Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora
Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora | fot.: Kreatywna.pl

W poszukiwaniu źródła mocy [eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc]

Zbliżający się koniec roku to czas nierzadko trudnych i gorzkich podsumowań. Często pomimo najróżniejszych podejmowanych wysiłków podejmowanych w celu wprowadzenie określonej zmiany, wracamy do punktu wyjścia. Skąd biorą się porażki? Co warto zmienić w swoim sposobnie myślenia, aby poczuć się pewnie, jakie elementy są kluczowe jeśli myślimy o zbudowaniu poczucia własnej wartości? Czy możemy traktować porażki jako cenne źródło wiedzy? Dziś opowiemy o tym, jak odnaleźć przestrzeń do odkrywania siebie na własnych warunkach. Pretekstem do takiej wypowiedzi stanie się zaś niedawno wydany planner, a raczej swoisty powerbank Tatiany Mindewicz-Puacz. Jaką moc da nam eMPower bank 10 kroków?

Skąd bierze się brak motywacji i pewności siebie?

Zacznijmy od tego, większość z nas obarcza winą za swoje niepowodzenia w drodze do zmiany brakiem wystarczającej motywacji albo niedostateczną wiarą we własne możliwości. Warto pamiętać, że chwilowy brak motywacji to sprawa złożona i dotyka niemal każdego. Spotykają nas różne sytuacje życiowe i zawodowe, które kształtują charakter, wpływają na nasze postawy i przekonania. Zazwyczaj jednak, niedobór motywacji wiąże się z jednoczesnym brakiem akceptacji siebie lub wielokrotnym niepowodzeniem w realizacji planów. Czy wystarczy akceptować siebie, żeby czuć się dobrze i realizować marzenia? Zazwyczaj wiemy, że to niestety za mało. Ale to dobry początek. Inaczej jeśli nie mamy pewności siebie. Niestety nie dziedziczymy jej w genach, a więc poczucie własnej wartości, świadomość zalet i wad oraz traktowanie siebie z szacunkiem to zestaw cech, które musimy wypracować.

Wzory do naśladowania

Swoje zachowania i osiągnięcia często porównujemy do kogoś, kto jest naszym idolem. Takie przykłady dają nam moc do działania. Dla małej dziewczynki, wzorem może być jej mama, dla nastoletniego chłopca może to być jego tata, a w dorosłym życiu może to być idolem może być wymarzony pracodawca. Celowo mówimy o tych, którzy są wokół nas, nie o celebrytach czy aktorach. Jak wskazuje Tatiana Mindewicz-Puacz często nasze poczucie wartości zawieszamy na opinii drugiego człowieka. Dopóki jesteśmy chwaleni – czujemy się dobrze, mamy motywację do dalszych działań i potwierdzenie w oczach drugiego człowieka. Wszak „mądre decyzje” to te zgodne z oczekiwaniami rodziców, pani w szkole, potem szefa. A gdyby tak uniezależnić się od opinii innych, wsłuchać w wewnętrzny głos i wziąć pełną odpowiedzialność za własne działania? Oczywiście to trudne, zwłaszcza jeśli dotychczas nie robiliśmy tego zbyt często. Jednak z pomocą trenerki możemy nie tylko spojrzeć inaczej na siebie, ale i na własne relacje czy ludzi, którymi się otaczamy i ich opinie.

Czy pewności siebie można się nauczyć?

Tatiana Mindewicz-Puacz w „eMPowerbank. 10 kroków…” opisuje etapy wewnętrznej przemiany, która jest dostępna dla każdego z nas. Autorka pomaga zmierzyć się z własnymi obawami, problemami i krok po kroku wyjaśnia, jak sobie poradzić z nimi w życiu, a nawet jak je wykorzystać w kształtowaniu własnej osobowości. Jako sprawny coach zachęca, by traktować porażki jak cenną lekcję, nie ustawać w dążeniach do poprawy jakości własnego życia, uczy jak priorytetyzować cele osobiste oraz zawodowe, zachęca by traktować swój niezwykły planner jako bezpieczną przestrzeń do odkrywania siebie. Nie daje przy tym gotowych recept ani prostych rozwiązań, a raczej zapowiada długą i niełatwą drogę. Drogę 10 kroków, które dają moc.

