Dalmatyńczyk
Dalmatyńczyki są bardzo specyficznymi psami, które wyróżnia przede wszystkim wygląd i niepospolity charakter | fot.: Fotolia

Dalmatyńczyk, czyli nie ma mowy o nudzie

Dalmatyńczyk jest psem, którego przede wszystkim wyróżnia niestandardowy wygląd. Masową popularność przyniósł mu film o 101 psich kolegach tej samej rasy. Dalmatyńczyki wyróżnia nietypowa uroda: ich sierść jest biała, zdobiona czarnymi cętkami. To właśnie kolor sierści sprawia, że rasy tej nie da się pomylić z żadną inną.

Wygląd

Dalmatyńczyk jest średniej wielkości psem, o umięśnionej budowie ciała. Jego sierść jest bardzo krótka i zwarta, zawsze przyjmuje kolor biały z czarnymi albo brązowymi, drobnymi cętkami. Ma duże, ciemne, często brązowe oczy. Jego uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone, zwisające. Cała jego sylwetka jest raczej sportowa, smukła. Jego ogon jest bardzo długi, noszony u dołu. Psy te charakteryzuje dość mała głowa, nieproporcjonalna do całej sylwetki.

Charakter

Dalmatyńczyk jest psem o bardzo łagodnym usposobieniu. Charakterystyczne jest to, że rzadko szczeka. Jeśli już to robi, oznacza to, że czuje zagrożenie albo niepokój. Ze względu na łagodny charakter bardzo dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Jest psem raczej ufnym, uległym, ale przy tym również inteligentnym. Dalmatyńczyk miewa też swoje małe wady: jest bardzo uparty i często buntuje się, albo nawet udaje, że nie słyszy poleceń, chociaż doskonale je rozumie. Nie przepada również za szkoleniami, a wykonywanie któryś raz z rzędu tej samej czynności sprawia, że zaczyna się nudzić.

Mimo wrodzonej łagodności, jeśli zajdzie taka potrzeba, staje w obronie swojego właściciela. Jest psem niezwykle rodzinnym, który ceni sobie towarzystwo człowieka. Lubi się bawić, jednak jeśli nie zmusza się go do wykonywania konkretnych czynności. Lubi pieszczoty, głaskanie i pozostawanie w centrum uwagi. Jeśli się nudzi (na przykład siedzi sam zamknięty w domu) może niszczyć meble czy inne rzeczy. Ponadto jest psem ponadprzeciętnie aktywnym, co jest również związane z jego atletyczną budową.

Choroby

Dalmatyńczyki raczej nie chorują, wśród innych psów rasowych wyróżniają się długowiecznością, a odpowiednio pielęgnowane mogą przeżyć nawet do 19 lat. Posiadają one jednak predyspozycje do wrodzonej głuchoty. Jeżeli już występują choroby, to są to :cisawica, młodzieńcza nefropatia, kamica moczanowa, skręt żołądka lub niedoczynność tarczycy. Wymienione choroby są jednak wyleczalne i przy stałej kontroli weterynarza można zapobiec ich rozwojowi.

Dalmatyńczyki są bardzo specyficznymi psami, które wyróżnia przede wszystkim wygląd i niepospolity charakter. Same w sobie są uparte, nie lubią wykonywać poleceń, jednak cenią sobie przy tym relację z człowiekiem. Nie lubią samotności, uwielbiają się za to bawić, są psami rodzinnymi. Dobrze reagują na dzieci, jednak w przypadku innych zwierząt mogą być zazdrosne. Mimo łagodnego charakteru, jeśli zajdzie taka potrzeba, to staną w obronie człowieka. Same w sobie są psami bardzo aktywnymi, dlatego też są idealne dla osób, które regularnie uprawiają sporty (będą dobrymi towarzyszami biegów długodystansowych). Psy te nie lubią zamknięcia. Niemal zawsze robią to co chcą i ciężko je poskromić.

WST

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …