fotograf robiący zdjęcie lustrzanką dslr
Przy wyborze pierwszego aparatu fotograficznego, najważniejszą kwestią jest jego przeznaczenie | fot.: stock.adobe.com

Czym kierować się przy wyborze pierwszego aparatu fotograficznego?

Istotne jest, aby przy wyborze aparatu fotograficznego, mieć świadomość jego cech oraz parametrów i ich znaczeń. Warto pamiętać, że najważniejszy w fotografii jest fotograf, a nie sprzęt, którym się posługuje, nie mniej jednak dobrze dobrany aparat pozwala zrobić zdecydowany krok naprzód.

Przeznaczenie aparatu

Przy wyborze pierwszego aparatu fotograficznego, najważniejszą kwestią jest jego przeznaczenie. Będzie służył do robienia pamiątkowych zdjęć z wakacji? Do publikowania ich w serwisach społecznościowych? Jako wstęp do profesjonalnej fotografii? O ile do fotografowania dla własnej przyjemności w zupełności wystarczy zwykły aparat cyfrowy, to w fotografii pół profesjonalnej, jako pierwszy krok na ścieżce fotograficznej, lepiej jest zainwestować w lustrzankę z wymienną optyką. Pozwoli to lepiej zapoznać się ze znaczeniem parametrów aparatu i zasadami jego działania, co będzie niezbędne w planowaniu sesji zdjęciowych.

Jaki rozmiar klatki?

Jest to najtrudniejsze zagadnienie, utrudniające dokonanie wyboru aparatu fotograficznego. Do niedawna, aparatów z pełną klatką używali głównie profesjonaliści. Produkcja matrycy o rozmiarach odpowiadających kliszy filmu z aparatów analogowych, była droga. Wraz z rozwojem technologii, produkcja znacznie staniała, a wraz z nią spadły także ceny aparatów, dzięki czemu profesjonalne aparaty fotograficzne można kupić już od 5 tysięcy złotych. Aparaty pełnoklatkowe mają znaczną przewagę nad innymi rozmiarami matrycy: zapewniają wyraźniejsze zdjęcia, dają większe możliwości przy rozmywaniu światła w tle oraz w fotografii nocnej, a także udostępniają znacznie szerszy wachlarz modyfikacji w postprodukcji, szczególnie, jeśli zdjęcia wykonywane są w formacie RAW.

Określenie ekspozycji i czułość filmu

Nowoczesne aparaty cyfrowe dają użytkownikowi możliwość ustawiania czułości na światło (ISO). Im większa czułość, tym mniej czasu potrzebne jest na naświetlenie klatki, co często pomaga w fotografowaniu ciemnych scenerii oraz niweluję potrzebę używania statywu. Warto jednak mieć na uwadze, że wyższe ISO może skutkować większym szumem na zdjęciu. Aparaty pełnoklatkowe potrafią zachować dobrą jakość przy ustawieniu 40000 ISO, w chwili gdy aparaty z mniejszą matrycą zwykle nie są w stanie przekroczyć poziomu 3600 ISO.

Znaczenie megapikseli

Megapiksele określają szczegółowość danego zdjęcia. Im więcej megapikseli, tym więcej szczegółów znajdzie się na zdjęciu. Jest to cecha brana pod uwagę głównie przy wywoływaniu zdjęć. Aparaty wyposażone w 12 Mpix sprawdzą się przy drukowaniu zdjęć formatu A4 oraz mniejszych. Z kolei 20 megapikseli w zupełności starczy do filmowania oraz fotografii podróżniczej. Wyższe wartości zapewniają znacznie większe zagęszczenie szczegółów na zdjęciu i umożliwia umieszczanie fotografii na billboardach, co nie jest jednak wymagane przy podejmowaniu pierwszych kroków w fotografii.

Jaki zatem aparat będzie najlepszy na początek?

Podsumowując, w parametrach aparatu najważniejszą rolę odgrywa matryca. Im jest większa, tym wyraźniejsze będzie rejestrowała zdjęcia. Aktualnie rzadko spotyka się aparaty lustrzane z ilością megapikseli mniejszą niż 20, a jest to zupełnie wystarczający poziom do niemal każdego rodzaju fotografii – od podróżniczej po ślubną. Większy rozmiar matrycy jest równoznaczny z podniesieniem użytecznego ISO, które umożliwi fotografowanie w trudnych warunkach z ograniczonym dostępem światła.

KTO

Sprawdź także

Obiektywy do lustrzanek

Szerokokątny zoom, czyli obiektywy do lustrzanek. O jakie obiektywy pytać w sklepie fotograficznym?

Nie ma chyba nic gorszego niż tak wielka różnorodność możliwości doboru obiektywu do posiadanej lustrzanki, …