DeLorean DMC-12 z Powrotu do przyszłości
DeLorean DMC-12 z Powrotu do przyszłości | fot.: stock.adobe.com

10 kultowych samochodów filmowych

Samochody w filmach często stają się tak samo rozpoznawalne jak sami aktorzy, a niektóre z nich osiągają status kultowy. Oto dziesięć najbardziej ikonicznych samochodów, które zapisały się w historii kina.

1. DeLorean DMC-12 („Powrót do przyszłości”)

Znany jako maszyna czasu w filmie „Powrót do przyszłości”. Jego futurystyczny wygląd i zdolność do podróżowania w czasie uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów w historii kina.

DeLorean DMC-12 został zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro i produkowany przez DeLorean Motor Company (DMC) w latach 1981-1983. Firma została założona przez Johna DeLoreana, byłego wiceprezesa General Motors, który marzył o stworzeniu innowacyjnego samochodu sportowego.

Samochód wyróżniał się swoim futurystycznym wyglądem, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystycznych drzwi typu „skrzydła mewy”. Karoseria wykonana była ze stali nierdzewnej.

DMC-12 był wyposażony w silnik V6 o pojemności 2,85 litra, który współpracował z 5-biegową manualną skrzynią biegów lub 3-biegową automatyczną. Mimo sportowego wyglądu, jego osiągi były raczej przeciętne, z przyspieszeniem od 0 do 60 mil/h (ok. 97 km/h) w około 8,8 sekundy.

W filmie „Powrót do Przyszłości” z 1985 roku, reżyserowanym przez Roberta Zemeckisa, DeLorean został przerobiony na maszynę czasu przez fikcyjnego naukowca, doktora Emmetta Browna (grany przez Christophera Lloyda). Film nadał DMC-12 status kultowego, a jego unikalny design i fikcyjna funkcja podróży w czasie sprawiły, że stał się on symbolem popkultury lat 80.

2. Aston Martin DB5 („Goldfinger”, seria James Bond)

1964 Aston Martin DB5 James Bond
Aston Martin DB5 to synonim stylu i klasy | fot.: stock.adobe.com

Aston Martin DB5 to synonim stylu i klasy, który stał się nieodłącznym elementem serii o Jamesie Bondzie, począwszy od filmu „Goldfinger”.

Aston Martin DB5 to kolejny samochód, który zyskał sławę dzięki kinematografii, stając się ikoną dzięki swojemu występowi w serii filmów o Jamesie Bondzie. Pierwszy raz pojawił się w filmie „Goldfinger” z 1964 roku, gdzie był wykorzystywany przez tytułowego agenta 007, granego przez Seana Connery’ego. Oto kilka kluczowych informacji o tym kultowym samochodzie:

Aston Martin DB5 został wprowadzony na rynek w 1963 roku jako następca modelu DB4. Samochód został zaprojektowany przez Carrozzeria Touring Superleggera, a jego produkcja trwała do 1965 roku.

DB5 zachwycał eleganckim, klasycznym designem, który do dziś jest uważany za jeden z najpiękniejszych w historii motoryzacji. Charakterystyczne dla tego modelu były aluminiowe nadwozie, eleganckie linie oraz luksusowe wykończenie wnętrza.

Pod maską DB5 znajdował się 4-litrowy silnik rzędowy sześciocylindrowy, który generował moc około 282 koni mechanicznych. Samochód mógł przyspieszyć od 0 do 100 km/h w około 8 sekund, co na tamte czasy było imponującym wynikiem.

To właśnie rola w filmie „Goldfinger” sprawiła, że DB5 stał się legendą. W filmie samochód był wyposażony w szereg gadżetów szpiegowskich, takich jak wyrzutnie pocisków, obracające się tablice rejestracyjne, tarcze przeciwko pościgom oraz tarczę kuloodporną. Te fikcyjne dodatki przyczyniły się do sławy DB5 jako „najbardziej znanego samochodu na świecie”.

DB5 pojawił się również w innych filmach o Jamesie Bondzie, w tym w „GoldenEye”, „Casino Royale”, „Skyfall” i „Spectre”, co utrwaliło jego status ikony serii.

3. Ford Mustang GT Fastback („Bullitt”)

1967 Ford Mustang 390 GT Fastback Coupe
1967 Ford Mustang 390 GT Fastback Coupe | fot.: stokc.adobe.com

Steve McQueen za kierownicą tego Mustanga w filmie „Bullitt” to jedna z najbardziej znanych scen pościgu w historii kina.

