okna drewniane
Naturalne odcienie drewna sprawiają, że okna te doskonale komponują się z każdym rodzajem budynku, stanowiąc jego ozdobę | fot.: stock.adobe.com

Okna drewniane: jakość na lata

Wybór nowych okien nie jest decyzją łatwą, gdyż rodzaj surowca z jakiego są wykonane będzie warunkował komfort ich użytkowania oraz wpływał na stronę wizualną domu czy mieszkania. I o ile sam wygląd jest kwestią gustu, tak nad materiałem warto się poważnie zastanowić, by okna służyły nam długie lata i jak najlepiej spełniały swą rolę. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że zarówno okna drewniane jak i plastikowe zachwycają dziś jakością, jednak jest kilka cech, które zdecydowanie wyróżniają te pierwsze na tle innych.

Solidność i trwałość

Drewno jako materiał ciężki i masywny, jest jednak jednocześnie bardzo wytrzymałe i sztywne. Pozwala to producentom na wykonywanie ogromnych przeszkleń bez utraty jakości i z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Nawet duże profile okienne wykonane z drewna nie potrzebują dodatkowego wsparcia, a do tego wyglądają na bardziej smukłe niż okna pcv. Są również odporne na wahania temperatury i nie ulegają odkształceniom w takim stopniu, jak te plastikowe. Biorąc pod uwagę odpowiednią konserwację i pielęgnację, zakłada się, iż drewniane ramy mogą pozostać w doskonałym stanie nawet do pięćdziesięciu lat. To zdecydowanie cecha przemawiająca za wyborem tego właśnie surowca. Ponadto łatwo zaradzić ewentualnym drobnym uszkodzeniom, czy przywrócić ich pierwotne piękno malując je lub lakierując. 

Funkcjonalność i świetne właściwości izolacyjne

Dużą zaletą drewnianej stolarki okiennej jest doskonała izolacja termiczna. Dzięki temu, iż drewniane profile nagrzewają się od słońca, ciepło nie ucieka z domu lecz zostaje skierowane do wewnątrz. Cecha ta doceniana jest szczególnie w miesiącach zimowych, przekładając się znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń. Okna drewniane wyróżnia także wysoka izolacyjność akustyczna, co docenią szczególnie mieszkańcy dużych miast czy właściciele domów usytuowanych blisko ruchliwych dróg. Każdy producent okien deklaruje wartości izolacyjne w opisie swojego wyrobu. Okna drewniane są także szalenie funkcjonalne pozwalając zarówno na montaż szyb o różnej grubości i przeznaczeniu jak i szeroki dobór okuć. Do wyboru mamy także szyby specjalne: ciepłochronne, absorpcyjne, refleksyjne, a nawet samoczyszczące, pokryte specjalną powłoką hydrofilową. Można je także wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia np. antywłamaniowe.

Walory estetyczne

Wydawać by się mogło, że najmniej znaczące, a jednak coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, by okna, oprócz oczywistych walorów praktycznych, zadowalały także ich gusta estetyczne. Duża konkurencja, a także wzrost popularności ram drewnianych sprawiają, że ich wybór na rynku jest naprawdę szeroki, a każdy producent okien stawia sobie za cel oferować je w wielu wzorach i kolorach. Drewno poprzez swoją dużą wytrzymałość na obróbkę znacznie ułatwia to zadanie, pozwalając na dowolne formowanie i stylizowanie okien. Jest także materiałem ekologicznym, nie wymagającym użycia silnych chemikaliów w procesie produkcyjnym, co jest cechą zdecydowanie pożądaną i coraz częściej docenianą. Naturalne odcienie drewna sprawiają, że okna te doskonale komponują się z każdym rodzajem budynku, stanowiąc jego ozdobę. Wnętrzu zaś dodają przytulności i charakteru. Nie można pominąć także faktu, iż drewno jako materiał plastyczny można pomalować lub poddać innym zabiegom dostosowując je do własnych wymagań. Niemniej jednak, jak pokazuje choćby Nardos producent okien drewnianych, najlepszy efekt wizualny osiągniemy stosując naturalne rozwiązania kolorystyczne.

Wybierając okna warto zastanowić się czego oczekujemy i jakie warunki powinny spełniać okna idealne. Te wykonane z drewna niewątpliwie posiadają atuty, których próżno szukać wśród innych. Nie sposób przecenić ich funkcjonalności i solidności. Kiedyś nieco zapomniane i zepchnięte do cienia przez wersje plastikowe, triumfalnie wracają do łask udowadniając swe wszechstronne zalety. Decydując się na okna drewniane mamy pewność doskonałej jakości i trwałości. Niestraszny im także upływ czasu i chwilowe mody, a ponadczasowy styl i naturalne piękno sprawiają, iż idealnie dopełniają wizerunek budynku. Wszystko to sprawia, że okna drewniane to wybór i jakość na lata.

OLI

Sprawdź także

Okna PCV w budynku mieszkalnym

O czym warto pamiętać kupując okna?

Okna to ten element budynku, który, choć sam w sobie dość niepozorny, ma fundamentalne znaczenie …