Poprawność polityczna i satyra
Przyjrzyjmy się innym serialom, które bezlitośnie wyszydzały stereotypy i dyskurs poprawnościowy | fot.: StockAdobe.com

Nie tylko South Park – popkultura wbrew poprawności politycznej

South Park przeszedł do historii telewizji jako serial, który nic sobie nie robi z tak zwanej poprawności politycznej. Jego twórcy przez lata bezlitośnie kpili z doktryn religijnych, polityków oraz aktorów i celebrytów wszelkiej maści. Obrywało się homoseksualistom, mniejszościom narodowym, religijnym, ale także ekstremistom i światowym przywódcom. Przyjrzyjmy się innym serialom, które idąc tym tropem bezlitośnie wyszydzały stereotypy i dyskurs poprawnościowy.

The Simpsons, czyli walka ze stereotypami od 1989 roku

Simpsonów zna nie tylko każde amerykańskie dziecko. Popularność serialu, chociaż nie jest już tak ogromna jak w latach dziewięćdziesiątych wciąż trwa, a charakterystyczni żółtoskórzy mieszkańcy Springfield zapisali się na stałe w światowym kanonie popkultury. Serial produkcji Matta Groeninga od samego początku swojego istnienia bezlitośnie punktuje stereotypy zakorzenione głęboko w amerykańskim społeczeństwie. Główni bohaterowie są narysowanymi grubą kreską (dosłownie i w przenośni) karykaturami członków typowej amerykańskiej rodziny z niższej klasy średniej. Homer to leniwy i głupawy alkoholik, który utrzymuje rodzinę z pracy, o której tak naprawdę nie ma pojęcia. Marge jest typową niedocenianą gospodynią domową. Bart to klasyczny chuligan i błazen, natomiast Lisa jest uosobieniem mądrej i ułożonej, na dodatek świadomej społecznie córki, która już w wieku ośmiu lat przerasta intelektualnie swoich rodziców. Przez wiele lat trwania serialu w inteligentny i zabawny sposób wyszydzano nie tylko polityków i aktorów, ale także charakterystyczne cechy mieszkańców różnych krajów oraz środowisk. Oglądając serial napotkamy na hutników-homoseksualistów, Hindusów próbujących pogodzić elementy swojej kultury z życiem w amerykańskim miasteczku, nowobogackie kluby golfowe, skorumpowaną klasę polityczną oraz nadmiernie rozochoconych erotycznie prezydentów Stanów Zjednoczonych. Simpsonowie to doskonały serial dla każdego miłośnika ciętej i inteligentnej satyry społecznej.

Rick i Morty, czyli nowe spojrzenie na współczesny świat

Rick i Morty to serial, który zadebiutował w 2013 roku i od razu zyskał ogromną popularność. Będący pierwotnie parodią „Powrotu do przyszłości” opowiada o szalonym i genialnym naukowcu – alkoholiku, który zamieszkuje na przedmieściach w garażu domu swojej córki i jej męża. Sam garaż staje się substytutem laboratorium naukowego, a wnuczek, Morty, który na co dzień zmaga się z problemami społecznymi, staje się towarzyszem międzygalaktycznych podróży swojego dziadka. Serial łączy otwarte spojrzenie na role społeczne, ludzką seksualność oraz media, które wyraża się w często powtarzanym przez Ricka haśle: „nie oceniaj” z ciętą satyrą na przesadną poprawność polityczną. Obrywa się zarówno środowiskom feministycznym, jak i nacjonalistom, a zdanie, które pada z ust Ricka w jednym z odcinków: „nie bądź jak owca, myśl za siebie” doskonale oddaje myśl twórców serialu. Rick i Morty to doskonała rozrywka połączona z inteligentnym humorem, który jest remedium na wiele gorączek współczesnego świata.

MDZ

Sprawdź także

Marguerite Gachet Twój Vincent

Wartościowe, nagradzane, poruszające filmy animowane ostatnich lat

Filmy animowane znają i kochają chyba wszyscy — dotyczy to jednakowo zaprawionych kinomanów, miłośników wieczornych …