szachoboks
Szachowy boks jest szczególnie popularny w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Indiach i Rosji | fot.: stock.adobe.com

Trudno uwierzyć, że te sporty istnieją naprawdę

W ciągu ostatnich lat wiele naprawdę nietypowych sportów zdobyło na popularności na całym świecie, często dzięki mediom społecznościowym, które umożliwiły ich promocję i dotarcie do szerszej publiczności. Oto kilka z nich.

Nietypowe sporty często zaskakują swoimi nieprawdopodobnymi połączeniami i zasadami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się humorystyczne czy wręcz absurdalne. Kto by pomyślał, że połączenie szachów z boksem czy futbolu z golfem miałoby sens?

A jednak te niecodzienne dyscypliny, choć mogą wywoływać uśmiech niedowierzania, są traktowane z pełnym poważaniem przez ich entuzjastów.

Takie sporty, choć nietradycyjne, nabierają praw i regulacji, które nie ustępują złożonością tym znanych z popularnych dyscyplin. Świadczą one o nieograniczonej kreatywności ludzkiego ducha i pragnieniu rywalizacji w każdych, nawet najbardziej nieoczekiwanych, warunkach.

Quidditch Mugoli

Muggle Quidditch
Quidditch lub Mugolski quidditch to zespołowa gra sportowa powstała jako efekt popularności książek o Harrym Potterze. Grają w niej dwie siedmioosobowe drużyny, składające się z mężczyzn i kobiet | fot.: Autorstwa BenHollandPhotography – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34016063

Inspiracją dla tego sportu była gra Quidditch z serii książek o Harrym Potterze. W rzeczywistości gracze biegną z miotłami między nogami, próbując zdobyć punkty w różne sposoby, podobnie jak w fikcyjnej grze.

Bossaball

bossaball
Bossaball rozgrywa się na nadmuchiwany boisku z dwoma trampolinami rozdzielonymi siatką | fot.: stock.adobe.com

To mieszanka siatkówki, futbolu i gimnastyki na dmuchanej poduszce z trampoliną w środku. Gracze skaczą wysoko w powietrze, wykonując akrobatyczne triki i próbując przesłać piłkę przez siatkę.

Footgolf

footgolf
Footgolf to sport, w którym gracze kopią piłkę do dołka, wykonując jak najmniejszą liczbę uderzeń | fot.: stock.adobe.com

Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie futbolu i golfa. Gracze kopią piłkę nożną do specjalnie zaprojektowanych dołków na polu golfowym, starając się zrobić to w jak najmniejszej liczbie kopnięć.

Chessboxing

Szachoboks
W pojedynku szachowego boksu zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując | fot.: WCBO, CC BY 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Sport ten łączy szachy i boks. Rywale naprzemiennie rywalizują w rundach szachowych i bokserskich, aż do szach-matu lub nokautu.

Sepak Takraw

sepak takraw
Sepak Takraw, Kick Volleyball – „siatkówka kopana” to błyskawicznie rozwijająca się i niezwykle popularna w Azji południowo-wschodniej dyscyplina sportu drużynowego będąca skrzyżowaniem siatkówki oraz piłki nożnej | fot.: stock.adobe.com

Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, jest to sport podobny do siatkówki, ale gracze używają swoich nóg, głowy, kolan i klatki piersiowej do odbijania piłki.

Slacklining

Slacklining
Slackline to sztuka balansowania i przemieszczania się po wąskiej elastycznej taśmie | fot.: stock.adobe.com

To forma chodzenia po linie, ale w przeciwieństwie do chodzenia po linie na wysokości, slackline jest bardziej elastyczny i zwykle bliżej ziemi, co pozwala na wykonywanie różnych trików.

Podwodny hokej

Hokej podwodny
Hokej podwodny | fot.: Autorstwa Wouss z niderlandzkiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1928633

Tak jak w tradycyjnym hokeju, celem jest wprowadzenie krążka do bramki przeciwnika, ale cała gra odbywa się pod wodą w basenie.

Spikeball

spikeball, spikeball
Gra trwa do chwili, gdy któraś z drużyn nie będzie w stanie odbić piłki lub ta uderzy w obręcz | fot.: stock.adobe.com

Gra polega na odbijaniu małej gumowej piłki od małej okrągłej siatki. Drużyny składają się z dwóch osób, a celem jest uniemożliwienie przeciwnikowi prawidłowego odbicia.

Bubble Football (lub Bubble Soccer)

Bumper football soccer
Bubble football, bubble soccer – sport rekreacyjny, specyficzna odmiana piłki nożnej | fot.: stock.adobe.com

Gracze zakładają duże, przezroczyste bańki powietrza i grają w piłkę nożną. Bańki te chronią graczy przed kontuzjami i dodają element komedii do gry.

Wiele z tych sportów zdobyło popularność dzięki ich niemal absurdalnemu charakterowi, a także zdolności do angażowania społeczności i tworzenia wspaniałych widowisk. W dobie mediów społecznościowych i globalnej komunikacji, nietypowe sporty mają szansę na zdobycie globalnej publiczności i zyskanie uznania na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej.

Redo

Sprawdź także

rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie, ochraniacze i inne obowiązkowe elementy na treningu boksu

Planujesz rozpocząć przygodę z boksem? Ostrzegamy – to dyscyplina, która uzależnia! Zanim jednak udasz się …