szachy ciekawostki
Szachy są nie tylko grą, ale również bogatą dziedziną, która łączy w sobie elementy historii, nauki i kultury | fot.: stock.adobe.com

Ciekawostki o szachach: Od historii do współczesności

Szachy, jedna z najstarszych i najbardziej uniwersalnych gier na świecie, fascynują ludzi od wieków. Nie tylko są one znakomitym ćwiczeniem umysłu, ale również mają bogatą historię i kulturę. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej interesującym ciekawostkom o szachach, zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej.

Początki szachów

 1. Indyjskie korzenie: Szachy wywodzą się z Indii, gdzie były znane jako „Chaturanga”. Gra ta była praktykowana już w VI wieku.
 2. Perski wpływ: Gra szybko rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód, gdzie zyskała nazwę „Shatranj” i stała się popularnym sposobem spędzania czasu na perskim dworze.
 3. Królowa na planszy: W oryginalnej wersji gry nie było figury królowej. Dopiero w średniowiecznej Europie królowa zyskała swoje obecne, potężne możliwości ruchu.
 4. W języku perskim Shah Mat oznacza „król nie żyje”.
 5. Wieczny szach – remisowe zakończenie partii spowodowane powtarzaniem ruchów, które szachują króla przeciwnika.
 6. Najszybszy możliwy pat można osiągnąć w 10 rund.

Szachy i nauka

 1. Szachy i matematyka: Ilość możliwych kombinacji ruchów w szachach jest tak ogromna, że przekracza liczbę atomów we wszechświecie.
 2. Liczbą kombinacji szachowych jest nazywana liczbą shannona. – 10120
 3. Sztuczna inteligencja: Pierwszy program komputerowy zdolny do gry w szachy został stworzony w 1951 roku. W 1997 roku komputer IBM o nazwie Deep Blue pokonał ówczesnego mistrza świata, Garriego Kasparowa.

Ciekawostki współczesne

 1. Norweski szachista Magnus Carlsen zdobył tytuł Arcymistrza w wieku zaledwie 14 lat.
 2. Judit Polgá otrzymała tytuł arcymistrzyni mając 12 lat
 3. Abhimanyu Mishra – najmłodszy arcymistrz szachowy – Abhimanyu Mishra w wieku 12 lat, 4 miesięcy i 25 dni został najmłodszym arcymistrzem szachowym (poziom rankingowy 2500).
 4. Najwyższy wynik w historii należy do Magnusa Carlsena, który 1 maja 2014 osiągnął 2882 punkty rankingowe.
 5. Szachy online: W dobie pandemii COVID-19 popularność szachów online znacząco wzrosła. Serwisy takie jak Chess.com czy Lichess.org zanotowały rekordowe liczby użytkowników.
 6. Szachy w popkulturze: Szachy są często przedstawiane w filmach i serialach. Najnowszym hitem jest serial „Gambit królowej”, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania tą grą.

Wnioski

Szachy są nie tylko grą, ale również bogatą dziedziną, która łączy w sobie elementy historii, nauki i kultury. Od swoich korzeni w starożytnej Indii, przez rozwój w średniowiecznej Europie, aż po współczesne wykorzystanie w dziedzinie sztucznej inteligencji, szachy kontynuują swoją fascynującą ewolucję.

Redo