organizowania. Zamiast kolegi lub kuzyna, który własną cyfrówką zrobi kilka ujęć, wybierzcie profesjonalistę, a wtedy każdy z gości będzie prawdziwym uczestnikiem ślubu i wesela. Korzystając z poleceń lub szukając w Internecie zwróćcie uwagę na portfolio. W nim najlepiej odbija się talent i kunszt wykonawcy ślubnych fotografii.

Materiał przygotował fotograf ślubny Emil Sosnowski.

Sprawdź także

kadr i kompozycja

Jak zacząć przygodę z fotografią? Kilka praktycznych wskazówek

Istnieje wiele powodów, dla których chcemy robić lepsze zdjęcia. Może zależy nam na podniesieniu swoich …