popularne kierunki studiów
Oto lista 5 najbardziej obleganych kierunków studiów | fot.: stock.adobe.com

Jakie kierunki studiów są obecnie najbardziej oblegane w Polsce?

Często mówi się, że w dzisiejszych znalezienie atrakcyjnej pracy staje się w coraz niższym stopniu powiązane z posiadaniem wykształcenia formalnego. Wydaje się jednak, że jak na razie tego rodzaju poglądy nie znajdują uznania wśród osób wybierających się na studia. Dane statystyczne w sposób jednoznaczny pokazują, że młodzi Polacy wciąż chcą studiować, a niektóre kierunki studiów w każdym roku przeżywają wręcz swego rodzaju oblężenie.

Jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością i gdzie najtrudniej będzie się dostać po maturze? Oto lista 5 najbardziej obleganych kierunków studiów.

Najbardziej oblegane kierunki studiów: top 5

Miejsce 5: Budownictwo

Studia na politechnikach co do zasady cieszą się ogromną popularnością wśród świeżo upieczonych maturzystów. Ta popularność ulega jednak dodatkowej intensyfikacji w przypadku studiów na kierunku budownictwo. Skąd tak duże zainteresowanie właśnie tym kierunkiem? Z pewnością ogromną rolę odgrywa tutaj sytuacja polskiego rynku mieszkaniowego: jak doskonale wiadomo, pomimo wciąż rosnących cen, w Polsce nadal masowo buduje się domy i mieszkania a popyt na nieruchomości mieszkalne, zwłaszcza te położone w dużych miastach, również wykazuje tendencję rosnącą. To z kolei w naturalny sposób generuje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Miejsce 4: Ekonomia

W tym przypadku sytuacja nie jest już tak oczywista, jak ma to miejsce w przypadku budownictwa. A jednak dane statystyczne udostępniane przez polskie uczelnie dowodzą, że ten kierunek cieszy się jeszcze większą popularnością. Bez wątpienia wpływ na to ma fakt, że rodzime firmy wykazują coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wykształcenie ekonomiczne. Co więcej, osoby z wykształceniem kierunkowym w tej dziedzinie niejako z zasady są promowane np. w przypadku pracy w bankach, firmach pożyczkowych czy innych podmiotach rynku finansowego. Być może ekonomia nie zapewnia już na starcie tak wysokich zarobków, jak ma to miejsce w przypadku innych popularnych kierunków, jednak z pewnością wachlarz dostępnych rozwiązań w zakresie zatrudnienia jest po ukończeniu tych studiów naprawdę szeroki.

Miejsce 3: Zarządzanie

Kolejny kierunek, w przypadku którego z jednej strony absolwenci nie mają gwarancji bardzo wysokich zarobków bezpośrednio po zakończeniu studiów, jednak z drugiej strony mogą znaleźć pracę w wielu różnych firmach.

Miejsce 2: Prawo

To chyba najbardziej zaskakująca z pozycji: w końcu doskonale wiadomo, że chociażby dostęp do zawodu adwokata nadal nie jest rzeczą łatwą. Co więcej, samo ukończenie prawa bynajmniej nie jest w stanie zagwarantować wysokich zarobków: praca w charakterze np. zwykłego pracownika kancelarii z pewnością nie może być porównywana pod względem zarobków z pieniędzmi, jakie zarabiają np. absolwenci robotyki lub informatyki. Z drugiej jednak strony doskonale wiadomo, że wykształcenie prawnicze oferuje szerokie możliwości doskonalenia swoich kwalifikacji a także awansu zawodowego. Być może właśnie to przyciąga na studia prawnicze tak ogromną liczbę młodych Polaków.

Miejsce 1: Informatyka

Tutaj nie może już być mowy o żadnej niespodziance: informatyka to od lat najbardziej oblegany kierunek studiów a jednocześnie kierunek uznawany za jeden z najbardziej przyszłościowych. Chociaż co roku studia informatyczne kończą tysiące Polaków, to jednak polskie firmy z dziedziny IT nadal często mają problemy ze znalezieniem specjalistów na konkretne stanowiska. Szacuje się, że ukończenie informatyki na dobrej uczelni to gwarancja zarobków w wysokości nawet 4-5 tysięcy złotych netto już „na starcie”. Nic więc dziwnego, że popyt na studia informatyczne również wykazuje bardzo silną tendencję wzrostową.

RŁO

Sprawdź także

lektor języka angielskiego

Gdzie szukać pracy jako lektor języka angielskiego?

Lektorzy języka angielskiego nadal są poszukiwani na rynku pracy. Wbrew pozorom po studiach filologicznych nie …