Ford Mustang został wprowadzony na rynek w 1964 roku i szybko stał się symbolem amerykańskiej motoryzacji. Model GT Fastback, który pojawił się w filmie „Bullitt”, pochodził z 1968 roku i był częścią pierwszej generacji tego modelu.

Mustang GT Fastback wyróżniał się sportowym nadwoziem typu fastback, co nadawało mu dynamiczny i agresywny wygląd. Samochód ten był dostępny z różnymi opcjami silnikowymi, ale wersja z filmu „Bullitt” była wyposażona w potężny silnik V8.

„Bullitt” jest szczególnie znany z jednej z najbardziej ikonicznych scen pościgu w historii kina. Ford Mustang GT Fastback, prowadzony przez postać Steve’a McQueena, ściga się po ulicach San Francisco z Dodge’em Chargerem. Ta scena, ze względu na swoją intensywność i realizm, przeszła do historii jako jedna z najlepszych scen pościgów filmowych.

W filmie „Bullitt”, Mustang był wyposażony w 390-cubic inch (6.4-litrowy) silnik V8, który generował moc 325 koni mechanicznych. Samochód ten był znany ze swojej surowej mocy i muskularnego brzmienia.

Ford kilkakrotnie wypuszczał specjalne edycje Mustangów, które były hołdem dla modelu z filmu „Bullitt”, oferując nowoczesne samochody z designem i detalami nawiązującymi do oryginalnego modelu z 1968 roku.

4. Batmobile („Batman”, 1989)

Batmobile
Batmobile z filmu Batman, replika | fot.: stock.adobe.com

Batmobile z filmu Tima Burtona z 1989 roku stał się jednym z najbardziej charakterystycznych pojazdów superbohatera, z jego gotyckim designem i zaawansowaną technologią.

Batmobile z filmu „Batman” z 1989 roku, w reżyserii Tima Burtona, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych pojazdów w historii kina. Ten konkretny model Batmobile’a stał się symbolem stylu gotyckiego i futurystycznego designu, który charakteryzował film Burtona.

Batmobile z 1989 roku został zaprojektowany przez Anton Furst, który był również scenografem filmu. Samochód ten wyróżniał się swoim wyjątkowym, gotyckim wyglądem, który idealnie pasował do mrocznej i stylizowanej wizji Gotham City stworzonej przez Burtona. Jego design łączył elementy klasyczne z futurystycznymi, tworząc niepowtarzalny i zapadający w pamięć wygląd.

Pod względem technicznym, Batmobile był zbudowany na bazie Chevroleta Impala z 1970 roku. Samochód był wyposażony w silnik V8, a jego karoseria została wykonana z włókna szklanego. Choć w filmie Batmobile dysponował wieloma fikcyjnymi gadżetami, w rzeczywistości był to bardziej pokazowy pojazd niż funkcjonalny samochód.

W filmie Batmobile był wyposażony w szereg gadżetów, w tym wyrzutnie rakiet, hak do zawracania, opancerzenie, a nawet mechanizm, który pozwalał mu obracać się o 180 stopni w miejscu. Te elementy dodawały pojazdowi charakteru i były kluczowe dla jego roli w filmie.

5. Ecto-1 (Cadillac Miller-Meteor, „Pogromcy duchów”)

Ecto-1 z Pogromców duchów
Ecto-1 z Pogromców duchów | fot.: stock.adobe.com

Ambulans/karawan Cadillac Miller-Meteor przekształcony w Ecto-1 to ikona filmu „Pogromcy duchów”, nie do pomylenia z żadnym innym pojazdem.

Ecto-1 został zbudowany na bazie Cadillaca Miller-Meteor z 1959 roku, który pierwotnie był kombinacją ambulansu i karawanu. Samochód ten był wyborem idealnym do przeróbki na pojazd „Pogromców duchów” ze względu na jego duży rozmiar i charakterystyczny wygląd.

6. Mini Cooper („Włoska robota”, 1969)

Klasyczny Mini Cooper
Klasyczny Mini Cooper | fot.: stock.adobe.com

Klasyczne samochody Mini Cooper użyte w filmie „Włoska robota” stały się synonimem brawurowych pościgów i kaskaderskich wyczynów.

7. Dodge Charger („Szybcy i wściekli”)

1968 Dodge Charger
1968 Dodge Charger | fot.: stock.adobe.com

Dodge Charger, zwłaszcza ten z pierwszego filmu serii „Szybcy i wściekli”, stał się ikoną dla fanów tuningu i wyścigów ulicznych.

Dodge Charger to klasyczny amerykański samochód, który był produkowany przez Dodge w różnych wersjach od lat 60-tych XX wieku. Model, który pojawił się w „Szybkich i wściekłych”, to Dodge Charger z 1970 roku, znany ze swojego muskularnego wyglądu i potężnych osiągów.

