mops w domu
Mopsy to rasa typowo towarzyska, przez co świetnie sprawdza się w roli psa rodzinnego | fot.: stock.adobe.com

Mops: psi słodziak

Mopsy to jedna z tych ras, którym po prostu nie można się oprzeć. Słodkie i temperamentne psiaki robią furorę w „internetach”, od lat nie słabnie też zainteresowanie niemi jako zwierzętami towarzyszącymi. Co warto wiedzieć o tej rasie zanim zdecydujemy się na mopsa we własnym domu?

Ogólna charakterystyka mopsów

Mopsy to rasa typowo towarzyska, przez co świetnie sprawdza się w roli psa rodzinnego, który nie potrzebuje w domu zbyt wiele miejsca ze względu na swoje dość niewielkie gabaryty. Psy te zdecydowanie nie lubią samotności i uwielbiają skupiać na sobie uwagę, a przy tym są cierpliwe i łagodne. Bez trudu zniosą towarzystwo dzieci, gdyż właściwie nie wykazują skłonności do agresji (co nie oznacza, że należy im uprzykrzać życie). Chętnie też zaczepiają wszelkie obce psy. Mopsy uchodzą za psiaki inteligentne, nie mające problemów z nauką, o ile zostanie ona odpowiednio wcześnie wprowadzona. Co prawda mopsy lubią zabawę i są bardzo ruchliwe, jednak są też bardzo wygodnickie, dzięki czemu świetnie nadają się dla osób, dla których wielogodzinne spacery nie są szczytem marzeń.

Wymagania i pielęgnacja

Ze względu na swój niewielki rozmiar mopsy nadają się do małych mieszkań. Mogą być jedynie zmorą ludzi nielubiących odkurzania, gdyż mopsy cały rok gubią włos, a osobom lubującym się w ciszy może przeszkadzać ich posapywanie i chrapanie – co jest wynikiem kształtu pyska. Ich ząbki mają skłonność do odkładania się na nich kamienia, dobrze więc, by były nauczone mycia zębów lub korzystania ze specjalnych gryzaków.

pielęgnacja mopsa
Co prawda mopsy lubią zabawę i są bardzo ruchliwe, jednak są też bardzo wygodnickie | fot.: Fotolia

W upalne dni mopsy wymagają większej uwagi, ponieważ są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury i łatwo mogą dostać udaru. Wówczas najlepiej chronić psa w cieniu i zapewnić mu miskę z wodą. Należy uważać na oczy mopsów, które są wypukłe i płytko osadzone, niekiedy zdarza się, że gałka oczna może wypaść. Tak, u psów ras brachycefalicznych, czyli z krótką trzewioczaszką w wyniku urazu czy szarpnięcia może dojść do tego typu wypadku. Należy wówczas jak najszybciej udać się do weterynarza.

Same oczy, jak i przestrzeń między fałdkami w okolicach oczu i nosa wymagają regularnej higieny. Dobrze jest przecierać te miejsca np. roztworem fizjologicznym, gdyż zbiera się tam brud, co czyni je bardzo podatnymi na stany zapalne. Mopsy mają także skłonność do nadwagi, dlatego należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu, choć nie potrzebują do zbyt dużo. Najlepiej sprawdzą im się lekkie obroże i smycze (np. automatyczne), ważnym jest, by w okresie wzrostu zaniechać korzystania z szelek, które mogą doprowadzić do deformacji barków. Niestety częstą dolegliwością mopsów jest dysplazja stawu biodrowego.

mopsik
Jak nie kochać mopsa? | fot.: Fotolia

W kwestii pokarmów natomiast są dość wybredne i nie zjedzą byle czego, należy im zapewnić odpowiednią dietę, najlepiej średniobiałkową.

Mopsy to psy dla każdego, o ile właściciel jest skłonny poświęcić trochę czasu na pielęgnację ich wrażliwych miejsc (np. oczu i fałdek przynosowych). Są bardzo towarzyskie, idealne dla starszych ludzi, gdyż z pewnością wypełnią dom i zarażą swoim pozytywnym usposobieniem. Jego przywiązanie do właściciela i wyjątkowa wierność to kolejny atut tej rasy. Dobrze pielęgnowany może stać się przyjacielem na długi czas, gdyż mopsy mogą dożyć nawet 15 lat.

AWA

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …