Ubezpieczenie samochodu
OC to wydatek niebagatelny (nawet biorąc pod uwagę zniżki dla bezwypadkowych kierowców). | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ubezpieczenie samochodu to dopiero początek – ile kosztuje utrzymanie auta?

W posiadanie swojego pierwszego samochodu wchodzimy w różnych okolicznościach – niektórzy dostają go od rodziców, inni kupują z pierwszych zarobionych pieniędzy, a inni dorabiają się go dopiero po ślubie. Jednak bez względu na to, w jaki sposób cztery kółka do nas trafiają, chcielibyśmy, żeby posłużyły nam możliwie jak najdłużej i nie generowały zbyt dużych kosztów. Faktem jest jednak, że kwota, za jaką kupujemy samochód, to dopiero początek wydatków. Ubezpieczenie, przegląd, opłaty rejestracyjne… Z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć?

Kupuję i co dalej?

„Im taniej, tym drożej” – mówi ludowe porzekadło. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że jak kupimy coś tanio, to bardzo prawdopodobne jest, że będziemy musieli do tego interesu sporo dołożyć. Tak samo jest z samochodami – możemy kupić egzemplarz za kilka tysięcy, w którym bardzo możliwe, że zaraz coś ważnego odmówi posłuszeństwa, ale możemy też nabyć auto za kilkanaście lub dwadzieścia kilka tysięcy, które bezawaryjnie posłuży nam przez lata – a my w tym czasie dokonamy jedynie kosmetycznych napraw. Dlatego jeśli z kosztów eksploatacji auta chcemy wyeliminować regularne naprawy, to lepiej jest wydać trochę więcej na początek.

Kiedy już znaleźliśmy odpowiedni egzemplarz w satysfakcjonującej nas cenie, musimy liczyć się z opłatą rejestracyjną. W jej skład wchodzi koszt wydania tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego i innych znaków legalizacyjnych, który powinien zamknąć się w okolicach 180 zł. Ponadto jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy to musimy zapłacić za kartę przejazdu (75 złotych) oraz opłatę recyklingową (500 zł). To jeszcze nie koniec – należy jeszcze uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% przedmiotu transakcji (zwolnieni są z niego Ci, którzy kupili pojazd w komisie, u dealera lub z zagranicy bezpośrednio od właściciela).

Koszty przeglądu

Każdy odpowiedzialny kierowca zaraz po zakupie samochodu pojedzie do zaufanego mechanika, który dokona gruntownego przeglądu. Pierwszą rzeczą, jaką należy wymienić w pojeździe, jest rozrząd. Wymiana pełnego kompletu wiąże się z kosztem kilkuset złotych, ale warto te pieniądze wydać, bo zaniechanie może skończyć się poważnym uszkodzeniem silnika. Istotna jest również wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych i dokładny przegląd podwozia. Fachowcy zalecają również bliższe przyjrzenie się filtrowi powietrza, filtrowi paliwa oraz świecom silnikowym, których zanieczyszczenie również może mieć wpływ na funkcjonowanie ważnych podzespołów. W razie konieczności wymiany to kolejne kilkaset złotych, które trzeba dołożyć.

Ubezpieczenie samochodu

Wiele osób przy zakupie czterech kółek nie kalkuluje ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. A przecież w niektórych modelach – zwłaszcza tych starszych albo posiadających dużą moc silnika – OC to wydatek niebagatelny (nawet biorąc pod uwagę zniżki dla bezwypadkowych kierowców). Wiele zależy też od konkretnego ubezpieczyciela – warto rozejrzeć się na rynku, porównać oferty i wybrać to, które będzie stosunkowo tanie, a jednocześnie będzie oferowało najwięcej korzyści. Zwykle jest to wydatek kilkuset złotych biorąc pod uwagę kilkudziesięcioprocentowe zniżki. Dobre oferty ubezpieczenia samochodu możesz znaleźć na stronie Autobooking, profesjonalnej i rzetelnej wyszukiwarce usługodawców.

Koszt paliwa

Na koniec rzecz najbardziej oczywista, ale często niedoszacowana przez przyszłego kierowcę – koszt paliwa. Dużo obecnie mówi się o wysokich cenach benzyny, oleju napędowego i gazu, ale prawda jest taka, że w zależności od cen paliwa na świecie wahają się one w ciągu roku. W Polsce głównym czynnikiem wpływającym na taki a nie inny koszt litra paliwa jest podatek akcyzowy, VAT i opłata paliwowa, które wpływają do budżetu państwa (stanowią ponad 50% ceny, w przypadku LPG nieco mniej). N chwilę obecną trzeba liczyć się z kosztami 4,80-4,90 zł za litr benzyny wysokooktanowej – PB98, około 4,50 za litra PB95 i mniej więcej 2,00 zł za litra gazu. Wystarczy pomnożyć te kwoty przez spalanie naszego silnika, zestawić z liczbą przejechanych kilometrów miesięcznie i już mamy stały, nieunikniony, miesięczny koszt, stanowiący bardzo ważną część wydatków na funkcjonowanie samochodu. Jak sami stwierdzicie, często jest on niebagatelny.

Choć wiele osób przed kupnem pojazdu zastanawia się tylko ile zapłaci za jego zakup albo ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, to tak naprawdę na koszty eksploatacji i utrzymania auta składa się bardzo wiele różnych opłat. Warto brać je wszystkie pod uwagę przed nabyciem konkretnego modelu, żeby w kolejnych miesiącach nie zaskoczyć się negatywnie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta i kierownica samochodu

Freelancerka, mama, a może właścicielka taksówki? Sprawdź, jak dopasować AC do swojego stylu życia

AC zabezpiecza Twoje auto przed skutkami sytuacji, na które nie masz wpływu. To ubezpieczenie szczególnie …