Rock and roll hall of fame-sunset
Budynek wygląda jak szklana piramida i stylem przypomina francuski Louvre. Został zaprojektowany przez Ieoh Ming Pei | fot.: Autorstwa Derek Jensen (Tysto) - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=720321

Rock and Roll Hall of Fame – kawał historii rocka

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum rock and rolla i rocka, a zarazem fundacja. Instytucja ma na celu rozpowszechniać i celebrować ten gatunek muzyczny, przez pokazanie jak duży wpływ rock and roll miał na historię i kulturę muzyczną na całym świecie. Duże znaczenie w działalności Rock and Roll Hall of fame ma wręczenie nagród artystom, którzy odegrali ogromna rolę w tworzeniu i rozpowszechnianiu tego gatunku muzycznego.

Jak to wszystko się zaczęło?


Muzeum zostało założone w 1983 roku (otwarte dopiero w 1995 roku) przez ważne osobowości branży muzycznej. Byli to między innymi – współzałożyciel wytwórni płytowej Atlantic Records (będącej własnością Warner Music Group), wydawca magazynu Rolling Stone oraz niemały udział miała w tworzeniu tej instytucji organizacja non profit – Rock and Roll Hall of Fame. Długo zastanawiano się, gdzie muzeum powinno być ulokowane. Chciano, aby miejsce było związane z kulturą rocka i tak fundacja postanowiła podjąć decyzje o wybudowaniu muzeum w Cleveland, w Ohio, w USA. To właśnie z tego stanu wywodzi się najwięcej muzyków rockowych, a Cleveland jest jego największym miastem. Do tego dochodzi fakt, iż to tu w 1951 Alan Freed po raz pierwszy użył określenia rock & roll w kontekście gatunku muzycznego.

Budynek wygląda jak szklana piramida i stylem przypomina francuski Louvre. Został zaprojektowany przez Ieoh Ming Pei. Ma 140 000 metrów kwadratowych, a każdy jego zakamarek pokazuje historię i teraźniejszość rocka. To jak ten gatunek kształtował się przez lata, jaki wpływ miały na niego moda, społeczeństwo, polityka i świat.

Muzeum Rock and Rolla w Cleveland, Ohio
Niezmiennie od lat okazja włączenia do Rock and Roll Hall of Fame jest wydarzenie honorującym najwybitniejsze osoby związane ze rockiem | fot.: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=539781

Cele Rock and Roll Hall of Fame


W muzeum znajdziemy duży wybór ekspozycji oraz artefaktów ściśle związanych z kulturą rock&rolla. Są to wszelkiego rodzaju instrumenty, stroje sceniczne, zdjęcia z koncertów, płyty, szkice tekstów, albumy, plakaty a także rzeczy, które były używane do dekorowania sceny podczas koncertów – na przykład tło. Całe muzeum jest przepełnione dźwiękami muzyki. Ma za zadanie bawić i uczyć odwiedzających. Rock and Roll Hall of Fame posiada ogromną bibliotekę oraz archiwum, oferujące pomoc edukacyjną. Organizowane są tam konferencje i sympozja. W 2008 roku w Nowym Jorku na Manhattanie otwarto filię tego muzeum, aby i tam rozpowszechniać kulturę i historię rockową. Jednak po ponad roku ją zamknięto ze względu na to, że koszty utrzymania okazały się za wysokie.

Kto może trafić do hall of fame?

Jednym z najistotniejszych zadań instytucji jest nagradzanie artystów przez wprowadzanie ich do hall of fame. Muzycy mogą się tam znaleźć po 25 latach od wydania pierwszego nagrania. Co roku wybieranych jest od 5 do 7 wykonawców. Oprócz wykonawców nominację do hall of fame mogą dostać – pionierzy, muzycy studyjni oraz inne osoby, które przyczyniły się do tworzenia i rozpowszechnienia muzyki rockowej (kompozytorzy, dziennikarze, producenci). W 2009 roku odbyła się dwudniowa impreza w Nowym Jorku, która miała na celu uczcić dwudziestopięciolecie istnienia Rock and Roll Hall of Fame and Museum. Wystąpiły tam najważniejsze osobowości związane z rockiem.

Niezmiennie od lat okazja włączenia do Rock and Roll Hall of Fame jest wydarzenie honorującym najwybitniejsze osoby związane ze rockiem. To podsumowanie kariery, ale i dopisanie ich do historii tworzenia tego wybitnego gatunku muzycznego. 

MBA

Sprawdź także

Kupari Zatoka Umarłych Hoteli Dubrovnik, Chorwacja

Kupari: tajemnica Zatoki Umarłych Hoteli (Chorwacja)

Kupari, małe miasteczko położone w pięknej Chorwacji niedaleko Dubrownika. Gdyby nie niesamowite znaki historii, byłoby …