10 kroków, które dają moc

Ta naprawdę przepięknie wydana książka-notatnik będzie dobrym wyborem dla wszystkich, którzy poszukują estetycznych i wartościowych przedmiotów (tak, nada się także na prezent). Przede wszystkim jest to jednak zachęta do pracy nad sobą. Swoistej autoanalizy, w której odpowiednio zadane pytania, nasze odpowiedzi i właściwie ukierunkowany proces prowadzi do zbudowania w sobie nowej jakości, która prowadzi do zmiany myślenia o sobie i swoich działaniach. Nieprzypadkowo więcej miejsca mamy tu na pracę własną, niż na słowa Mindewicz-Puacz. Nawet najbardziej sprawny nauczyciel nie zrobi wszystkiego za nas. Rady, które są dla wszystkich przestają być użyteczne jeśli nie nadamy im indywidualnego, personalnego rysu. Stąd eMPower bank. 10 kroków… to nie tylko zbiór motywujących cytatów, rekomendacji i złotych myśli. Dlatego dostajemy miejsce na własne przemyślenia, na pracę, którą musimy wykonać nad sobą. Autorka podkreśla, że zmiana nie jest procesem łatwym, ale zamiast skupiać się na całości 10 kroków – podejmijmy trud zrobienia pierwszego kroku. A potem następnego.

Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora
Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora | fot.: Kreatywna.pl

Znajdź swój sposób, aby działać

Jak wiadomo nie od dziś, słowo zapisane ma niezwykła moc. eMPowerbank 10 kroków zachęca nas do zapisywania własnych myśli i kierunku działania. Taka intymna praca pozwala na całkowitą szczerość z samym sobą. Stanowi rodzaj pamiętnika, ale i notatnika, w którym uporządkujemy własne myśli, zwłaszcza jeśli wcześniej nie robiliśmy tego zbyt często. Nie rodzimy się z umiejętnością planowania, ani krytycznego oceniania ludzi, którzy chcą wywierać na nas wpływ w dorosłym życiu. Ugruntowane poczucie własnej wartości, oparte na samoświadomości, odwadze i odpowiedzialności za swoje czyny to efekt pracy i namysłu nad sobą. Taki notatnik, to rzeczywiście nasze własne źródło mocy, własne szkolenie, do zakończenia którego wystarczy 10 kroków. Bez wychodzenia z domu.

Słowo od Wydawcy:

Tatiana Mindewicz-Puacz od wielu lat inspiruje i wspiera ludzi w dążeniach do poprawy jakości życia. Pomaga osiągać cele osobiste oraz zawodowe, zachęca, by traktować porażki jako cenne źródło informacji. Dobrze wie, jak ważne przy wprowadzaniu życiowych zmian jest traktowanie siebie z szacunkiem i myślenie o sobie dobrze. Nie nafaszerowana sztucznymi frazesami zarozumiałość, tylko ugruntowane poczucie własnej wartości. Świadomość, że każdy z nas ma wszystko co potrzebne, żeby marzyć i te marzenia spełniać, żeby radzić sobie z trudnościami i po swojemu przeżyć życie. Autorka podkreśla, że zmiana myślenia, która prowadzi do większej radości życia to proces. Sama przeszła tę długą i niełatwą drogę. Teraz chce się podzielić tym, co jej zdaniem wzmacnia najbardziej. 10 kroków, które dają moc to zbiór motywujących cytatów, rekomendacji i afirmacji. Jednocześnie miejsce na własne przemyślenia i notatki, które w opinii Tatiany bardzo pomagają w pracy nad sobą.

Słowo od autorki:

„eMPowerbank, który postanowiłam Ci zaproponować to dostęp do „mojego źródła mocy”. Chcę się z Tobą podzielić tym, co pomogło mi w zbudowaniu poczucia własnej wartości.

Nie będzie tutaj gotowych recept ani prostych instrukcji. Podzielę się z Tobą pomysłami i inspiracjami, które pomogły mnie i moim klientom. Żeby jednak mogły zadziałać w Twoim życiu musisz nadać im osobisty charakter, użyć ich „po swojemu”, wypełnić kartki tym, co dla Ciebie ważne. Potraktuj go proszę jako miejsce, gdzie możesz tworzyć bezpieczną przestrzeń do odkrywania siebie i stawania się w pełni sobą.

Jeśli uda mi się choć odrobinę pomóc w tym pięknym procesie – będę szczęśliwa”.

Tatiana Mindewicz-Puacz

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Brian Dumaine, Bezonomika, Wydawnictwo Studio Emka

Bezonomika – filozofia działania Jeffa Bezosa

Jeff Bezos to jeden z największych magów współczesnego biznesu. Oszałamiający sukces, pasja tworzenia, otwartość na …