człowiek na nartach
Narciarze narażeni są na szereg kontuzji – głównie kończyn dolnych, rzadziej rąk, pleców i głowy | fot.: pexels

Ubezpieczenie na narty w Polsce – ile kosztuje i dlaczego warto je mieć?

O polisach narciarskich najczęściej mówi się w kontekście wyjazdów za granicę. Tymczasem w obliczu pandemii wielu narciarzy zdecyduje się spędzić zimowy urlop na krajowych stokach. Czy w takiej sytuacji opłaca się wykupić ubezpieczenie?

Podstawową przesłanką przemawiającą za wykupieniem ubezpieczenia na narty w Polsce jest możliwość uzyskania odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku. Narciarze narażeni są na szereg kontuzji – głównie kończyn dolnych, rzadziej rąk, pleców i głowy. W 2019 r. GOPR i TOPR interweniowały aż przeszło 3 tysiące razy.

Ubezpieczenie na narty w Polsce – dlaczego warto je kupić?

Część osób udających się na narty do krajowych kurortów zimowych uważa zakup polisy narciarskiej za zbyteczny. Wynika to z tego, że w Polsce leczenie w publicznych placówkach służby zdrowia odbywa się na koszt NFZ – oczywiście pod warunkiem, że dana osoba jest zgłoszona to ubezpieczenia.

Ponadto ubezpieczenie w NFZ pokrywa koszty ratownictwa górskiego, w związku z czym Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromne pieniądze wchodzą tutaj w rachubę. Za granicą za tego typu pomoc płaci poszkodowany, np. w Austrii akcja ratownicza w górach to wydatek rzędu ok. 10 tys. zł.

Polisa przydaje się też, gdy ubezpieczony nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej, np. przy potrąceniu na stoku innego narciarza, który wskutek upadku doznał urazu. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach nie ma opcji uzyskania świadczenia z ubezpieczenia w NFZ.

Jak kupić ubezpieczenie na narty w Polsce?

W kontekście wyboru polisy narciarskiej najważniejszą rolę odrywają indywidualne potrzeby. Za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie można przeanalizować oferty poszczególnych towarzystw pod kątem zawartości i ceny.

Najistotniejszymi elementami są: zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączenia odpowiedzialności oraz sumy gwarantowane poszczególnych elementów polisy. Po wypełnieniu prostego w obsłudze formularza generowana jest lista rekomendowanych ubezpieczycieli wraz z cenami i warunkami ubezpieczenia.

Wystarczy zdecydować się na jedną z tych ofert i sfinalizować transakcję online – bez wychodzenia z domu. Polisa przesyłana jest SMS-em oraz na podany adres e-mailowy. Uwaga: przed zawarciem umowy trzeba koniecznie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia dokładnie określającymi zasady korzystania z polisy.

Ubezpieczenie na narty w Polsce – co zapewnia?

Z punktu widzenia narciarza najważniejszymi elementami dobrej polisy na wyjazd na narty w Polsce są:

  • ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) stanowiące podstawę do ubiegania się o odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku; świadczenie naliczane jest procentowo z sumy gwarantowanej adekwatnie do poniesionych strat i uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym chroniące przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim,
  • ubezpieczenie assistance.

Oprócz tego warto pokusić się o wykupienie rozszerzeń w postaci ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują też szereg innych dodatków, np. rozszerzenia dla aktywnych (w tym także dla snowboardzistów) czy sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenie na narty w Polsce – jaki to koszt?

Ubezpieczenia na narty w Polsce są bardzo tanie. Przykładowo polisa na 7-dniowy pobyt na krajowych stokach dla jednej osoby uprawiającej sporty amatorskie kosztuje 14 zł w wersji najtańszej lub 35 zł w najdroższym wariancie.

Różnica pomiędzy tymi ofertami jest taka, że w polisie za 14 zł suma gwarantowana NNW wynosi 10 tys. zł, a w polisie za 35 zł – 50 tys. zł. Z kolei ubezpieczenie w opcji ze sportami wysokiego ryzyka kosztuje od 28 zł do 70 zł za jeden tydzień.

Osoby planujące uprawiać sporty ekstremalne zapłacą natomiast za ubezpieczenie od 56 zł do 140 zł. Porównując te kwoty z wydatkami, jakie trzeba ponieść w związku z wyjazdem na narty w Polsce (transport, karnety, zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt etc.), polisa to niewielki wydatek.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wyjazd na narty

Co zabrać ze sobą na wyjazd na narty?

Wybierasz się na narty? Nie możesz doczekać się zimowego szaleństwa? Sprawdź, co musisz zabrać ze …