Rynek sztuki ulega ciągłym zmianom. Obecnie najszerzej komentowanym tematem jest sztuka NFT. Na całym świecie powstają liczne instytucje dedykowane tej formie twórczości – trend pojawił się również w Polsce i powoli się rozwija. Kilka dni temu powstał pierwszy w Polsce dom aukcyjny zajmujący się wyłącznie sztuką NFT. Warto zacząć od wyjaśnienia – czym jest sztuka NFT?
NFT to niewymienialny, niezmienny rodzaj certyfikatu. Potwierdza on unikatowy charakter cyfrowych obiektów w rejestrze blockchain. NFT pozwala w sposób klarowny stwierdzić, kto jest właścicielem dowolnego wirtualnego przedmiotu. Działalność Awers-Art skupia się na tworzeniu NFT dzieł sztuki.
Skąd pomysł na założenie tego rodzaju działalności?
Jak wspomina prezes domu aukcyjnego Beata Tarnowska: – Pomysłodawcą był mój mąż, jest on również jednym ze wspólników. Zawodowo zajmuję się malarstwem, publicystyką, prowadzę również zajęcia z malarstwa uniwersytecie. Mąż jest ścisłym umysłem – temat NFT interesował go już od dłuższego czasu, a widząc jakie NFT daje możliwości jeśli chodzi o rozwój i promocję sztuki, nie czekaliśmy długo z podjęciem decyzji. Zależało nam jednak, aby nie prowadzić działalności polegającej na masowym tworzeniu tokenów. Jest to świeży segment, jednak nie mam wątpliwości co do samej technologii – NFT wpłynie na rozwój licznych branż. Ważne jest również to, aby technologia była wykorzystywana w sposób prawidłowy – nie ma potrzeby zużywać więcej energii niż jest konieczne.

Jaki rodzaj nabywcy może być zainteresowany aukcjami NFT?
Zainteresowanie sztuką NFT rośnie – chcąc rozwijać działalność w tym kierunku trzeba się liczyć z kontrowersjami. Awers-Art nie będzie miejscem, w którym będą generowane duże ilości NFT i wystawiane do masowej sprzedaży. Skupiamy się na wyselekcjonowanej ofercie skierowanej do określonego kolekcjonera czy inwestora – takiego który tak jak my i wiele innych instytucji wierzy, że NFT jako technologia jest możliwością usprawnienia funkcjonowania licznych segmentów życia. Wystarczy zrozumieć samą technologię – jeśli się to zrobi, zobaczy się potencjał jaki kryje i jakie daje możliwości nie tylko dla sztuki, ale szeregu różnych dziedzin jak muzyka, nieruchomości, publicystyka czy logistyka – mówi Tarnowska.
Obecnie w Awers-Art trwa już pierwsza aukcja (dostępna pod adresem https://awers-art.pl/aukcja/laura-pawela-cant-go-to-real-world-2002/ ), na której można licytować NFT wyjątkowego dzieła warszawskiej artystki Laury Paweli.
Materiał partnera