Wiosenne porządki. Sposoby czyszczenia rolet i paneli okiennych

Na rynku mamy ogromny wybór różnych osłon na okna. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zima daje się we znaki nie tylko naszym organizmom, ale także przedmiotom, których używamy. Nie bez przyczyny stosuje się określenie wiosenne porządki, ponieważ faktycznie niektórych czynności nie sposób wykonać podczas niskiej temperatury na dworze, czego przykładem jest choćby mycie okien. A co z roletami wewnętrznymi i panelami okiennymi? Jak je odświeżyć po zimie?

Rolety materiałowe proste

Na rynku mamy ogromny wybór różnych osłon na okna. To, na jakie się zdecydujemy, jest kwestią bardzo indywidualną. Na pewno warto sięgnąć do pomocnego artykułu, który dotyczy specyficznego rodzaju okien: Okna dachowe, rolety czy markizy – co zamontować? Natomiast, gdy chodzi o wspomniane porządki, to zanim do nich przystąpimy, należy się zapoznać z zaleceniami ze strony producenta. W ten sposób będziemy mieli pewność, że materiały nie ulegną odbarwieniu, czy zdeformowaniu.

Podczas czyszczenia trzeba zachować ostrożność i postępować z takimi osłonami delikatnie. Rolet zrobionych z tkanin nie wolno prać na mokro. Mają one bowiem specjalną cienką warstwę środka, który usztywnia, chroni przed blaknięciem, i nie brudzi się tak szybko. Taką powłokę można delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić rozwiniętą, aby wyschła. Pod żadnym pozorem nie wolno używać żelazka do zaprasowania zagnieceń, ponieważ można stopić wierzchnią warstwę i na dobre uszkodzić roletę.

Rolety dzień i noc

Coraz więcej osób decyduje się na popularne rolety dzień i noc. Są one zrobione z poziomych pasów, jednych przezroczystych, a drugich chroniących przed światłem. Ułożone są one naprzemiennie poziomo, co pozwala bardzo wygodnie sterować ilością promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Tego typu produktów nie powinno się również prać w pralce. Z kolei dobre rezultaty przyniesie odkurzanie i przetarcie materiału wilgotną szmatką bez detergentu. Wtedy będziemy mieli pewność, że roleta się nie odbarwi.

Panele okienne

Niektóre osoby zdecydowały się, by zawiesić w oknach panele okienne, czyli tak zwane żaluzje panelowe. Są to pasy wykonane z materiału zawieszone na specjalnej konstrukcji. Sprawia ona, że można całość szybko zdjąć i wygodnie wyczyścić. To, w jaki sposób potraktujemy takie panele, zależy od materiału, z którego całość jest wykonana. W niektórych sytuacjach można sobie nawet pozwolić na wypranie takich tkanin w pralce, jednak to oczywiście zależy od danego produktu.

Jak widać, powinno się zachować ostrożność podczas czyszczenia różnego rodzaju osłon okiennych. Zatem czy będą to żaluzje plisowane SURMA, wspomniane rolety, czy panele okienne zawsze należy dostosować się do wytycznych, które zaleca producent takich artykułów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

okucie obwiedniowe

Wszystko o okuciach okiennych

Okna PCV, drewniane czy aluminiowe? To jedno z pierwszych pytań, na które muszą sobie odpowiedzieć …