W serii „Szybcy i wściekli”, Dodge Charger jest ściśle związany z postacią Dominica Toretto, graną przez Vin Diesela. Samochód ten pojawia się w wielu kluczowych scenach i jest często przedstawiany jako niezwykle potężny i niemal niepokonany w wyścigach ulicznych.

Charger z 1970 roku był zwykle wyposażony w silnik V8, który w zależności od wersji mógł generować od 335 do 425 koni mechanicznych. W filmach, samochód ten często jest przedstawiany jako jeszcze bardziej zmodyfikowany i wzmocniony, aby sprostać ekstremalnym wyzwaniom wyścigów.

8. Ferrari 250 GT California Spyder („Ferris Bueller’s Day Off”)

Ferrari 250 GT California Spyder
Ferrari 250 GT California Spyder | fot.: stock.adobe.com

Samochód, którym Ferris Bueller jeździł podczas swojego wolnego dnia, stał się marzeniem wielu widzów i symbolem wolności.


Ferrari 250 GT California Spyder, które pojawiło się w filmie „Ferris Bueller’s Day Off” (pol. „Wolny dzień Ferrisa Buellera”) z 1986 roku, jest kolejnym przykładem samochodu, który zyskał kultowy status dzięki swojemu występowi w kinematografii. Ten klasyczny samochód, będący połączeniem luksusu i wyjątkowych osiągów, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych modeli Ferrari.

Ferrari 250 GT California Spyder to luksusowy samochód sportowy produkowany przez włoskiego producenta Ferrari w latach 50. i 60. XX wieku. Był to jeden z najbardziej ekskluzywnych i pożądanych modeli Ferrari w tamtym czasie.

250 GT California Spyder wyróżniał się eleganckim, klasycznym designem i był jednym z najpiękniejszych samochodów swojej epoki. Miał charakterystyczne, opływowe linie i był dostępny zarówno w wersji z miękkim, jak i twardym dachem.

Ferrari 250 GT California Spyder było wyposażone w silnik V12 o pojemności 3 litrów, który generował moc około 240 koni mechanicznych. Samochód ten był znany ze swoich doskonałych osiągów i był jednym z najszybszych samochodów swojej epoki.

9. Ford Gran Torino („Gran Torino”)

Ford Gran Torino
Ford Gran Torino | fot.: stokc.adobe.com

Ford Gran Torino z filmu Clinta Eastwooda o tym samym tytule stał się niemal tak samo znaczący dla fabuły jak sam główny bohater.

Ford Gran Torino, znany przede wszystkim z filmu „Gran Torino” z 2008 roku, w reżyserii i z główną rolą Clinta Eastwooda, jest przykładem samochodu, który zyskał rozpoznawalność dzięki swojej roli w kinematografii. W filmie, Gran Torino nie tylko służy jako kluczowy element fabuły, ale także jako symbol większych tematów i emocji.

Ford Gran Torino był produkowany przez Ford Motor Company w latach 1968-1976. Model ten był częścią linii Torino i był dostępny w różnych wariantach nadwozia, w tym jako sedan, coupe i kombi.

Gran Torino z filmu „Gran Torino” to model z 1972 roku. Samochód ten wyróżniał się swoim muskularnym wyglądem, charakterystycznym dla amerykańskich samochodów z początku lat 70-tych. Miał długą maskę i krótki tył, co nadawało mu agresywny i sportowy wygląd.

W zależności od wersji, Ford Gran Torino był wyposażony w różne silniki, od mniejszych jednostek sześciocylindrowych po duże V8. Model z filmu prawdopodobnie był wyposażony w silnik V8, co było typowe dla tego rodzaju amerykańskich samochodów sportowych tamtej epoki.

10. Volkswagen Garbus („Herbie”)

Herbie, sympatyczny Garbus z serii filmów Disneya
Herbie, sympatyczny Garbus z serii filmów Disneya | fot.: stock.adobe.com

Herbie, sympatyczny Garbus z serii filmów Disneya, zyskał serca widzów na całym świecie, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów filmowych.

Te samochody nie tylko zyskały status ikon popkultury, ale również wpłynęły na branżę motoryzacyjną, inspirując pokolenia fanów i kolekcjonerów. Każdy z nich ma swoją unikalną historię i charakter, który przetrwał próbę czasu.

Redo

Sprawdź także

james bond

Premiery filmowe w 2021 roku – na co jeszcze pójdziemy do kina?

Lato właśnie się skończyło a koniec roku zbliża się do nas nieubłaganie. Większość z nas …