dracaena cinnabari
Najbardziej rozpoznawalnym endemicznym gatunkiem na wyspie Sokotra jest dracaena cinnabari, potocznie nazywana smoczym drzewem | fot.: stock.adobe.com

Tajemnice ukryte w najbardziej odległych zakątkach świata: 10 nieznanych atrakcji turystycznych

Podróże to nie tylko sztuka odkrywania nowych miejsc, ale również sztuka odkrywania siebie. W dobie cyfryzacji i globalnej dostępności informacji, wiele miejsc na naszej planecie wydaje się być znanych i zbadanych. Mimo to, na świecie istnieje cały szereg mniej znanych, lecz równie fascynujących miejsc, które są w stanie zaoferować niezapomniane doświadczenia dla prawdziwych odkrywców. Oto lista 10 mniej znanych, a zasługujących na uwagę, atrakcji turystycznych:

Wyspa Socotra, Jemen – Ta odizolowana wyspa, położona na Morzu Arabskim, słynie z niezwykłej flory i fauny. Socotra, często nazywana „Galapagos Orientu”, może pochwalić się unikalnym ekosystemem, w którym żyje wiele gatunków występujących tylko tutaj.

Tunel miłości, Ukraina – Ukryty w niewielkiej miejscowości Klevan, ten malowniczy tunel utworzony przez drzewa, które otaczają torowisko, jest popularnym miejscem dla zakochanych. Tunel miłości mierzy prawie 3 kilometry długości i zyskał sławę jako miejsce szczęśliwych par.

Klevan, Ukraina
Romantyczny Tunel Miłości w Klevanie, Ukraina, stworzony przez rosnące po bokach torów drzewa | fot.: stock.adobe.com

Huacachina, Peru – Ta malownicza wioska oazowa położona jest w sercu pustyni Ica, a jej piękno można podziwiać z wysokich wydm. Huacachina, często nazywana „Oazą Ameryki”, oferuje turystom niezapomniane doświadczenia, takie jak sandboarding czy jazda na buggies.

Oaza Huacachina
Oaza Huacachina zaskakująco ukryta wśród wysokich piaskowych wydm pustyni Ica w Peru | fot.: stock.adobe.com

Grobowiec Qin Shi Huanga – Chińskie piramidy to dawne grobowce i mauzolea, które znajdują się w Chinach. Najbardziej znanym z nich jest grobowiec Qin Shi Huanga, pierwszego cesarza Chin, w którego skład wchodzi słynna Terakotowa Armia.

terakotowa armia
Grobowiec, pomimo swojego znaczenia, został zapomniany na wieki, aż do czasu, gdy został przypadkowo odkryty w 1974 roku przez trzech rolników podczas kopania studni | fot.: stock.adobe.com

Chand Baori, Indie – Jedno z najbardziej imponujących dzieł architektury wodnej, Chand Baori to starożytna studnia ze schodami o głębokości 30 metrów. Ten oszałamiający obiekt, położony w małej wiosce Abhaneri, jest miejscem o niezwykłej historii i kulturowym bogactwie.

Chand Baori Indie
Wzorowo zachowana starożytna studnia Chand Baori w Abhaneri, Indie, przykład zdumiewającej starożytnej architektury | fot.: stock.adobe.com

Door to Hell, Turkmenistan – Fascynujący widok na „Drzwi do Piekła”, palący się od 1971 roku krater w pustyni Karakum w Turkmenistanie.

wrota piekieł
Krater ten powstał wskutek zapadnięcia pola gazu ziemnego do jaskini nieopodal miejscowości Derweza w Turkmenistanie | fot.: stock.adobe.com

Gangkhar Puensum, BhutanNa tle znanej sławy Mount Everest, wznosi się Gangkhar Puensum – ostatni bastion niezdobytych szczytów, który nadal utrzymuje swoją tajemniczość. To góra o wysokości 7570 m n.p.m., najwyższy szczyt Bhutanu, 47. szczyt Ziemi i jednocześnie najwyższy niezdobyty szczyt świata. Obramowany surowym majestatem Himalajów, ten szczyt w Bhutanie jest prawdziwym wyzwaniem dla tych, którzy szukają nieodkrytych dróg wśród górskich szlaków.

Gangkhar Puensum
Widok na Gangkhar Puensum z Ura La | fot.: Autorstwa Rhion – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3353803

Sala Keoku, Tajlandia – Ta niezwykła rzeźbiarska instalacja, stworzona przez tajskiego artystę i mnicha Luang Pu Bunleua Sulilata, to zbiór imponujących, ponad 20-metrowych rzeźb przedstawiających sceny z mitologii i tradycji buddyjskich. Park znajduje się w prowincji Nong Khai, na północnym wschodzie Tajlandii, i jest prawdziwym skarbem dla miłośników sztuki i duchowości.

Nong Khai, Tailandia
Sala Keoku to park z gigantycznymi fantastycznymi betonowymi rzeźbami inspirowanymi buddyzmem i hinduizmem | fot.: stock.adobe.com

Puszcza Białowieska, Polska i Białoruś – Rozciągająca się na granicy Polski i Białorusi, Puszcza Białowieska to ostatni i największy fragment pierwotnego lasu nizinnego w Europie. To tutaj znajduje się rezerwat żubrów, gdzie można spotkać te majestatyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

puszcza białowieska
Majestatyczne żubry w ich naturalnym środowisku, w sercu Puszczy Białowieskiej, ostatnim kawałku pierwotnego lasu nizinnego w Europie | fot.: stock.adobe.com

Wulkan Maly Semyachik, Rosja – Ten niezwykły wulkan na Kamczatce, z kwasowym jeziorem w kraterze, jest mało znaną atrakcją, która oferuje unikalne doświadczenie dla odważnych podróżników. Wulkan Maly Semyachik, położony w rezerwacie przyrody Kronocki, przyciąga swoją surową i dziką scenerią.

Maly Semyachik Kamczatka
Niesamowity widok na kwasowe jezioro w kraterze Wulkanu Maly Semyachik, ukrytego w rezerwacie przyrody Kronocki na Kamczatce | fot.: stock.adobe.com

W tych dziesięciu miejscach, od tajemniczych grobowców w Chinach po niewiarygodne naturalne piękno Wyspy Socotra, ukrywają się skarby, które czekają na odkrycie. Nie bój się zanurzyć się w niewiadome i odkrywać niezbadane zakątki globu. To właśnie te ukryte perły tworzą niezapomniane opowieści, które możemy potem przekazywać dalej. Niezależnie od tego, gdzie Twoja podróż Cię zaprowadzi, pamiętaj, że największą przygodą jest sama podróż – odkrywanie nieznanych, docenianie niewidzialnego i zrozumienie niezrozumiałego. Tak więc zapakuj walizki, otwórz swój umysł na nowe doświadczenia i ruszaj w podróż, aby odkryć te niesamowite tajemnice, które kryją najbardziej odległe zakątki świata. Twoja przygoda dopiero się zaczyna!

REDo

Sprawdź także

joga Kerala

Najlepsze kierunki do wyjazdów z jogą

Wyjazdy z jogą są coraz bardziej popularne wśród ludzi poszukujących harmonii, spokoju i wewnętrznego rozwoju. …