Marguerite Gachet Twój Vincent
„Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej | na zdj.: Marguerite Gachet; materiał partnera zewnętrznego

Wartościowe, nagradzane, poruszające filmy animowane ostatnich lat

Filmy animowane znają i kochają chyba wszyscy — dotyczy to jednakowo zaprawionych kinomanów, miłośników wieczornych seansów we własnym salonie czy najmłodszych filmowych adeptów. Doskonale wyreżyserowane, zrealizowane i zdubbingowane produkcje rokrocznie szturmem zdobywają kolejne multipleksy, festiwale, a w konsekwencji także znaczące nagrody filmowe. Ostatnie lata obfitowały we filmy, które podbiły dzieje kina animowanego — przypomnijmy sobie kilka z nich.

Coco (2017)

Zdobywcy dwóch Oscarów w 2018r. w kategorii „Najlepsza piosenka” oraz „Najlepszy długometrażowy film animowany” nie trzeba nikomu przedstawiać. Reżyserowany przez Adriana Molinę oraz Lee Unkricha film zdobył również 29 innych nagród — w tym Złotego Globa za „Najlepszy film animowany”. Ta niezwykle wzruszająca, a przy tym ujmująco zabawna i ciepła animacja to opowieść o rodzinie, wsparciu ponad podziałami i miłości, która zdoła pokonać wszelkie konflikty, a nawet przekroczyć granicę między życiem a śmiercią. „Coco” jest doskonałą propozycją zarówno dla tych młodszych, jak i starszych kinomaniaków.

Vaiana. Skarb oceanu (2016)

„Vaiana” jest jednym z ostatnich filmów reżyserskiego duetu Rona Clementsa i Johna Muskera, twórców m.in. „Alladyna”, „Herkulesa” czy „Księżniczki i żaby”. Opowieść o nieustraszonej księżniczce z rajskiej wyspy, wyruszającej w pełną niebezpieczeństw wyprawę, której celem jest uratowanie ukochanej wioski i jej mieszkańców zapewni doskonałą rozrywkę całej rodzinie. Przeplatana nietuzinkowym humorem, pięknymi kadrami oraz wpadającymi w ucho piosenkami, z których słynie wytwórnia Disney, będzie świetnym seansem na niedzielne popołudnie.

Zwierzogród (2016)

To kolejny laureat Oscara. Zwycięzca w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany” wyreżyserowany przez Byrona Howarda i Richa Moore’a podbił serca miłośników animacji historią Judy Hops i Nicka Bajera — bohaterów, którzy — mimo pewnych różnic — łączą swoje siły w walce ze złem, które czyha na mieszkańców Zwierzogrodu. Podróż do świata naszych milusińskich niejednego tropiciela zagadek prędko zwiedzie z tropu. Akcja zagęszcza się z każdą chwilą, a „Zwierzogród”, poza mnóstwem humoru i radości, wniesie do Waszego życia niezapomniany morał o przyjaźni, szacunku i walce o swoje mimo wszystko.

Sekretne życie zwierzaków domowych (2016)

Czy zastanawialiście się kiedyś, co porabiają Wasi podopieczni pod Waszą nieobecność? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie właśnie w tym filmie. Chris Renaud i Yarrow Cheney zabiorą was do świata, w którym rządzą zwierzaki — małe i duże, psy i koty, ptaki i króliki. Współpracując ze sobą w pełnej komitywie, podczas nieobecności ludzi przeżywają przygody, o których nigdy nam się nie śniło. Zdobywca nagród Kids Choice w 2017 roku, będzie świetną propozycją dla tych, którzy chcą pokazać najmłodszym świat zwierząt z innej perspektywy i uświadomić małym kinomanom, jak ogromną rolę odgrywają zwierzęta w naszym życiu.

Gdzie jest Dory (2016)

„Gdzie jest Dory”, podobnie jak „Gdzie jest Nemo?” wyszła spod ręki Andrew Stantona, reżysera odpowiedzialnego m.in. za „Toy Story 4”, „Wall•e” czy „Potwory i spółka”, nie dziwi więc fakt, że film otrzymał w 2017 roku nagrodę Saturna w kategorii „Najlepszy film animowany”. Nie obyło się również bez nominacji do BAFTA oraz Chritics Choice. „Gdzie jest Dory” to świetna animacja spod znaku Studia Pixar, która sprawi frajdę tak samo na spotkaniu w gronie przyjaciół, jak i podczas przyjęcia urodzinowego najmłodszego członka rodziny.

Twój Vincent (2017)

Spektakularnie zrealizowany film animowany o życiu i twórczości Vincenta van Gogha w 2018 roku utorował sobie prostą drogę do Oscara. Choć statuetki nie zdobył, zyskał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Film, wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welch mana, został okrzyknięty jednym z najlepiej zrobionych filmów animowanych. Wspaniałe, ręcznie malowane kadry przyciągną każdego estetę, który spragniony jest niezwykłych wzrokowych wrażeń.

Jak nie kochać animacji

Filmy animowane są ogromną częścią naszego życia — często przez nas niedostrzeganą. Wychowujemy się na nich, z nimi dorastamy, do nich powracamy sami w późniejszych latach, by w końcu pokazać je swoim dzieciom. Ulubione, wielokrotnie oglądane, znane nam właściwie na pamięć. Nie można im jednak odmówić niespotykanego uroku, ciepła i lekcji, które od nich dostajemy — być może właśnie dzięki nim, tym nienachalnym, ale jakże prawdziwym morałom przekazywanym nam przez tak dobrze znanych bohaterów, chcemy wracać do nich tak często, jak to tylko możliwe.

AKO

Sprawdź także

zamek disneya

Ciekawostki o najpopularniejszych bajkach Walta Disneya

Bajki Disneya towarzyszą wielu z nas od zawsze i wciąż nie tracą swojej popularności. Nie …