Ptaki w locie - plakat
Minimalizm jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Minimalistyczne obrazy w wystroju mieszkania

Minimalizm jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz. Przestronne, pozbawione zbędnych elementów mieszkania, kuszą prostotą i stonowaną aranżacją, które z kolei przynoszą spokój mieszkańcom. Wszystko w imię zasady: mniej znaczy więcej.

Mieszkanie urządzone zgodnie z duchem minimalizmu nie oznacza wcale pustych, zimnych i nieprzytulnych wnętrz. Wręcz przeciwnie: niezagracone pomieszczenia pozwalają na wyeksponowanie dobrych jakościowo mebli czy dodatków, a więc na zaakcentowanie gustu właściciela. Minimalizm nie oznacza także monotonii – to raczej stonowane, spokojne wnętrze, któremu przy odrobinie wyobraźni można nadać szlachetny, niepowtarzalny rys.

Ptaki na gałęziach - plakat
Wbrew pozorom, minimalizm nie jest trendem, który narodził się niedawno. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym wyróżniają się minimalistyczne wnętrza?

Wbrew pozorom, minimalizm nie jest trendem, który narodził się niedawno. Wystarczy przypomnieć sobie aranżacje mieszkań w japońskich domach. Tam nie ma miejsca (dosłownie) na zbędne bibeloty, rzeczy nieprzydatne, dodatkowe meble czy krzykliwe dekoracje.

Podobnie dzieje się w przypadku przestrzeni inspirowanych tym stylem. Obowiązują gładkie, najlepiej jasne ściany dające wrażenie przestrzeni, proste meble, których ilość jest ograniczona do niezbędnego minimum, dominują proste, geometryczne formy. Aby osiągnąć wrażenie harmonii elementy wystroju powinny ze sobą współgrać, nie skupiać na sobie nadmiernej uwagi, charakteryzować się prostotą, umiarem (a nawet ascetyzmem) i funkcjonalnością. Co ważne, posiadacz mieszkania minimalistycznego sam powinien być na tyle uporządkowany, aby nie ulegać pokusie wstawiania do niego pamiątek z podróży, ekstrawaganckich dzieł sztuki, bogato zdobionych poduszek, nakryć łóżka albo barokowych lamp czy żyrandoli. Takie mieszkanie wymaga, aby na bieżąco usuwać z niego (albo po prostu chować) rzeczy, które do niego po prostu nie pasują.

Kwiat lotosu - plakat
Aby uniknąć posądzeń o skrajny ascetyzm albo, co gorsza, o nudę w wystroju wnętrza, warto postawić na niebanalne dodatki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie wyklucza to jednak pewnej dopuszczalnej dozy ekstrawagancji. W takim mieszkaniu można doskonale wyeksponować jeden bądź dwa przedmioty, które będą świadczyły o naszym wyczuciu stylu: eleganckich, ale „z pazurem”, podkreślające indywidualność właściciela. Dzięki temu osiągniemy efekt spersonalizowanego wnętrza. Co wybrać?

Moc dodatków, czyli czym podkreślić minimalizm

Aby uniknąć posądzeń o skrajny ascetyzm albo, co gorsza, o nudę w wystroju wnętrza, warto postawić na niebanalne dodatki. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się zarówno własnym wyczuciem stylu, jak i potrzebą zharmonizowania przestrzeni. A także ich jakością – nic tak nie popsuje wrażenia, jak kiepsko wykonany przedmiot, który miał przecież stanowić jedną z nielicznych ornamentacji przykuwających oko w minimalistycznym wnętrzu.

Gałęzie w wodzie - obraz na płótnie
Wydaje się, że minimalizm wkrótce stanie się jednym z dominujących trendów w aranżacji mieszkań. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W tej roli sprawdzą się przede wszystkim stonowane obrazy i grafiki, na przykład korespondujące z przyrodą, uspokajające, symetryczne, o prostej kompozycji. Tego typu dodatki idealnie współgrają z wnętrzem. Możemy także postawić na niebanalne hasło, zabawną postać przywodzącą namyśl kreskówki albo ikonę popkultury. Tego typu dekoracja pokazuje, że właściciel mieszkania posiada niezbędną szczyptę humoru i dystans do siebie.
Ci zaś, którzy dysponują sporą przestrzenią na ścianie mogą pozwolić sobie na ciekawy obraz wieloczęściowy, na przykład intrygujący pentaptyk (czyli obraz składający się z pięciu elementów umieszczonych obok siebie). Tego typu konstrukcje sprawdzą się idealnie w salonie czy sypialni.

Jeśli chcemy oddzielić od siebie przestrzenie, na przykład w niewielkim mieszkaniu, doskonałym pomysłem, który dodatkowo świetnie wkomponuje się w styl całości, będą jednokolorowe parawany tkaninowe. Oprócz spełnienia swojej funkcji nada on pomieszczeniu wrażenie przytulności i będzie stanowił oryginalną dekorację.

Parawan pokojowy
Doskonałym pomysłem, który dodatkowo świetnie wkomponuje się w styl całości, będą jednokolorowe parawany tkaninowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W przedpokoju albo kuchni warto natomiast zastosować obraz z zegarem albo wieszak z obrazem.

Jeśli nie mamy pomysłu na stylowy i ciekawy dodatek korespondujący ze stylem minimalistycznym, poszukajmy inspiracji na przykład na stronie www.feeby.pl, która oferuje setki niebanalnych i stylowych produktów.

Wydaje się, że minimalizm wkrótce stanie się jednym z dominujących trendów w aranżacji mieszkań. Piękne w swej prostocie, harmonijne, jasne i spokojne wnętrza przynoszą ukojenie zmysłom, stają się doskonałym miejscem efektywnego odpoczynku i podkreślają gust oraz osobowość właściciela. Wbrew pozorom są także niezwykle efektowne – tu liczy się jakość, a nie ilość. A zatem – postawmy na minimalizm!

OLI

 


Warning: Undefined array key "tie_hide_author" in /home/users/kreatywna/public_html/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/users/kreatywna/public_html/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Sprawdź także

minimalistyczna pielęgnacja skóry

Minimalizm w pielęgnacji

Popularna od kilkunastu lat moda na minimalizm, szturmem wdarła się także do naszych łazienek. O …