Dziedzictwo Hogwartu
Dziedzictwo Hogwartu po raz pierwszy w dziejach gier komputerowych zapewnia graczowi niemal nieograniczone możliwości w eksploracji znanego z książek oraz filmów Hogwartu | fot.: stock.adobe.com

Dziedzictwo Hogwartu – co musisz wiedzieć zanim sięgniesz po grę?

Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej przez graczy gry osadzonej w świecie Harrego Pottera. Dziedzictwo Hogwartu to tytuł, na który wielu czeka z niecierpliwością, a zaprezentowane przez twórców na przestrzeni ostatnich miesięcy  fragmenty rozgrywki jedynie podkręcają temperaturę wokół tytułu. Do premiery pozostał raptem jeden dzień, a internet zalewa fala recenzji, które jasno mówią, że – jest dobrze. Co zatem należy wiedzieć, zanim sięgniemy po najnowszą produkcję studia Avalanche Software?

Pełna eksploracja Hogwartu i okolicznych terenów

Dziedzictwo Hogwartu po raz pierwszy w dziejach gier komputerowych zapewnia graczowi niemal nieograniczone możliwości w eksploracji znanego z książek oraz filmów Hogwartu. Śmiało, można powiedzieć, iż jest to spełnienie marzeń niejednego fana serii. Choć na przestrzeni lat otrzymaliśmy bardziej bądź mniej udane produkcje utrzymane w świecie Harrego Pottera, tak jeszcze żadna z nich nie podeszła do tematu tak poważnie, jak Dziedzictwo Hogwartu. Każdy fan pamięta przecież fenomenalne adaptacje dwóch pierwszych części cyklu o młodocianym czarodzieju. Harry Potter i Kamień Filozoficzny oraz Harry Potter i Komnata Tajemnic to tytuły, do których wciąż gracze wracają mimo upływu lat. Jednak o ostatnich dwóch częściach serii gracze wolą nie pamiętać. Wszak FPS osadzony w czarodziejskim świecie – nie mógł się udać.

Mechanika gry i system walki 

Gracze zatem dostają do dyspozycji cały zamek, który odwzorowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Sprowadza się to do tego, iż bardzo często główna linia fabularna może zostać zaniedbana na rzecz głębszej eksploracji samego zamku oraz jego terenów, które również możliwe są do zwiedzenia. Przyjdzie nam zatem odwiedzać takie lokacje jak błonia zamku, wioskę Hogsmeade, zakazany las, czy boisko do Quiditcha. Sama gra jest swego rodzaju RPG-em, który umożliwia rozwój postaci poprzez wbijane poziomy umiejętności. Każdy zdobyty punkt można zatem zaliczyć na poczet podnoszenia umiejętności stworzonej na początku gry postaci. System walki jest intuicyjny oraz oparty na combosach. Do dyspozycji gracze mają kilka czarów, które mogą se sobą łączyć w najróżniejszy sposób, aby zadać jak największe obrażenia. Walka jest efektowna oraz niezwykle satysfakcjonująca.

Co kuleje w świecie czarodziejów?

Wśród ogólnych zachwytów recenzentów można natknąć się również na głosy, które ubolewają nad różnymi rozwiązaniami oraz aspektami samej gry. Najpoważniejszym zarzutem jest tutaj mimika twarzy poszczególnych postaci oraz ich ruchy, które są sztywne oraz niejednokrotnie sztuczne. Narzekano również na zbyt małe zagęszczenie uczniów w samym zamku oraz brak należytej interakcji z poszczególnymi NPC. Sama gra ku uciesze większości graczy oferuje możliwość latania na miotle oraz czarodziejskich stworzeniach takich jak testrale, czy hipogryfy. Niestety, mimo możliwości latania – gracze nie będą mogli rozegrać meczu Quiditcha, gdyż ten został w Dziedzictwie Hogwartu pominięty. Mimo kilku mankamentów, na które najnowsza gra ze świata czarodziejów cierpi – nie ulega wątpliwości, iż gracze otrzymają niezwykle udany tytuł, który będzie w stanie dostarczyć długich godzin dzikiej rozrywki w eksploracji Hogwartu oraz z samego faktu bycia czarodziejem. Czy Dziedzictwo Hogwartu okaże się światowym hitem? Przekonamy się już wkrótce. 

Hogwarts Legacy

  • Data premiery: 10 lutego 2023
  • Platformy: PlayStation 5, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One, Microsoft Windows
  • Cena Hogwarts Legacy na PlayStation 4 i PS5: Preodery Hogwarts Legacy na PS5 ceny od 275 zł, wersji na PlayStation 4 od 269 zł

SMU

Sprawdź także

Resident Evil

Gaming – interesujące propozycje z ostatnich lat

Gry komputerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu wolnego, a w ostatnim czasie, w …