Jak prawidłowo mierzyć firanki? Sprawdź przed zakupem

Firany to pomysł na efektowną dekorację okna i bardzo ważny element wystroju całego wnętrza. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Firany to pomysł na efektowną dekorację okna i bardzo ważny element wystroju całego wnętrza. Odpowiednio dobrane wprowadzają wyjątkową atmosferę oraz zapewniają poczucie prywatności. Jak je zmierzyć, aby idealnie pasowały do wielkości okna?

Najważniejsza kwestia podczas mierzenia firan to decyzja, na jakiej długości mają się one zakończyć. Czy preferujemy firanki do linii parapetu, do grzejnika lub tradycyjnie – do podłogi? długie możemy upinać nad podłogą lub pozostawić je lekko opadające na posadzkę. Zasada jest jednak taka, aby firany nie były ani za krótkie, ani za długie. Jak w takim razie zmierzyć firanki?

Idealna wysokość

Przyjmuje się, że tkaninę mierzymy od połowy żabki do miejsca, w którym chcemy, żeby się zakończyła. Standardowo firany do parapetu kończą się 1,5 cm nad parapetem lub 5-10 cm poniżej. W przypadku tych do podłogi zakładamy, że powinny kończyć się ok. 2 cm nad nią. Gdy zależy nam na tym, aby materiał opierał się lub efektownie marszczył na podłodze, należy dodać do materiału ok 5-20 cm. Pomiary te dotyczą tradycyjnie przypinanych firan, natomiast te na szelkach mierzymy od górnej krawędzi karnisza.

Do mierzenia firan najlepiej wykorzystać metalową miarkę, dzięki której bez trudu odmierzymy potrzebną wysokość. Pamiętajmy, aby do ostatecznej długości dodać kilka centymetrów na wykończenie – podwinięcie góry lub udrapowanie dołu. Jeśli chcemy układać na górze bogate fałdy czy zdobienia warto dodać ok. 20 cm materiału.

Odpowiednia szerokość

Przy zakupie firan, szczególnie na duże lub niestandardowe okna, należy wymierzyć nie tylko wysokość, ale i szerokość materiału. Zbyt wąska firanka będzie wyglądała nieestetycznie oraz optycznie pomniejszy okno. Na początek mierzymy szerokość karnisza i decydujemy, jak bardzo firanki mają być pomarszczone. To od tego zależeć będzie, ile materiału potrzebujemy, aby całość prezentowała się efektownie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jeśli zależy nam na modnych marszczeniach podwójnych, pomnóżmy szerokość karnisza razy dwa. Gdy chcemy jeszcze więcej marszczeń, dodajmy kolejną szerokość karnisza. Warto dodać, że tego typu zdobienie wygląda bardzo elegancko, jednak powinno być dopasowane do wielkości okna i wystroju wnętrza. W przypadku pojedynczego marszczenia, wystarczy zakupić materiał na 1,5 szerokości karnisza. Dodatkowo warto pamiętać o obszywaniu boków i dodaniu w tym celu ok. 10 cm do materiału.

Na koniec cenna uwaga: najlepszy efekt osiągniemy, gdy firana będzie o 1 cm krótsza od zasłony.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drewniane żaluzje

Do jakich wnętrz pasują drewniane żaluzje? Sprawdź, jak je dopasować do domowej przestrzeni

Czy żaluzje drewniane sprawdzą się w każdym wnętrzu? Jaki styl nie pasuje do tych osłon …