Michalina Wisłocka, Sztuka kochania
Michalina Wisłocka; Sztuka kochania, Warszawa, 2016 | fot.: kreatywna.pl

Michalina Wisłocka: „Sztuka kochania” – czyli rewolucja w mówieniu o miłości

Patrząc na jedno z najpopularniejszych zdjęć Michaliny Wisłockiej – kobiety o dobrodusznym wyglądzie, z tradycyjną chustką na głowie, wprost trudno uwierzyć, że ta starsza pani jest prekursorką otwartego dyskutowania o seksualności. Bez zakłamania, pruderii, konwenansów mówiła o tym, o czym większość społeczeństwa wolała wstydliwie milczeć. Efektem pracy Wisłockiej (i zarazem swoistym opus magnum) stała się książka Sztuka kochania, poradnik dla par wydany w 1976 roku. Po 40 latach znów trafiła do księgarń.

Michalina Wisłocka; Sztuka kochania

Warszawa, 2016

Sztuka kochania ukazała się (nie bez przeszkód) w 1976 roku i z miejsca stała się bestsellerem. Oficjalny nakład pierwszego poradnika dla par wynosił 7 milionów sztuk. Ile było pirackich dodruków, kserokopii – nie jest w stanie stwierdzić nikt, ale ostrożnie przyjmuje się, że były ich tysiące. Polacy sięgali po Wisłocką choćby po to, żeby poznać nowe pozycje seksualne. Ale Sztuka kochania nie jest prostą instrukcją, a próbą ujęcia całościowo kwestii związanych z seksualnością człowieka.

Warto pamiętać o tym, że w swojej epoce Sztuka kochania była zaczątkiem rewolucji obyczajowej. Oczywiście, po 40 latach od wydania poradnika wiele się zmieniło w kwestiach postrzegania intymności. Dostęp do informacji jest prostszy, a otwartość ludzi – większa. Sztuka kochania nikogo już nie gorszy, a nawet momentami może być po prostu archaiczna. Wszak dzisiejszemu odbiorcy nie trzeba tłumaczyć konieczności dbania o siebie, znaczącej roli wszystkich zmysłów albo potrzeby znajomości zasad antykoncepcji. Choć w tym ostatnim przypadku niezbędny stał się dodatkowy rozdział autorstwa współczesnych lekarzy – przez kilkadziesiąt lat wiedza w tym zakresie znacząco się zmieniła. Pewne rozbawienie mogą budzić fragmenty odradzające łączenia zabiegów rozjaśniania włosów z trwałą ondulacją, rozprawiające się z kokietkami czy wysławiające „kobiecą politykę”, czyli sprytne przedstawianie spraw nie wprost. Dziś może razić także trącący konserwatyzmem ton niektórych wypowiedzi Wisłockiej. W przedmowie do najnowszego wydania książki prof. Zbigniew Izdebski argumentuje:

– Pamiętajmy jednak, że świat pierwszych czytelniczek i – trochę rzadziej – czytelników Sztuki kochania, miał swoje bardzo wyraźne granice. Michalina nie pisała swoich książek dla czytelników epoki płynnej nowoczesności – wymienność ról społecznych i seksualnych była poza horyzontem socjalistycznej rzeczywistości. Wciąż obowiązującym aksjomatem była rodzina i uświęcone nie tylko przez Kościół, ale również socjalistyczne państwo, małżeństwo. Michalina zresztą miała tradycyjne poglądy życia w trwałych związkach, wzorców kobiecości i męskości, a także podziału ról w małżeństwie. Ale czy w latach 70. ubiegłego wieku by to przejaw konserwatyzmu? Był to raczej realizm, uwzględniający prawdę o życiowych postawach Polaków.

Michalina Wisłocka; Sztuka kochania
Michalina Wisłocka; Sztuka kochania, Warszawa, 2016 | fot.: kreatywna.pl

Sztuka kochania – kultowy poradnik dla par z czasów PRL-u nie jest jedynie reliktem swojej epoki. Więcej, niektóre jego fragmenty są ponadczasowe. Kluczem do sukcesu w tym przypadku był czas spędzony na rozmowach z pacjentkami i ich partnerami na różnych etapach wspólnego życia – niektóre problemy są uniwersalne niezależnie od tego, czy dotyczą pokolenia naszych rodziców, czy nas samych. Wisłocka zaczęła mówić o seksie jako jednym z elementów dobrego związku, ale jej obserwacje zdecydowanie wykraczały poza alkowę. Emocje, uczucia, zaufanie, uwodzenia, ale i słuchanie siebie nawzajem – to już nie tylko seks, to przecież poszukiwanie sposobu opowiedzenia o udanym związku, w najbardziej nawet prozaicznych momentach jego trwania.

W Lubniewicach na tablicy w Parku miłości jej imienia umieszczono, oprócz noty biograficznej, krótką informację: „Uczyła ludzi szczęśliwej miłości”. To chyba najlepsze podsumowanie Sztuki kochania.

P.S.: Już niebawem będziemy mogli zobaczyć Michalinę Wisłocką na dużym ekranie. 27.01 w kinach pojawi się Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. W roli autorki bestsellerowego podręcznika zobaczymy Magdalenę Boczarską, a partnerować jej będą Piotr Adamczyk, Justyna Wasilewska, Eryk Lubos, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik i Artur Barciś.

Michalina Wisłocka | Autor: Mateusz Opasiński (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons
Michalina Wisłocka | Autor: Mateusz Opasiński (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Dominika Pawlikowska

 

Sprawdź także

lovense lush wibrator na smartfona

Najlepsze gadżety erotyczne do sterowania na odległość!

Wibratory sterowane zdalnie cieszą się ogromną popularnością, przez co na rynku pojawiają się coraz to …