Slender Man to fikcyjna postać, bohater miejskiej legendy opowiadającej o tajemniczej istocie, która ma w zwyczaju niespodziewanie się pojawiać, budząc przerażenie wśród dzieci, albo ujawniać się na zdjęciach | fot.: By Lorethaya [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Kim jest Slender Man? O tym, jak postać ze sfabrykowanych zdjęć stała się bohaterem filmu

Chyba każdy z nas słyszał kiedyś o tajemniczej postaci, która pojawia się znikąd i budzi obezwładniające przerażenie nie tylko wśród najmłodszych. Ostatnio o tej dziwnej istocie zrobiło się jeszcze głośniej, a to za sprawą nowego filmu Slender Man, który właśnie wchodzi na ekrany kin. 

Kim właściwie jest Slender Man?

Slender Man to fikcyjna postać, bohater miejskiej legendy opowiadającej o tajemniczej istocie, która ma w zwyczaju niespodziewanie się pojawiać, budząc przerażenie wśród dzieci, albo ujawniać się na zdjęciach. Zgodnie z legendą, Slender Man zamieszkuje leśne tereny, które oblekają duże ilości chmur i mgieł, co znacznie ułatwia kamuflowanie się. Potwór rzekomo porywa dzieci, które bez pozwolenia rodziców postanowiły wejść do lasu.

Istota z rozmazaną twarzą…

Wygląd Slender Mana (z ang. smukły, szczupły mężczyzna) jest wyraźnie określony. Opisuje się go jako wysoką (około 3-, 4-metrową) szczupłą postać, która nosi czarny garnitur, białą koszulę i czerwony krawat. Slender Man jest zdolny do rozciągania swoich ramion do nienaturalnych długości. Najbardziej przerażająca jest jednak jego twarz, a raczej jej brak… Tajemnicza postać ma nieokreślone rysy, ponieważ w miejscu, gdzie powinna znajdować się ludzka twarz, znajduje się po prostu gładka skóra.

Nietypowe początki

W internecie można znaleźć informację, zgodnie z którą pierwsze udokumentowane wzmianki o Slender Manie pojawiły się na forum somethingawful.com w 2009 roku. Wtedy też Victor Surge wziął udział w konkursie na stworzenie fikcyjnej historii opowiadającej o zjawiskach paranormalnych, na którego potrzeby spreparował dwa zdjęcia ze Slender Manem w roli głównejJak to się często zdarza w tego typu sytuacjach, tajemniczy bohater przypadł do gustu rzeszy internautów i na dobre zakorzenił się we współczesnej popkulturze.

Slender Man został także bohaterem kilku gier komputerowych, takich jak np. Slender: The Eight Pages, Slender: The Arrival oraz SlenderCraft. Teraz przyszła pora na filmową ekranizację!

slender man
Slender Man jest zdolny do rozciągania swoich ramion do nienaturalnych długości | fot.: By LuxAmber [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Horrorr, że strach się bać

Niedługo będziemy mieli okazję obejrzeć nowy horror, w którym Slender Man „gra” główną rolę. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim miasteczku w Massachusetts. Cztery uczennice pragną zdemaskować tę tajemniczą postać znaną z tradycyjnych przekazów ludowych. W tym celu przystępują do odbycia rytuału. Jak się okazuje, jedna z dziewczyn znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Nastolatki zaczynają podejrzewać, że Slender Man być może jednak istnieje naprawdę…

Slender Man wchodzi na ekrany kin 10 sierpnia (w Polsce 17 sierpnia). Reżyserem filmu jest Sylvain White, natomiast za scenariusz odpowiedzialni byli David Birke i Victor Surge. W rolę Slender Mana wcielił się Javier Botet. Ten hiszpański aktor cierpi na zespół Marfana, który zdiagnozowano u niego w wieku pięciu lat. Osoby dotknięte tą chorobą cechuje m.in. ponadprzeciętny wzrost, bardzo długie nogi i dłonie z długimi palcami, które są tylko kilkoma z wielu różnych objawów występujących w zespole Marfana.

Slender Man to istota, która fascynuje wielu twórców i interesuje rzesze odbiorców kultury masowej. Z całą pewnością warto więc udać się do kina i zobaczyć tę tajemniczą postać w zupełnie nowej odsłonie. No, chyba że się boicie.

IJA

Sprawdź także

Marek Krajewski książki kolejność

W jaki sposób czytać powieści Marka Krajewskiego?

Marek Krajewski jest polskim pisarzem, filologiem klasycznym, ekspertem od językoznawstwa łacińskiego, autorem cieszących się popularnością …