odzież używana
Podczas zakupów w second handach najlepiej unikać inwestowania w przetarte, rozciągnięte, lekko zmechacone czy wyblakłe ubrania | fot.: materiał partnera

Jak kupować w sklepach z odzieżą używaną?

W ostatnich latach rośnie popularność kupowania odzieży używanej. Wszystko dlatego, że w tego typu sklepach za dobrej jakości ubrania można zapłacić znacznie mniej niż w popularnych sieciówkach. Co więcej, jest to bardziej ekologiczne, gdyż do wyprodukowania nowych rzeczy zużywa się mnóstwo surowców naturalnych, a sam przemysł odzieżowy znacząco przyczynia się do emisji dwutlenku węgla i generowania plastikowych odpadów.

To nieprawda, że w second handach kupują jedynie osoby, które mają ograniczony budżet. Jak się okazuje, zakupy robią tam też zamożne osoby czy nawet gwiazdy, poszukujące wysokiej klasy, unikatowych rzeczy. Obecnie zarówno w większych, jak i mniejszych miastach znajdziesz stacjonarne sklepy, gdzie wśród zagranicznych ciuchów można znaleźć prawdziwe perełki z minionych kolekcji najbardziej znanych projektantów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się też odzież używana online, co pozwala zaopatrzyć się w oryginalne rzeczy bez wychodzenia z domu.

Kto pierwszy, ten lepszy – dlaczego warto kupować w second handach z rana?

Pierwszą, a zarazem najważniejszą zasadą, aby upolować ciekawe ubrania w second handach, jest chodzenie na zakupy z samego rana. Osoby, które liczą na znalezienie perełek po południu lub wieczorem przed samym zamknięciem, mogą poczuć się rozczarowane. Do niektórych sklepów z odzieżą używaną kolejki ustawiają się już na godzinę przed otwarciem. To wszystko po to, aby wybrać najbardziej wartościowe rzeczy spośród setek wieszaków. Z tego względu warto pojawić się pod adresem przynajmniej na kwadrans przed otwarciem. Przy odrobinie szczęścia można za niewielkie grosze nabyć skórzane kurtki czy markowe płaszcze w idealnym stanie.

Kupując w lumpeksach, najlepiej sprawdzić w pierwszej kolejności, w jakie dni są dostawy w wybranych sklepach. Każdy rządzi się własnymi prawami – ma swoje własne godziny otwarcia, terminy nowego sortu i ceny za kilogram, dlatego warto porównać oferty kilku second handów.  W wielu z nich już od wczesnych godzin porannych zaczną gromadzić się klienci. Jak się okazuje, można wtedy zaopatrzyć się w naprawdę wyjątkową odzież. Nierzadko są to nowe ubrania z metkami. Niektóre z nich mogą mieć wady fabryczne, dlatego należy uważnie sprawdzać wybrane rzeczy.

Na co zwrócić uwagę kupując odzież używaną?

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w prawdziwe, modowe perełki w niewiarygodnie niskich cenach, najlepiej odwiedzić sklep z niesortowaną odzieżą na wagę. Wieszaki w tego typu sklepach zwykle uginają się od ilości rzeczy. W takim przypadku niezwykle ważne jest jednak, aby mieć dobre oko. Każdy ciuch należy dokładnie obejrzeć, aby sprawdzić, czy nie ma na nim widocznych plam lub trudnych do usunięcia uszkodzeń.

Podczas zakupów w second handach najlepiej unikać inwestowania w przetarte, rozciągnięte, lekko zmechacone czy wyblakłe ubrania. Nawet jeśli kosztują jedynie złotówkę, to prawdopodobnie nie posłużą zbyt długo, a przy tym już na pierwszy rzut oka będą wyglądać jak “z drugiej ręki”. Co więcej, nie należy kierować się rozmiarem na metce, tylko w miarę możliwości zawsze przymierzać wybrane ciuchy przed zakupem. W ten sposób upewnisz się, że na Tobie wyglądają równie efektownie, co na wieszaku.

Materiał partnera zewnętrznego