komiksy dla dorosłych
Wśród komiksów dla dorosłych można znaleźć wiele znakomitych pozycji. Jednak osobom, które dopiero zaczynają przygodę z obrazkowymi powieściami, warto polecić kilka bestsellerowych tytułów | fot.: materiał partnera

Czy komiksy są tylko dla dzieci?

Chociaż komiksy kojarzone są głównie z dziecięcą publiką, to wśród fanów graficznych powieści można znaleźć także wielu dorosłych. Dla dojrzałych czytelników powstają specjalne serie 18+. Dlaczego warto zainteresować się komiksem i po jakie tytuły sięgnąć na początku tej przygody?

Czy dorośli czytają komiksy?

Komiksy w społecznej świadomości funkcjonują jako atrybuty dzieci. Sekwencyjne historie obrazkowe z niewielką warstwą tekstową wśród większości dorosłych mają opinię mało poważnych oraz nieskomplikowanych książeczek.

Jednak nie wszyscy dojrzali ludzie podzielają ten pogląd. Dlatego wśród czytelników komiksów znajdują się również osoby starsze. Z myślą o dorosłych odbiorcach powstała nawet specjalna kategoria powieści graficznych. Można w niej znaleźć serie utrzymane w konwencji horrorów, thrillerów oraz science fiction. Nie brakuje także opowiadań kryminalnych, wojennych czy biograficznych.

W komiksach 18+ nie rzadko pojawiają się także wątki erotyczne lub kontrowersyjne kwestie społeczne. Dorośli czytelnicy powieści graficznych mogą również liczyć na dawkę czarnego humoru, cięty język i brutalne sceny walki.

Jakie są zalety komiksów?

Komiksy są specyficzną formą książek. Te powieści graficzne – jak sugeruje sama nazwa, skupiają się głównie na warstwie wizualnej. Tym samym w komiksie ogranicza się do minimum udział narracji czy dialogów. W ten sposób twórca powieści graficznej nieco odchodzi od najbardziej powszechnego medium, czyli języka. Artysta wyraża się przede wszystkim za pomocą obrazów.

Dobrze zaprojektowana grafika komiksowa powinna umiejętnie przekazywać wiadomości na temat wydarzeń, a także wyglądu, cech charakterystycznych czy emocji bohaterów. Zawarcie tych wszystkich informacji w obrazie sprawia, że nie trzeba o nich pisać tak jak w tradycyjnej książce. Dzięki temu komiksy są bardziej zwięzłe i upakowane fabularnie, mając też bardzo bogatą warstwę wizualną.

Rezygnacja z tradycyjnych opisów na rzecz wielowątkowych obrazów wpływa również na długość powieści graficznych. Komiksy są z reguły krótsze niż zwykłe książki. Dlatego też zeszyty z obrazkami można łatwo zabrać ze sobą na urlop czy w podróż do pracy. Skrócona forma powieści decyduje także o tym, że komiksy czyta się relatywnie szybko.

Popularne komiksy dla dorosłych

Wśród komiksów dla dorosłych można znaleźć wiele znakomitych pozycji. Jednak osobom, które dopiero zaczynają przygodę z obrazkowymi powieściami, warto polecić kilka bestsellerowych tytułów. Dużą popularnością cieszą się serie takie jak Sandman, Hellboy, Batman, Żywe Trupy, Kapitan Kloss, Punisher, Kaznodzieja, Armada czy 100 naboi.

Materiał partnera

Sprawdź także

artur urbanowicz deman

Premiera najnowszej książki Artura Urbanowicza „Deman” już 28 września

Już za tydzień w księgarniach pojawi się „Deman” Artura Urbanowicza – epicka historia superbohaterska opowiadająca …