mozaika na ścianie
Mozaika to układ małych płytek, które tworzą ciekawy wzór | fot.: unsplash

Mozaika na ścianie – jak uniknąć błędów podczas układania?

Mozaika to ponadczasowy, uniwersalny trend we wnętrzarstwie, który nadaje pomieszczeniu charakteru. Drobne elementy mozaiki i zmyślne wzory układania płytek mogą jednak przestraszyć niejednego glazurnika. Niemniej jednak, przy dobrym przygotowaniu, nie jest to wcale tak skomplikowane. Zobacz, jakich błędów unikać przy układaniu mozaiki.

Mozaika − sposoby mocowania

Mozaika to układ małych płytek, które tworzą ciekawy wzór. Układanie niewielkich elementów mozaiki może wydawać się skomplikowane. Komponowanie małych płytek i układanie z nich finezyjnych wzorów to sztuka podobna do malowania obrazu.

Mozaika użytkowa jest dostępna w kilku wersjach do układania. Właściwe wykorzystanie produktów, zgodnie z ich przeznaczeniem, pozwala na dłuższe użytkowanie, bez męczących remontów i wiecznej walki z usterkami.

Jak układać mozaikę?

Układanie mozaiki może wydawać się skomplikowane. Jeżeli jednak będziesz przestrzegać kilku zasad, nie sprawi Ci to większego problemu.

1. Sprawdź plastry mozaiki

Zanim zajmiesz się klejeniem mozaiki, sprawdź najpierw, czy wszystkie plastry są kompletne. Upewnij się, że płytki dobrze trzymają się na plastrze. Jeżeli na plastrze pojawia się wzór z wielobarwnej mozaiki, sprawdź, czy plastry są symetryczne i dobrze się ze sobą komponują. Jeżeli nie − przytnij je do odpowiedniego wzoru. Postaraj się też zaplanować, jak ułożyć poszczególne płytki. Pomogą Ci w tym wytyczne w formie opisu, które znajdziesz na każdym pudełku z mozaiką. W szczególności zwróć uwagę na wszelkie załamania i dotnij do nich plastry mozaiki.

2. Przygotuj podłoże

Kiedy już rozplanujesz układanie mozaiki, czas na przystąpienie do jej układania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono dobrze oczyszczone, gładkie, odtłuszczone i bez jakiegokolwiek pyłu. Ściana powinna być idealnie równa − w przeciwnym razie kostki mozaiki będą się zapadać. Taki efekt uzyskasz poprzez wygładzenie ściany klejem lub tynkiem.

3. Przygotuj klej

Kiedy ściana jest już idealnie gładka i wyrównana, czas na zaprawę klejącą, która pomoże Ci umocować plastry mozaiki. Odpowiedni klej dobiera się w zależności od rodzaju i materiału z jakiego wykonane są mozaiki. Wytyczne dotyczące zaprawy klejącej powinny znajdować się na opakowaniu płytek. Większość płytek klei się na klej cementowy, jednak pamiętaj, że kleje te mogą się różnić od siebie pod względem dodatków, które zmieniają ich zastosowanie i właściwości. Jeżeli masz wątpliwości, czy klej będzie właściwy do mocowania mozaiki, skontaktuj się z producentem płytek.

4. Klejenie mozaiki

Zanim zaczniesz kleić mozaiki, wykonaj próbę klejenia na kilku kostkach, żeby uniknąć niespodzianek. Dzięki temu sprawdzisz, czy substancje chemiczne zawarte w kleju, nie wchodzą w reakcje z mozaiką. Jeśli nie występują żadne przeciwskazania, możesz przejść do klejenia. Co ważne, używaj cienkiej warstwy kleju − warstwa nie powinna być grubsza niż 4 mm. Za duża ilość kleju przy układaniu mozaiki spowoduje, że może ona zostać nierówno ułożona na ścianie (efekt fali), a przede wszystkim przedostanie się między kostki mozaiki, w miejsce gdzie powinna być fuga.

Klej nakładaj pacą z drobnymi zębami równomiernie na całe podłoże − mozaiki nie klei się punktowo, bo może to spowodować nierówności na ścianie. Ważne jest także to, żeby plastry równomiernie przyciskać do ściany. Poszczególne plastry mozaiki dobrze jest oddzielać od siebie krzyżykami − unikaj klejenia na „styk”.

Klejąc płytki, kieruj się dokładnie rysunkiem − sprawdź ułożenie każdego plastra (czy płytki nie są do góry nogami, czy właściwie łączą się ze sobą kolory, czy wzór nie został przerwany). Zwróć szczególną uwagę na miejsce łączenia mozaiki i innych płytek. Powierzchnie powinny być ze sobą idealnie wyrównane.

Mozaika na ścianie. Co to jest mozaika?

Projektanci wnętrz na powrót ochoczo sięgają po mozaiki. Po latach stosowania wielkogabarytowych płyt i gładkich, monotonnych powierzchni w kuchni czy łazience, kolorowe mozaiki są powiewem świeżości we wnętrzarstwie. Co więcej, te dekoracyjne, mozaikowe elementy zaczyna stosować się coraz odważniej w innych pomieszczeniach, np. w holu, w salonie czy sypialni.

Płytki mozaikowe to najczęściej kwadraty, prostokąty, romby czy heksagony. Współczesne wzornictwo stale poszerza swoją ofertę, dzięki czemu możesz ułożyć na swojej ścianie wzór z arabesek, kwiatów czy nawet kropli wody.

Mozaiki mogą być monochromatyczne (jednokolorowe). Jeżeli chcesz jednak wprowadzić nieco koloru do wnętrza, z niewielkich płytek układać możesz własne, unikatowe kompozycje kolorystyczne. Może być to np. klasyczna czarno-biała szachownica, czy też nieregularny układ kwadratów z rozrzuconymi kolorami na planszy. Przy wyborze mozaiki zwróć także uwagę na materiał, z którego wykonane są płytki. Najczęściej wybierane są mozaiki ceramiczne czy szklane. Skorzystaj z oferty Raw Decor i zdecyduj się na mozaikę, która zagości w Twoim domu na lata.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

karnisze styl skandynawski

Karnisze sufitowe w stylu skandynawskim: jak osiągnąć prostotę i elegancję w aranżacji?

Urządzasz dom w stylu skandynawskim? Takie wnętrze wyróżnia się jasnością. Znajduje się w nim sporo …