awers art
NFT to niewymienialny, niezmienny rodzaj certyfikatu. Potwierdza on unikatowy charakter cyfrowych obiektów w rejestrze blockchain | fot.: materiał partnera

Awers-Art – pierwszy dom aukcyjny oferujący wyłącznie sztukę NFT już działa

Rynek sztuki ulega ciągłym zmianom. Obecnie najszerzej komentowanym tematem jest sztuka NFT. Na całym świecie powstają liczne instytucje dedykowane tej formie twórczości – trend pojawił się również w Polsce i powoli się rozwija. Kilka dni temu powstał pierwszy w Polsce dom aukcyjny zajmujący się wyłącznie sztuką NFT. Warto zacząć od wyjaśnienia – czym jest sztuka NFT?

NFT to niewymienialny, niezmienny rodzaj certyfikatu. Potwierdza on unikatowy charakter cyfrowych obiektów w rejestrze blockchain. NFT pozwala w sposób klarowny stwierdzić, kto jest właścicielem dowolnego wirtualnego przedmiotu. Działalność Awers-Art skupia się na tworzeniu NFT dzieł sztuki.

Skąd pomysł na założenie tego rodzaju działalności?

Jak wspomina prezes domu aukcyjnego Beata Tarnowska: – Pomysłodawcą był mój mąż, jest on również jednym ze wspólników. Zawodowo zajmuję się malarstwem, publicystyką, prowadzę również zajęcia z malarstwa uniwersytecie. Mąż jest ścisłym umysłem – temat NFT interesował go już od dłuższego czasu, a widząc jakie NFT daje możliwości jeśli chodzi o rozwój i promocję sztuki, nie czekaliśmy długo z podjęciem decyzji. Zależało nam jednak, aby nie prowadzić działalności polegającej na masowym tworzeniu tokenów. Jest to świeży segment, jednak nie mam wątpliwości co do samej technologii – NFT wpłynie na rozwój licznych branż. Ważne jest również to, aby technologia była wykorzystywana w sposób prawidłowy – nie ma potrzeby zużywać więcej energii niż jest konieczne.

Can’t go to real world Laury Paweli
Can’t go to real world Laury Paweli | fot.: materiał partnera

Jaki rodzaj nabywcy może być zainteresowany aukcjami NFT?

Zainteresowanie sztuką NFT rośnie – chcąc rozwijać działalność w tym kierunku trzeba się liczyć z kontrowersjami. Awers-Art nie będzie miejscem, w którym będą generowane duże ilości NFT i wystawiane do masowej sprzedaży. Skupiamy się na wyselekcjonowanej ofercie skierowanej do określonego kolekcjonera czy inwestora – takiego który tak jak my i wiele innych instytucji wierzy, że NFT jako technologia jest możliwością usprawnienia funkcjonowania licznych segmentów życia. Wystarczy zrozumieć samą technologię – jeśli się to zrobi, zobaczy się potencjał jaki kryje i jakie daje możliwości nie tylko dla sztuki, ale szeregu różnych dziedzin jak muzyka, nieruchomości, publicystyka czy logistyka – mówi Tarnowska.

Obecnie w Awers-Art trwa już pierwsza aukcja (dostępna pod adresem https://awers-art.pl/aukcja/laura-pawela-cant-go-to-real-world-2002/ ), na której można licytować NFT wyjątkowego dzieła warszawskiej artystki Laury Paweli.

Materiał partnera

Sprawdź także

obraz zachód słońca

Obraz zachód słońca – sposób na dodanie uroku naszemu mieszkaniu

Salon jest idealnym miejscem na to, aby zastosować w nim obrazy zachodów słońca. Zapewnia to …