Ferie to czas wolny od szkoły, który dzieci spędzają zazwyczaj na sankach lub lepieniu bałwana. Zdarza się, że rodzice wysyłają je na różne obozy narciarskie lub zimowiska. W tym roku jest to niestety niemożliwe ze względu na pandemię koronawirusa. Co więc zrobić, żeby pociechy, które zostają w domu nie narzekały …
Czytaj więcej »W poszukiwaniu źródła mocy [eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc]
Zbliżający się koniec roku to czas nierzadko trudnych i gorzkich podsumowań. Często pomimo najróżniejszych podejmowanych wysiłków podejmowanych w celu wprowadzenie określonej zmiany, wracamy do punktu wyjścia. Skąd biorą się porażki? Co warto zmienić w swoim sposobnie myślenia, aby poczuć się pewnie, jakie elementy są kluczowe jeśli myślimy o zbudowaniu poczucia …
Czytaj więcej »Górska turystyka surowa jak reguły życia prawdziwego katolika* [Bartłomiej Kuraś: Niech to szlak. Kronika śmierci w górach]
Góry, zwłaszcza tak malownicze jak Tatry, nieodmiennie fascynują zarówno doświadczonych, jak i niedzielnych piechurów. W dobie koronawirusa Polacy na nowo odkrywają piękno ojczyzny, ale ten patriotyzm lokalny stać się może przyczynkiem do sytuacji groźnych i nieprzewidzianych. Tatry wydają się mniej groźne niż Alpy czy Himalaje, a przy tym ułańska fantazja …
Czytaj więcej »Znowu w tarapatach [Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2]
Trzy lata po wydaniu świetnej książki przygodowej ze sztuką na najwyższym poziomie w tle, czyli powieści Tarapaty, otrzymaliśmy fantastyczną kontynuację. Bohaterowie oczywiście podrośli, ich problemy są więc nieco inne. Pewne rzeczy jednak pozostały niezmienne: wartka akcja, humor i dobra zabawa. Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel; Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2 Wydawnictwo Agora, …
Czytaj więcej »4 najciekawsze książki górskie na jesień i zimę [zapowiedzi]
W tym roku, jak zwykle jesienią i zimą, miłośnicy literatury górskiej znowu będą mieli okazję do prześledzenia kolejnych arcyciekawych historii. Na szczęście materiału źródłowego wciąż nie brakuje. Oto 4 lektury, które warto dołączyć do górskiej biblioteczki. Krystyna Palmowska: Zaklętym w górski kamień. Wypadki i tragedie Złotej Ery himalaizmu polskiego premiera: …
Czytaj więcej »Kto mieszka za kaloryferem?
Z urodzenia – warszawiak, z wyboru obywatel Puszczy Białowieskiej. Adam Wajrak to jeden z najpopularniejszych obecnie popularyzatorów wiedzy o przyrodzie. Dowcipny, uważny, zaangażowany. Z olbrzymim i zasobami wiedzy, którą potrafi i chce się dzielić tak, że trudno przerwać lekturę. Jego książki to jedne z najbardziej „zaczytywanych” w naszym domu. A …
Czytaj więcej »4 thrillery na lato
Lato trwa w najlepsze. Większość z nas nie może sobie wyobrazić lepszego sposobu na relaks, niż odpoczynek na leżaku w promieniach gorącego słońca. Dla miłośników czytelnictwa idealnym uzupełnieniem będzie zanurzenie się przy tym we wciągającej powieści, która umili długie letnie dni. Okres wakacyjny to wymarzony czas na nadrobienie książkowych zaległości, …
Czytaj więcej »Adin, dwa, tri [Gabriel Michalik, Kaszpirowski. Sen o wszechmocy]
Kiedy Anatolij Kaszpirowski ze swoim: adin, dwa, tri… wyłaniał się z ekranu telewizora na przełomie lat 80. i 90. w Polsce, na czas jego programu zamierało życie. Czerwony Mag, psychiatra i hipnotyzer w jednym przy pomocy swoich niezwykłych zdolności leczył wszystko: od raka po alkoholizm i wypadanie włosów. Wystarczyło włączyć …
Czytaj więcej »Sukcesy, wyrzeczenia i skandale – głośne biografie sportowców ostatnich lat
Biografie są jednymi z najczęściej wybieranych przez czytelników książek. Szczególnie te sportowe – one zawsze przekazują ogromną dawkę emocji, a przelewając myśli na papier, sportowiec otwiera się przed światem bardziej, niż kiedykolwiek. Zdarzają się książki, które są po prostu zwykłym opisem życiorysu sportowca, bez żadnych ciekawostek i głębszych tematów. Te …
Czytaj więcej »Bohaterowie wracają z gór, czyli kolejna porcja himalajskich opowieści
Tegoroczna zima przyniosła kilka propozycji górskich, których po prostu nie można przegapić. Pierwszą i zapewne najważniejszą z nich była oczywiście autobiografia Krzysztofa Wielickiego. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także górska relacja Eli Revol ze zdobycia Nanga Parbat zimą. Ale to nie wszystko, bo fani wspinania wciąż mają przed sobą kilka fascynujących …
Czytaj więcej »