szermierka
Klimat klasycznego pojedynku, strategia i precyzja tej dyscypliny przyciągają coraz większą liczbę entuzjastów, zarówno wśród szermierzy, jak i widzów | fot.: stock.adobe.com

Dyscypliny sportowe, które po kilku dekadach znowu stają się popularne

Trendy w sporcie są równie zmiennym zjawiskiem jak w innych dziedzinach życia. Niektóre dyscypliny, które kiedyś cieszyły się ogromną popularnością, z czasem zanikały, tylko po to, aby po kilku dekadach znów wrócić na szczyt. Oto kilka dyscyplin sportowych, które obecnie przeżywają swój renesans.

1. Pływanie synchroniczne

Pierwotnie popularne w latach 50. i 60. XX wieku, pływanie synchroniczne (lub artystyczne) powraca na sportowe salony. Ten dyscyplina, łącząca pływanie, taniec i gimnastykę, cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród miłośników sportów akrobatycznych i tanecznych.

2. Szermierka

Choć szermierka przez długi czas była raczej zapomniana, obecnie zyskuje na popularności. Klimat klasycznego pojedynku, strategia i precyzja tej dyscypliny przyciągają coraz większą liczbę entuzjastów, zarówno wśród szermierzy, jak i widzów.

3. Pétanque

Petanque
Pétanque – tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi | fot.: stock.adobe.com

Ta francuska gra, popularna w latach 60. i 70. XX wieku. Znana jest także jako petanka, gra w bule, gra w kule – zyskuje obecnie na popularności na całym świecie, choć w Polsce – nadal w stopniu umiarkowanym. Pétanque, w którym chodzi o rzucanie metalowymi kulkami tak, aby upadły jak najbliżej małej drewnianej kulki, jest łatwy do nauczenia, a jednocześnie dostarcza wiele radości i zadowolenia.

4. Tenis stołowy (ping-pong)

ping pong
Wymagający precyzji, refleksu i strategicznego myślenia, tenis stołowy przyciąga graczy w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności | fot.: stock.adpbe.com

Tenis stołowy, który swoją popularność zdobył w latach 20. i 30. XX wieku, obecnie doświadcza prawdziwego odrodzenia. I choć w latach 80-tych i 90-tych w ping-ponga grano niemal wszędzie, przez kolejne dwie dekady był mniej popularny. Obecnie stoły do tenisa pojawiają się znowu w przestrzeniach miejskich: wymagający precyzji, refleksu i strategicznego myślenia, tenis stołowy przyciąga graczy w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności.

5. Szachy

partyjka szachów
Popularność szachów rośnie lawinowo na całym świecie | fot.: stock.adobe.com

Szachy, po rozkwicie w latach 70-tych i 80-tych, przez wiele lat cieszyły się mniejszą popularnością wśród szerokiej publiczności. Dzieci lat 80-tych miały szachownice w swoich domach, potem szachy zostały wyparte przez planszówki. Trend na planszówki oczywiście jest stały i mocny, jednak królewska gra na nowo umacnia swoją pozycję. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych (platformy do rozgrywania partii on-line), szachy znowu wracają do łask.

Ponadto, szachy zyskały na popularności dzięki filmom i serialom telewizyjnym, takim jak „Gambit Królowej”, które przedstawiają tę grę w fascynujący sposób.

6. Kajakarstwo

Spływ kajakowy rzeką
Ttrasy spływów kajakowych biegną pośród przepięknych terenów, więc jest to pasja | Photo by Tomasz Kocot/stock.adobe.com

Kajakarstwo, szczególnie w formie wycieczkowej, przeżywa swoje odrodzenie. Coraz więcej osób odkrywa uroki tej formy aktywności na świeżym powietrzu, która nie tylko daje szansę na poprawę kondycji fizycznej, ale także umożliwia bliski kontakt z naturą. Dodatkowo, dzięki rosnącej liczbie firm oferujących wynajem kajaków i organizację spływów, kajakarstwo staje się dostępne dla szerokiej grupy odbiorców.

7. Rower BMX

dzieciaki bmx
Zarówno rywalizacja, jak i sztuczki wykonywane na rowerach BMX, przyciągają coraz większą rzeszę fanów| fot.: stock.adobe.com

Rower BMX, czyli Bicycle Moto Cross, miał swoje pierwsze wielkie lata popularności w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy to młodzi entuzjaści na całym świecie naśladowali swoich motocrossowych bohaterów na specjalnie zaprojektowanych do jazdy offroad rowerach. Dzieciaki w latach 80-tych marzyły o właśnie takich rowerach na komunię. Szał na BMX jednak przeminął (wyparły je rowery górskie), ale nie bezpowrotnie.

W ostatnich latach BMX powrócił, a jego popularność nieustannie rośnie. Zarówno rywalizacja, jak i sztuczki wykonywane na rowerach BMX, przyciągają coraz większą rzeszę fanów. Rower BMX jest nie tylko świetnym narzędziem do wykonywania sztuczek i pędzenia adrenaliną, ale także doskonałym sposobem na poprawę równowagi, koordynacji i siły.

To tylko kilka przykładów dyscyplin, które po latach cieszą się ponownym zainteresowaniem. Ich popularność pokazuje, że sport to nie tylko konkurencja, ale także radość z ruchu, zdrowie i dobrze spędzony czas.

REDo