Szerokokątny zoom, czyli obiektywy do lustrzanek. O jakie obiektywy pytać w sklepie fotograficznym?

Nie ma chyba nic gorszego niż tak wielka różnorodność możliwości doboru obiektywu do posiadanej lustrzanki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie ma chyba nic gorszego niż tak wielka różnorodność możliwości doboru obiektywu do posiadanej lustrzanki, że nie wiadomo, co wybrać. Jakże spokojnie śpią użytkownicy kompaktów ze stałą optyką! Jakkolwiek wydawałoby się, że mając do dyspozycji markę aparatu, wystarczy zdecydować się na zakres ogniskowych, których potrzebujemy, okazuje się, że nic bardziej mylnego. Nie dość, że wybór lustrzanki niesie za sobą bagaż w postaci konieczności zdecydowania się na jeden, konkretny system, to jeszcze okazuje się, że producentów obiektywów do niego także jest co najmniej kilku.

Kto pyta, nie błądzi

Warto zastosować się do starego porzekadła, które mówi: „koniec języka za przewodnika” – czyli pytać. Zasięgajmy rad i opinii nie tylko na forach (często bardzo, ale to bardzo subiektywnych), ale pozwólmy sobie zaufać sprzedawcy. Jeżeli mamy jasno sprecyzowany plan, co będzie naszym polem spełniania pasji fotograficznej, przedstawmy ten go w sklepie. Najlepiej aby był to taki punkt, który umożliwia jak największy wybór sprzętu, jak np. znany powszechnie sklep fotograficzny E-oko.pl. Często wybór „szkła” do krajobrazów powinniśmy zacząć od zakupu takiego aparatu, którego możliwości najlepiej sobie poradzą w tej dziedzinie. Podobnie, chcąc fotografować architekturę, interesować będzie nas obiektyw nie tylko szerokokątny, ale i taki, który nie będzie zniekształcał perspektywy i robił z wieżowców beczek.

Chcąc natomiast zostać fotografem chociażby. imprez masowych czy koncertów, które często odbywają się o zmroku lub w słabo oświetlonych klubach, bardziej niż zakres ogniskowych powinna nas zainteresować jasność obiektywu. Im jaśniejsze szkło tym niższą będzie można zastosować wartość ISO, co spowoduje że fotografie będą pozbawione brzydkiego, cyfrowego ziarna. Jasność obiektywu będzie też ważna przy fotografii portretowej. Zastosowanie obiektywu o jasności poniżej f 2.0 będzie ładnie rozmywać tło i dodatkowo wyodrębni fotografowaną postać.

Lustrzanka na stole
Zastosowanie obiektywu o jasności poniżej f 2.0 będzie ładnie rozmywać tło i dodatkowo wyodrębni fotografowaną postać. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rynek fotograficzny jest bardzo bogaty i na początkującego fotografa czyha wiele pułapek. Odnaleźć się w gąszczu porad może być trudno, ale wysiłek ten na pewno się nam opłaci.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

fotografia reklamowa

Trendy w fotografii reklamowej: Co nowego na rynku wizerunkowym

Kiedy wizerunek ma coraz większe znaczenie, rozwijające się technologie i coraz większe zapotrzebowanie na wysokiej …